Ponad 600 tegorocznych maturzystów na start

W Powiecie Myszkowskim, podobnie jak w całym kraju młodzież dziś przystępuje do egzaminu maturalnego.

To już kolejny rok, kiedy maturę zdaje się na podstawie nowych zasad.
Nowa matura rozpoczyna się 4 maja od egzaminu z języka polskiego.
Maturzyści zdają także obowiązkowo język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).
Egzaminy pisemne są przygotowane, przeprowadzane i sprawdzane przez egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
W sumie na terenie Powiatu do egzaminu maturalnego przystępuje ok. 600 uczniów, a dokładne dane znane będą już po zakończeniu egzaminów.

Pisemne egzaminy maturalne z danego przedmiotu na poziomie podstawowym i rozszerzonym rozpoczynają się równocześnie.
W jednym dniu zaplanowano egzaminy z dwóch przedmiotów, takie rozwiązanie stosowane jest przy maturze w innych krajach europejskich, przy egzaminach organizowanych przez wyższe uczelnie (np. akademie medyczne). Dotychczas (w latach 2005, 2006) absolwent zdający egzamin na poziomie rozszerzonym musiał pisać zarówno arkusz podstawowy, jak i rozszerzony, co w zasadzie odpowiadało obciążeniu dwoma egzaminami w ciągu jednego dnia. Przy ustalaniu harmonogramu stosowano następujące zasady:
a) egzaminy z przedmiotów zdawanych obowiązkowo przez danego maturzystę (język polski, język obcy nowożytny i przedmiot wybrany) organizowane są w różnych dniach,
b) pierwszy egzamin w danym dniu rozpoczyna się o godzinie 9.00, drugi o 14.00,
c) po południu organizowane są egzaminy zdawane przez małą grupę absolwentów,
d) przedmioty zdawane w jednym dniu są tak dobierane, by zminimalizować liczbę sytuacji, w których maturzysta będzie zdawał w jednym dniu dwa przedmioty; przy układaniu harmonogramu wykorzystano dane z maja 2006.

W tym samym terminie, o tej samej godzinie odbywać się będą egzaminy, których nie może zdawać ten sam maturzysta. Dotyczy to np. egzaminu maturalnego z języka angielskiego i egzaminu z języka angielskiego dla absolwentów klas dwujęzycznych.

W pierwszych dwóch dniach przeprowadzane są egzaminy maturalne z języka polskiego (zdawanego przez wszystkich) i języka angielskiego (zdawanego przez ponad 75% populacji). Dni, w których odbywa się część pisemna egzaminu maturalnego z języka polskiego i z przedmiotu obowiązkowego, do którego przystępuje największa liczba absolwentów w danej szkole, są w tych szkołach dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Egzaminy pisemne z wybranych przedmiotów w danym języku obcym zdawane są przez bardzo małą grupę absolwentów (kilkadziesiąt osób w skali kraju) z kilkunastu szkół w Polsce prowadzących klasy dwujęzyczne. Szczegółowy harmonogram zostanie ogłoszony w styczniu 2007, po uzyskaniu danych o zdających te egzaminy.

HARMONOGRAM MATUR

godz. 9.00 - fizyka i astronomia

21 maja, poniedziałek
godz. 9.00 - język francuski i język francuski w klasach dwujęzycznych