„Akcja zima” trwa na dobre

„Akcja zima” w powiecie myszkowskim zaczęła się na dobre. Zima w pełni. Jej przyjście dla nikogo nie było zaskoczeniem. Drogowcy rozpoczęli wzmożoną akcję na terenie naszego powiatu, już w ten weekend, po obfitych opadach śniegu. Trwa całodobowy dyżur w Powiatowym Zarządzie Dróg.

Drogi administrowane przez Starostwo są czarne i przejezdne

Drogi powiatowe i wojewódzkie utrzymywane są z bazy Powiatowego Zarządu Dróg w Myszkowie. Powiatowi drogowcy mają do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów do zimowego utrzymania dróg: nośniki pod pługopiaskarki, samochody z pługiem i piaskarką, nośniki pod pług średni, równiarki samojezdne, ładowarki do odśnieżania, ładowarkę do załadunku materiałów, ciągnik z pługiem, ciągnik z pługiem i rozrzutnikiem, pług wirnikowy i koparko-ładowarkę „KOMATSU”. Pracuje również pozostały sprzęt ciężki.

Drogami wojewódzkimi na terenie powiatu myszkowskiego administruje Powiatowy Zarząd Dróg w Myszkowie. Dotyczy to odcinków: DW Nr 789 odc. Gniazdów —Koziegłowy —Żarki- Niegowa-Staromieście - 38,8km, DW nr 791 odc.DK nr 1-Osiny-Poraj-Myszków- gr.powiatu - 29,9km, DW nr 792 Żarki — Kroczyce - 16,4km, DW nr 793 odc. Janów —Żarki -Myszków-Siewierz - 33,5km. Łączna dł. dróg wojewódzkich 118,6km
Drogi wojewódzkie utrzymywane są w II i III standardzie zimowego utrzymania dróg. II standard obejmuje odcinek z DW 789 z Gniazdowa do Koziegłów. Takie standardy zostały przyjęte przez Zarząd Województwa Śląskiego.
W zakres utrzymania tut. Zarządu wchodzi 160,2 dróg powiatowych.
Drogi powiatowe utrzymywane są w IV Standardzie Zimowego Utrzymania Dróg.
Łączna długość dróg na których prowadzona jest akcja odśnieżna wynosi: 278,8km

Dyżury prowadzone są przez 24 godz. na dobę przez pracowników PZD. Dyżurni przez cały okres przygotowują meldunki o stanie dróg i pracy sprzętu, które wysyłane są do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

"Drogi powiatowe i będące pod naszym zarządem wojewódzkie są przejezdne. Mogą występować trudniejsze do przejechania odcinki, ale robimy wszystko, aby zostały one całkowicie udrożnione." – uspokaja Mariusz Sikora, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Myszkowie.

Niezbędne numery telefonów:

Służba Drogowa Powiatu Myszkowskiego: dyżur całodobowy
tel. (034) 314 89 96; tel. fax (034) 314 83 04

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Katowice:

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach
tel (32) 78 19 211

Biuro d/s Zarządzania Kryzysowego Starosty Myszkowskiego:
w godz. pracy starostwa (034) 315 91 34,
po godz. pracy (034) 313 15 41