100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Poraju

W minioną sobotę, 7 maja jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Poraju obchodziła jubileusz 100-lecia działalności. Obchodom święta towarzyszyło oddanie po termomodernizacji i budowie parkingu, miejscowej strażnicy i było jednocześnie okazją do obchodów Gminnego Dnia Strażaka. Ich organizatorami były porajski Zarząd Gminny Związku OSP i miejscowa jednostka strażaków ochotników. Powiat Myszkowski Reprezentował Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski.

Uroczystości rozpoczęły się oficjalnym oddaniem do użytku wyremontowanej strażnicy OSP, która przeszła termomodernizację oraz wybudowano parking.
Zmodernizowano również obiekt wewnątrz, gdzie powstała duża sala, która prowadzona przez strażaków, będzie wykorzystywana przez mieszkańców oraz zaplecze socjalne sali.

straz1.jpg
Przecięcie symbolicznej wstęgi

Symboliczną wstęgę przecięli: wójt Łukasz Stachera, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak, wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP Zdzisław Ucieklak, prezes gminnego OSP Mariusz Karkocha, zastępca Komendanta Powiatowego PSP Sebastian Jurczyk, wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski, dyrektor GOK Magdalena Ryziuk – Wilk, prezes OSP Poraj Paweł Krzyczmonik, przedstawicielka młodego pokolenia Ola Krzyczmonik, w obecności licznych pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządu, strażaków i mieszkańców. Poświęcenia obiektu dokonał ks. dziekan Zdzisław Zgrzebny – proboszcz porajskiej parafii, który po tej części uroczystości i przemarszu przy dźwiękach Orkiestry Dętej w Poraju, na scenie kompleksu sportowo – kulturalno – rekreacyjnego odprawił mszę świętą polową w intencji strażaków. Tutaj również odbyła się część oficjalna, prowadzona przez prezesa Mariusza Karkochę.

straz5.jpg
Młodzi druhowie przed budynkiem remizy

Istotną częścią uroczystości było uhonorowanie strażaków za ich służbę lokalnej społeczności przez wójta Łukasza Stacherę. Za wieloletnią strażacką służbę uhonorowani zostali: dh Marek Minkina – OSP w Poraju, dh Wiesław Komar – OSP w Żarkach Letnisku, dh Piotr Skorupa – OSP w Kuźnicy Starej, dh Mieczysław Klimek – OSP w Choroniu, dh Mirosław Pasek – OSP w Gęzynie, dh Stefan Caban – OSP w Jastrzębiu. Nie zabrakło medali i odznaczeń, które w tym roku otrzymali: Złoty Znak Związku OSP dh Jan Stępień; Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa po raz drugi dh  Bronisław Bryłka  i dh Włodzimierz Krzyczmonik;  Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa dh Paweł Krzyczmonik; Brązowe Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa: dh Katarzyna Szydłowska, dh Dominik Jaworek, dh Kamil Kita, dh Maciej Kowalczyk, dh Mateusz Kołacz, dh Łukasz Pigoń, dh Stanisław Kaniewski, dh Roman Szydłowski, dh Karol Prauza, dh Rafał Marchewka, dh Marek Męcik; Złota Odznaka MDP dh Norbert Krok. Odznaki za wysługę lat: Odznaki za wysługę  5 lat otrzymują:  dh Marzena Toruńska, dh Klaudia Konieczko, dh Katarzyna Stankowska, dh Marcin Makuch, dh Marcin Pluta, dh Mateusz Piskorski, dh Kamil Szatan, dh Mateusz Caliński, dh Paweł Jędrkiewicz, dh Andrzej Pawłowski, dh Jakub Czechowski, dh Adrian Pasek, dh Damian Caliński; za wysługę 10 lat: dh Katarzyna Szydłowska, dh Małgorzata Ślęzak, dh Łukasz Pigoń, dh Karol Prauza, dh Kamil Kita, dh Andrzej Kozłowski, dh Jarosław Pigoń, dh Przemysław Boroń,  dh Adrian Gradoń; za wysługę 15 lat: dh Roman Szydłowski, dh Mateusz Kołacz, dh Radosław Janaska;  za wysługę 20 lat: dh Michał Krzyczmonik, dh Jacek Wieczorek, dh Tomasz Marchewka, dh Stefan Szczepańczyk, dh Krzysztof Morawski; za wysługę 25 lat: dh Paweł Krzyczmonik, dh Waldemar Kostarczyk; za wysługę 30 lat: dh Marianna Klimek, dh Marek Janicki, dh Włodzimierz Krzyczmonik,  dh Marek Gawron, dh Michał Białas,  dh Grzegorz Górecki, dh Mieczysław Klimek, dh Maciej Kowalczyk; za wysługę 35 lat: dh Jarosław Bryłka; za wysługę 40 lat: dh Marian Słabosz,  dh Zbigniew Wieczorek; za wysługę 45 lat: dh Henryk Grabowski, dh Jan Stępień, dh Lech Pluta; za wysługę 50 lat: dh Zdzisława Lechowska, dh Julian Konieczko, dh Leszek Kimla, dh Henryk Sobota; za wysługę 65 lat: dh Jan Morawski.
Paczki ze słodkościami z rąk wójta Łukasza Stachery i prezesa Mariusza Karkochy otrzymali mali strażacy z Choronia i Żarek Letniska. Życzenia strażakom złożyli przedstawiciel władz powiatowych, gminnych i straży zawodowej.

straz4.jpg
Zwiedzanie odnowionej remizy

Artystycznie Gminny Dzień Strażaka uświetniły występy Jurajskiej Kapeli Biesiadnej i KGW „Malwy”. Natomiast gwiazdą wieczoru był Kabaret „Kopydłów”, który rozbawił wszystkich gości, wywołując salwy śmiechu. Wieczór zakończyła zabawa taneczna.

Porajska ochotnicza straż pożarna jest najstarszą i najbardziej docenianą przez mieszkańców organizacją. Dzięki harmonijnej współpracy z mieszkańcami, władzami samorządowymi i innymi jednostkami OSP i PSP nasza drużyna dysponuje niezbędnym sprzętem i wyposażeniem ratowniczo-gaśniczym, posiada wyszkolonych strażaków, którzy zawsze chętnie na sygnale pędzą do pomocy.

straz2.jpg
Przemarsz ulicami Poraja; od lewej Przewodnicząry Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Przewodnicząca Rady Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Wójt Poraja Łukasz Stachera

straz1_915215039.jpg