90-lecie OSP w Kuźnicy Starej

W niedzielę 16 maja br. w Kuźnicy Starej odbyła się uroczystość obchodów 90-lecia powstania tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, połączone z gminnymi obchodami dnia strażaka. Plany uroczystości pokrzyżował ulewny deszcz.

Starosta Łukasz Stachera i wicestarosta Jan Kieras wręczyli strażakom jednostki list gratulacyjny oraz okolicznościowy puchar

Uroczystości swoją obecnością uświetnili m.in.: starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, wójt Poraja Marian Szczerbak, przewodniczący rady gminy Zbigniew Konieczko wraz z radnymi, wojewodę reprezentowała radna powiatowa Anna Socha – Korendo, byli pracownicy gminnego urzędu, liczne poczty sztandarowe straży z terenu gminy, zaprzyjaźnione koła gospodyń wiejskich. Władze związkowe reprezentowali dyr. biura wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach dh Marian Indeka, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Myszkowie dh Zdzisław Ucieklak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Dariusz Caban. Licznie przybyli mieszkańcy miejscowości. Mszę św. poświęconą strażakom i ich rodzinom koncelebrowali ks. proboszcz Kazimierz Świerdza, ks. Grzegorz Banasiak, ks. Jan Lisiecki, ks. Zdzisław Zgrzebny. Msza Św. i uroczystości uprzednio zaplanowane na placu przed budynkiem, musiały odbyć się w dużej sali remizy, z uwagi na rzęsisty deszcz. "W codziennym życiu przepełnionym bieżącymi troskami, rzadko zatrzymujemy się, by ocenić dorobek ludzi którzy tworzą ruch ochotniczych straży pożarnych, by podziękować tym, którzy bezinteresownie z narażeniem własnego zdrowia i życia niosą pomoc innym w wypadku zagrożenia oraz przyczyniają się do aktywnego rozwoju społeczności lokalnych. Niech ten uroczysty dzień będzie okazją do przekazania podziękowań i wyrazów uznania za Waszą ofiarną i pełną poświęceń służbę dla ratowania ludzkiego życia i dorobku materialnego wszystkich obywateli oraz animację życia społeczno – kulturalnego.” - powiedział do strażaków starosta Łukasz Stachera, który wraz z wicestarostą Janem Kierasem, na ręce prezesa jednostki złożył list gratulacyjny i okazały jubileuszowy puchar. Wójt Poraja Marian Szczerbak złożył strażakom ze wszystkich gminnych jednostek najlepsze życzenia. Wójt podkreślił działania jednostki podejmowane na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego w gminie Poraj. Podziękował również straży zawodowej za pomoc w działaniach związanych z usuwaniem skutków zimowej awarii energetycznej oraz składowiska beczek z niebezpiecznymi substancjami w kwietniu br. List gratulacyjny dla jednostki przysłał marszałek Województwa Bogusław Śmigielski.

Uchwałą Zarządu Głównego ZOSP w Warszawie za zasługi dla pożarnictwa jednostce nadano złoty medal.

Z okazji jubileuszu Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP-RP w Katowicach, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony zostali dh. Ryszard Rauk i dh Benito Kostarczyk, srebrnym Henryk Pluta, a Włodzimierz Kot brązowym. Podczas uroczystości nie zapomniano również o druhach założycielach jednostki oraz wszystkich druhach którzy już odeszli, pamięć ich uczczono minutą ciszy.

Życzenia od wojewody śląskiego przekazała asystentka wicewojewody radna powiatowa Anna Socha - Korendo

W uroczystościach gminnych nadano również odznaki za wysługę lat, które otrzymali strażacy ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Poraj. Uroczystości uświetniły występy dzieci z miejscowej szkoły oraz koła KGW z terenu gminy. Wieczorem wszyscy zainteresowani mogli bawić się na zabawie tanecznej.

P1260255_538616280.JPG