Wizyta Konsula Honorowego Wielkiej Brytanii

W piątek w Powiecie Myszkowskim gościł Allan Stretton - Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii w Katowicach oraz Emma Baines - sekretarz ds. politycznych Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.
Goście rozpoczęli swój pobyt w powiecie od spotkania z Wicestarostą Janem Kierasem. Spotkanie poświęcone było przybliżeniu gościom walorów turystycznych i gospodarczych naszego powiatu. Omówiono także dotychczasową współpracę pomiędzy Okręgiem Broxtowe a Powiatem Myszkowskim.

W drugiej części wizyty, w Starostwie Powiatowym, miała miejsce wideokonferencja pomiędzy Powiatem Myszkowskim a partnerskim Okręgiem Broxtowe.
W siedzibie Starostwa, wzięli w niej udział: Alan Stretton, Emma Baines, Jan Kieras, a w Okręgu Broxtowe, Geoff Hoon - minister stanu ds. europejskich Wielkiej Brytanii, Milan Radulovic - Przewodniczący Rady Okręgu Broxtowe oraz przebywająca w tym czasie w Broxtowe delegacja Powiatu Myszkowskiego z Marianem Wróblem na czele.
Okazją do niecodziennego kontaktu pomiędzy partnerskimi społecznościami, było promowanie idei e-learningu. Obie partnerskie strony wspierają ideę promowania e-learningu. Pomimo dystansu tysięcy mil, młodzież ma niezwykłą szansę zdobywać wiedzę w ramach współpracy i w duchu przyjaźni.
W połączeniu uczestniczyli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Myszkowie i szkoły Eastwood Comprehensive School w Eastwood, w Okręgu Broxtowe.

Konsul Stretton i sekr. Baines podjęci zostali przez Wicestarostę Kierasa

Angielscy goście wyrazili uznanie dla Powiatu za współpracę z samorządem Okręgu Broxtowe, podkreślając korzyści płynące z tychże kontaktów.

Wywiad Wicestarosty dla red. Gabrieli Kaczyńskiej z Radia Katowice

Następnie po krótkim lunchu, goście udali się do Liceum Ogólnokształcącego w Myszkowie, gdzie zwiedzili budynek szkoły oraz odbyli krótkie spotkanie z jego dyrekcją.

Goście zwiedzili LO w Myszkowie

Spotkanie z dyrekcją LO

Red. Artur Koziołek (TVP3) z myszkowską młodzieżą

Z krótkim przemówieniem zwrócił się do partnerów z Broxtowe Wicestarosta Jan Kieras:
Szanowni przyjaciele z odległej, ale przyjaznej Wielkiej Brytanii.
Pragnę Was serdecznie przywitać w imieniu, samorządu powiatu myszkowskiego.
Szczególne pozdrowienia kieruję do p. ministra Geoffa Huna i Przewodniczącego Rady Okręgu Broxtowe - p. Milana Radulovicia oraz dyr. Departamentu ds. Zdrowia, Sportu, Budownictwa Mieszkaniowego i Rekreacji Okręgu Broxtowe - p. Teda Czerniaka, w którego żyłach płynie polska krew.

Szanowni Państwo,
Nasz powiat wspiera ideę promowania edukacji elektronicznej.
Mimo sporej odległości jaka nas dzieli, młodzież ma wielką szansę poznać się bliżej, poznać swoje zwyczaje, obyczaje, tradycje i historię naszych terenów.
Być może zaowocuje to kiedyś związkami uczuciowymi głębszymi, niż nam się dzisiaj wydaje.
Zapewne wpłynie to na podniesienie poziomu kształcenia w szkołach obydwu społeczności.
Wielka otwartość, szczerość ze strony naszej młodzieży w kontaktach z młodzieżą z Broxtowe, pomoże we wzajemnym zrozumieniu się oraz przyczyni się do lepszego opanowania języka.
A więc młodzi przyjaciele z Okręgu Broxtowe, powiat myszkowski stoi przed wami otworem.

fot. Andrzej Kozłowski
Przekaz bezpośredni z Broxtowe. W tle na ekranie delegacja Powiatu odwiedzjąca Broxtowe

Wideokonferencja

Młodzież miała również możliwość odbycia krótkiej rozmowy ze swoimi angielskimi kolegami.

fot. Andrzej Kozłowski
Rodzinne zdjęcie licealistów z angielskimi gośćmi

Relację z wizyty mogliśmy oglądać na antenie TVP 3 Katowice w wieczornych "Aktualnościach" oraz wysłuchać na antenie Radia Katowice.