Spotkanie z wójtami i burmistrzami w Starostwie Powiatowym

Z inicjatywy Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego odbyło się spotkanie z wójtami i burmistrzami gmin wchodzących w skład Powiatu Myszkowskiego.

Merytoryczna współpraca na linii powiat-gminy odgrywa ogromną rolę w kontekście wspólnej polityki samorządowej. Pierwsze spotkanie przedstawicieli władz bardzo dobrze wróży na przyszłość. Dawno nie było spotkania samorządów, które przebiegłoby w tak spokojnej i pełnej wzajemnego zrozumienia atmosferze. Miało ono charakter otwierający. Uczestnicy wstępnie uzgodnili zasady współpracy i wzajemnej wymiany doświadczeń.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Powiatu – obok Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego – Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski i Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Mariusz Musialik. Poszczególne gminy reprezentowali: Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Wójt Poraja Łukasz Stachera.

Spotkanie otworzył Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, który powitał zebranych i zadeklarował otwartość na ścisłą współpracę z każdą gminą.

- Jestem pewien, że poprzez wspólną pracę osiągniemy wspólny sukces. Będę czynił wszystko, aby działania, podejmowane przez nas przebiegały sprawie. Im szybciej podejmiemy decyzję, tym szybciej przeprowadzimy inwestycję. Każda z gmin ma swoją specyfikę, którą Powiat musi dobrze znać i rozumieć, dzięki czemu będzie możliwa odpowiednia alokacja środków. Funkcja ponadgminna powiatu ma tutaj największe znaczenie- powiedział Starosta Dariusz Lasecki, zaznaczając, że zadaniem Powiatu jest zarówno wspieranie wszystkich gmin w oparciu o jasne kryteria i zasady dofinansowywania, dotyczące np. współfinansowania inwestycji, jak również wypełnianie roli koordynatora wspólnych projektów.
Starosta zaznaczył, że liczy się także porozumienie na szczeblu międzypowiatowym, informując, że miały już miejsce rozmowy z Powiatem Zawierciańskim w kontekście przyszłych wspólnych inwestycji.

- Rozmawialiśmy m.in. o zrealizowaniu inwestycji drogowej Ogorzelnik-Hucisko, a także odcinka drogi Bory w stronę Góry Włodowskiej- mówił Starosta, podkreślając otwartość i zaangażowanie po stronie Powiatu Zawierciańskiego. Wiele wskazuje więc na to, że drogi, które od lat przedstawiają opłakany stan, wreszcie zostaną zmodernizowane. Ale – jak podkreślił Starosta – aby do tego doszło, trzeba wspólnych działań między oboma Powiatami i graniczącymi gminami.

Deklaracja otwartości i gotowości do realizacji wspólnych przedsięwzięć ze strony Starosty spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem pozostałych gości. Wszyscy wyrazili przekonanie, że o wiele więcej może zyskać cały Powiat Myszkowski, jeśli w najważniejszych sprawach samorządy będą występować wspólnie.

Burmistrz Klemens Podlejski podkreślił wagę pozyskiwania środków w ramach Subregionu Północnego, do którego zalicza się Powiat Myszkowski. Zaproponował również, aby robocze spotkania Starostów, Wójtów i Burmistrzów odbywały się cyklicznie.

W podobnym tonie wypowiadali się Wójt Dorota Hajto-Mazur i Burmistrz Jacek Ślęczka.

- Wiele zadań gmin i powiatu zazębia się – szkolnictwo, służba zdrowia, drogi – są to dziedziny, które można omawiać na wspólnej platformie spotkań. Wchodzimy w kolejny okres programowania i powinniśmy pracować nad tym, aby te środki jak najlepiej spożytkować- powiedział Burmistrz J. Ślęczka.

Burmistrz Włodzimierz Żak zaproponował, aby robocze spotkania odbywały się co dwa miesiące, natomiast w konkretnych przypadkach, jeśli zaistnieje taka konieczność – częściej. Burmistrz zwrócił uwagę na różnice między gminami - np. ilość dróg powiatowych i gminnych. Również w jego opinii dobrym pomysłem byłoby występowanie w ramach wspólnej oferty inwestycyjnej gmin i powiatu.

Wójt Łukasz Stachera wyznaczył kilka priorytetowych problemów i zadań, przed którymi obecnie stoją gminy i cały Powiat Myszkowski. Pierwsze z nich to skuteczne pozyskanie środków z Subregionu Północnego. Jest to sprawa, której nie można lekceważyć. Zdaniem Wójta, jest ogromna szansa na to, aby porozumieć się i pozyskać dzięki współpracy znaczne dofinansowanie. Kolejny obszar, na jaki Wójt zwrócił uwagę, to strefa ekonomiczna. Jak stwierdził, obecnie jest znakomity moment na pozyskanie inwestorów, dlatego energiczne działania w tym temacie są niezbędne. Ponadto podkreślił wagę wspólnych inwestycji Powiatu i poszczególnych gmin.

Na koniec Starosta Dariusz Lasecki zwrócił się z prośbą do reprezentantów gmin o podjęcie wspólnych działań w celu pozyskania poważnych inwestorów, zainteresowanych podjęciem działalności w strefie zrewitalizowanych pól będuskich.

Inicjatywa Starosty okazała się bardzo potrzebna. Przedstawiciele gmin zgodzili się, że Powiat Myszkowski należy do nas wszystkich, i że my wszyscy go tworzymy. Nie można dopuścić do tego, aby między Starostwem a gminami pojawiały się rozdźwięki utrudniające bądź zupełnie uniemożliwiające przeprowadzenie inwestycji. To zapewne pierwsza w historii Powiatu Myszkowskiego sytuacja, kiedy władze reprezentujące rozmaite szczeble samorządu w tak dużym stopniu są gotowe przemawiać wspólnym głosem.

Uczestnicy spotkania na zdjęciu ze Starostą Myszkowskim Dariuszem Laseckim (w środku z kwiatami od samorządowców) od lewej: Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur, Wójt Poraja Łukasz Stachera, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Mariusz Musialik

Starosta Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo złożyli gratulacje nowej Wójt Niegowy Dorocie Hajto-Mazur

Spotkanie przebiegało w spokojnej i pełnej wzajemnego zrozumienia atmosferze, która sprzyjała uzgodnieniu wielu elementów merytorycznie istotnych dla międzysamorządowej współpracy
GRU