Katastrofalne skutki zimy

Spora część mieszkańców powiatu myszkowskiego bez prądu i bez wody, padający marznący śnieg spowodował awarię linii energetycznych i telekomunikacyjnych, a na drogach, pomimo starań drogowców, panowały trudne warunki - tak wyglądał miniony weekend, niemal w całym powiecie.

Powalone gałęzie i linie energetyczne

Zawiniła pogoda, która charakteryzuje się w ostatnich dniach dużą zmiennością. W godzinach porannych w piątek wzrosła temperatura, a padający do tej pory śnieg, zamienił się w padający deszcz. Następnie temperatura znów się obniżyła, a marznąca woda otuliła drzewa, które uprzednio pokryte były śniegowym puchem. Wówczas ciężkie gałęzie drzew zaczęły się łamać, a drzewa przewracać na linie energetyczne. W piątek o północy, Zakład Energetyczny Częstochowa poinformował, o uszkodzeniu w wyniku opadu mokrego śniegu 18 linii ŚN ( 287 stacji). W wyniku zdarzenia 14 tys. odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej, m.in. w powiecie myszkowskim. IMGW w Krakowie, przez cały weekend wydawał ostrzeżenia meteorologiczne.
W nocy z soboty na niedzielę o godz. 3:30, w powiecie myszkowskim wystąpiła awaria na połączeniach telekomunikacyjnych. Niemożliwe były połączenia ze służbami policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, nie działały numery alarmowe. O godz. 7:05 numery alarmowe (997,999,998) zostały przekierowane i łączność alarmowa została awaryjnie przywrócona. Tego samego dnia, zaczęła zwiększać się ilość awarii w sieciach elektroenergetycznych. Jak podawało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, o godz. 6:00 uszkodzonych było 17 linii wysokiego napięcia, 98 linii średniego napięcia i 1600 linii średniego/niskiego napięcia. W wyniku zdarzenia 79,2 tys. odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej w rejonie: m. Częstochowy, powiatu częstochowskiego, tarnogórskiego, myszkowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego. W związku z warunkami atmosferycznymi, jednostki Straży Pożarnej internowały w szeregu przypadkach przy usuwaniu powalonych drzew, nawisów śnieżnych oraz sopli. Najwięcej interwencji odnotowano w północnej części województwa - powiat kłobucki, częstochowski, myszkowski, zawierciański i lubliniecki. Panowały trudne warunki drogowe. W niedzielę występowały umiarkowane opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. W regionie częstochowskim w wyniku opadu mokrego śniegu i marznącego deszczu notowano przerwy w dostawach energii elektrycznej. W poniedziałek rano, służby kryzysowe wojewody podwały, iż w powiecie myszkowskim 11 tys. odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej, 3 linie wysokiego napięcia, 20 średniego i 272 linie średniego na niskie napięcie pozbawionych było zasilania.
Z powodu oblodzenia sieci trakcyjnej oraz uszkodzenia trakcji na obszarze całego województwa śląskiego występowały duże utrudnienia w ruchu kolejowym. Opóźnione były pociągi międzynarodowe, ekspresowe, pośpieszne i osobowe. Opóźnienia trwały od kilkudziesięciu minut do nawet 8 godzin. W godzinach porannych sytuacja uległa znacznej poprawie. Jedynie na trasie Zawiercie - Częstochowa z powodu silnego oblodzenia trakcji pociągi są przeciągane poprzez spalinowozy. Na pozostałych odcinkach ruch odbywa się bez zakłóceń.
Droga Wojewódzka nr 793, na odcinku Złoty Potok - Żarki została czasowo zamknięta i wyłączona z ruchu. Powodem zamknięcia drogi były zalegające na niej połamane gałęzie i konary drzew. Jednostki PSP zajmują się usuwaniem zagrożenia.
W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi jednostki Straży Pożarnej na terenie województwa prowadziły działania na terenie 51 gmin przy ponad 600 interwencjach związanych z usuwaniem powalonych drzew, nadłamanych konarów, nawisów śnieżnych i sopli oraz uzupełniano zasilanie w energie elektryczną przy pomocy agregatów prądotwórczych. Jednostki Straży Pożarnej podejmowały również interwencje na trakcji nr 1 pomiędzy Myszkowem a Porajem (pociąg TLK 61104 relacji Wrocław - Suwałki).
Do wielu miejscowości nie dociera bieżąca woda, gdyż z powodu braku energii nie pracują urządzenia do przepompowywania wody. Dostawy prądu planuje się wznawiać sukcesywnie w miarę usuwania awarii.
Na bieżąco sytuacje monitoruje i koordynuje Biuro Zarządzania Kryzysowego Starosty Myszkowskiego.

na podstawie raportów CZK Wojewody Śląskiego
STY