Nowy sprzęt na urazówce

Mieszkańcy naszego powiatu zrobili prezent Szpitalowi. Dzięki temu, że wiele osób przekazało jeden procent podatku na organizację pożytku publicznego jaką jest Stowarzyszenie "Zdrowie dla Wszystkich", myszkowska placówka otrzymała nowoczesny sprzęt medyczny. W czwartek oficjalnie został on przekazany Szpitalowi.

Nowy artroskop trafił do Szpitala Powiatowego dzięki wpłatom mieszkańców naszego powiatu z tytułu 1% podatku

Przed tygodniem świętowaliśmy uroczyste oddanie wyremontowanego oddziału chirurgii urazowej, a parę dni później przekazanie nowego sprzętu na ten oddział. Dzięki środkom pochodzącym z 1% podatków i przy współfinansowaniu przez śląski NFOZ, do Szpitala Powiatowego trafił nowy artroskop. Jego oficjalne przekazanie odbyło się w miniony czwartek na Oddziale Chirurgii Urazowej. Uczestniczyli w nim dyrektor śląskiego NFOZ Jerzy Sobolewski, wicestarosta Jan Kieras, szef częstochowskiego NFOZ-u Stanisław Blachliński, prezes Stowarzyszenia NFOZ w Częstochowie Wiesława Leśnikowska - Ścigalska, prezes Stowarzyszenia "Zdrowie dla Wszystkich" Ewa Pietras, dyrekcja myszkowskiego SP ZOZ: dyr. Wojciech Picheta, z-ca dyr. Jan Dyrka, Naczelna Lekarz Szpitala Dorota Kaim - Hagar, personel oddziału i Szpitala. "Sprzęt otrzymaliśmy od sponsorów w darze. Będzie służył do tego, aby pacjenci trafiający na ten oddział mogli być leczeni najnowszymi metodami. Dotychczas taki sprzęt wykorzystywany był w nowoczesnych ośrodkach, teraz będzie dostępny dla pacjentów naszego Szpitala." - mówił dyr. Szpitala Wojciech Picheta. Sprzęt wart ok. 200 tys. zł, udało się wynegocjować za ogółem 130 tys. zł i zakupiony został wspólnie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia i Stowarzyszenia "Zdrowie dla Wszystkich". Technika artroskopii pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu tkanek tworzących połączenie stawowe kości. Termin "artroskopia" powstał z wyrazów wywodzących się z greki i oznacza "oglądanie stawów". Artroskop umożliwia chirurgowi obejrzenie wnętrza uszkodzonego kolana, barku lub innego stawu i pozwala na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego za pomocą miniaturowych narzędzi. Do istotnych zalet tej metody należy zmniejszenie obciążenia, jakie stanowi dla pacjenta operacja, skrócenie okresu leczenia pooperacyjnego, a często także lepszy wynik zabiegu. Zanim nastała era artroskopii, operacja wymagała wielocentymetrowego nacięcia wzdłuż kolana, a okres leczenia pooperacyjnego ciągnął się nieraz przez całe miesiące. Powrót do zdrowia po zabiegu wykorzystującym artroskopię trwa kilka dni. Technika ta stanowi najlepszy przykład minimalnie inwazyjnej chirurgii.