"Kaziki" w Poraju

Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo uczestniczyła w XII Gali Gimnazjalnej w Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Poraju, podsumowującej mijający rok szkolny.

Uroczystość otworzyła Dyrektor Beata Cichoń, witając przybyłych gości, uczniów i ich rodziców. Tematem przewodnim tegorocznej uroczystości były przemyślenia i szkolne wspomnienia gimnazjalisty. Tym sposobem widzowie wzięli udział w lekcjach języka polskiego, historii, plastyki, fizyki i chemii. Wyjątkowymi brawami nagrodzenie zostali uczniowie wykonujący akrobacje sportowe. Ich układ wywołał prawdziwy dreszcz emocji. Na scenie w głównych rolach zadebiutowali pierwszoklasiści i zdecydowanie był to udany występ.
Jak co roku, nagrodzeni zostali wyróżniający się uczniowie, którzy otrzymali specjalne statuetki, tzw. „Kaziki”

kaz2.jpg
Zaproszeni goście i kadra pedagogiczna w porajskim gimnazjum. W środku Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Wójt Łuksza Stachera

Wicestarosta Anna Socha-Korendo wręczyła nagrodę za szczególne osiągnięcia, przyznawaną przez Radę Pedagogiczną, czyli - SUPER KAZIMIERZA. W tym roku ustanowiono dwie takie nagrody: w dziedzinie nauki i w dziedzinie sportu. Nagrodę SUPER KAZIMIERZ w dziedzinie nauki otrzymała Ilona Panek z klasy IIIb.

Uczniom, którzy wyróżniają się na tle innych, wysoką kulturą bycia i nienagannymi  manierami przyznawana jest nagroda „KAZIK Z KLASĄ”. W tym roku powędrowała ona do Adriana Klimka ucznia klasy IIIc, a wręczała ją pani Danuta Mędrek, która jest wychowawczynią największej grupy uczniów nominowanych do tegorocznych nagród. Drugą wręczaną nagrodą była nagroda „KAZIK POMOCNA DŁOŃ”, przyznawana uczniom, którzy niosą bezinteresowną pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym oraz dobrowolnie pracują na rzecz innych. Nagrodę tę, z rąk pani pedagog Marty Jagielskiej, pracującej w Domu Pomocy Społecznej Caritas Poraj, otrzymał Mateusz Pasek z klasy IIIc. Następnie wręczona została nagroda „KAZIK POSTĘPOWIEC”, do której nominowani byli uczniowie, którzy w ostatnim semestrze nauki poczynili największe postępy w nauce. Z  rąk przewodniczącego Rady Rodziców, pana Łukasza Ostrowskiego, odebrała ją Sylwia Strzelczyk, uczennica klasy IIb. Koleją grupą uczniów corocznie nagradzanych są aktywiści, a najbardziej aktywny z nich otrzymuje nagrodę „KAZIK AKTYWISTA”. Pani Katarzyna Kaźmierczak, przewodniczącą Rady Gminy, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Aspera” oraz koordynatorka akcji  Wielkiej Orkiestra Świątecznej Pomocy, wręczyła ją Mateuszowi Paskowi z klasy IIIc. W naszym gimnazjum nie brakuje także artystów. Uczniowie chętnie śpiewają, grają na różnych instrumentach, przygotowują sztuki teatralne, a także ćwiczą talenty plastyczne. Dlatego nie łatwym zadaniem było wybranie zwycięzcy w kategorii „KAZIK ARTYSTA”. Nagrodę w tej kategorii wręczali pani Krystyna Maciejewska, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Janusz Gniatkowskiego oraz pan Stanisław Kulczyk, scenograf Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Przyznana została Piotrowi Jadczykowi z klasy IIIc.  Ponieważ porajskie gimnazjum nosi imię Kazimierza Górskiego, nie mogło oczywiście zabraknąć nagrody „KAZIK SPORTOWIEC”, do której nominowanych było najwięcej uczniów. Zwycięzcą został Dominik Makuch z klasy IIIa, a nagrodę odebrał z rąk pana Andrzeja Pawłowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Gminy oraz prezesa Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu.

kaz1.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Wójt Łukasz Stachera z uczniami nagrodzonymi podczas tegorocznej gali

Ważnym punktem gali było wręczanie nagród „KAZIK PRACOWITY MÓZGOWIEC”, którą otrzymują wszyscy uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen 5,0 i wyższą. W tym roku byli to: Nadia Napieraj z klasy Ia, Jakub Macoch z klasy IIa, Oliwia Sobota z klasy IIIc, Olga Szymaniec z klasy IId, Natalia Balwierz i Aleksandra Zalejska z klasy IIIa, Ilona Panek z klasy IIIb oraz Natalia Ucieklak, Adrian Klimek i Mateusz Pasek z klasy IIIc. Medale i listy pochwalne dla uczniów oraz listy gratulacyjna dla rodziców wręczył wraz z Dyrekcją Wójt Gminy Poraj pan Łukasz Stachera

Nagroda za wybitne osiągnięcia sportowe powędrowała natomiast do Magdaleny Brendel z klasy IIIb, która w tym roku szkolnym zdobyła tytuł Mistrzyni Śląska Juniorów Młodszych w biegu na dystansie 60 m i 200m oraz tytuł Mistrzyni Polski Juniorów Młodszych w biegu na dystansie 200m. Nagrodę tą wręczył pan Marek Ciuk, wieloletni prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki i trener CKS Budowlani Częstochowa. Po wręczeniu nagród Wójt Gminy pogratulował zwycięzcom i nominowanym, życząc im dalszych sukcesów i osiągnięć.

„Gwoździem programu” był teledysk „Taniec z klasami”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie gimnazjum. Teledysk rozpoczął polonez w wykonaniu trzecioklasistów, a następnie każda klasa zatańczyła wybrany przez siebie układ taneczny. Uroczystość zwieńczył występ Karoliny Lady. Uczennica zaśpiewała piosenkę Agnieszki Osieckiej „Ucisz serce”, którą zdobyła wyróżnienie w XII Powiatowym Konkursie Piosenek Agnieszki Osieckiej „Rozśpiewany Świat” w Kamienicy Polskiej.
Galę przygotowali członkowie Koła Teatralnego „Nibylandia” pod kierunkiem pani Moniki Leszczyńskiej, dekorację wykonała pani Marta Jędrzejewska, a oprawę muzyczną zapewnił pan Rafał Polegaj. Klip wyreżyserowała pomysłodawczyni  nagrania pani Justyna Białas. Doświadczenie fizyczne przygotowane zostało pod opieką pani Diany Sawickiej, a chemiczne pod opieką pani Agnieszki Ryczek. Ćwiczenia lekkoatletyczne przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Rodek.
Uczniowska obsada aktorska: Michał Morawski, Paulina Jakubczyk, Anna Górska, Wiktoria Funiok Julia Kaźmirczak, Angelika Tylkowska, Aleksandra Marczak, Monika Romańska, Aleksandra Gurbała, Wiktoria Jędryka, Bartosz Olech. Eksperymenty: Aleksandra Krzyczmonik, Angelika Jeziorowska,  Wiktoria Kostarczyk, Sandra Kramarzyk. Akrobacje sportowe: Dawid Siwek, Przemysław Pluta, Jordan Schabowski, Laura Białas i Aleksandra Brymora.
CZE

kaz2_721025034.jpg