Brygada ZEAS w akcji

Choć uczniowie w szkołach ponadgimnazjalnych na dwa miesiące opuścili swoje szkoły, one nadal tętnią życiem. Słychać pracę wiertarek, stukanie młotków, w ruch poszły pędzle. Wszystko za sprawą przeprowadzanych wakacyjnych remontów. Na konieczne prace Zarząd Powiatu przeznaczył 130 tys. zł.

Większość prac remontowych w szkołach wykonywane są metodami gospodarczymi przez brygadę remontową ZEAS-u

Wzorem lat poprzednich, Starostwo okres wakacyjny wykorzystuje na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w szkołach ponadgimnazjalnych. "Większość prac przeprowadzanych w szkołach, staramy się wykonywać systemem gospodarczym. Pozwala to na o wiele tańsze wykonywanie prac i spore oszczędności. Mamy własną brygadę, złożoną z osób, które potrafią wykonywać niemal każdą pracę budowlaną, dekarską i inną, jeżeli tylko są takie możliwości. Dopiero tam gdzie nie jest to możliwe, korzystamy z firm zewnętrznych” - mówi Leon Okraska, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół i Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Myszkowie. W tym sezonie, na naprawy wszystkich obiektów oświatowych podlegających Starostwu, Zarząd Powiatu przeznaczył 130 tys. zł. Najpoważniejsze remonty przeprowadzone zostaną w Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Kwiatkowskiego. W dalszym ciągu kontynuowane będą prace związane z remontem sali gimnastycznej, gdzie wymieniona zostanie instalacja elektryczna, budowlańcy odbiją stary tynk i położą nowy oraz pomalują i wycyklinują parkiet. Wymienią w szkole również kilka drzwi wewnętrznych. W myszkowskim liceum, systemem zleconym, zrobione zostaną obróbki blacharskie i naprawione rynny. Ponadto planuje się uzupełnienie tynków na budynkach szkoły, naprawę daszków z płyt poliwęglanowych oraz zmodernizować schody wejściowe i ewakuacyjne. W szkole w Będuszu również wymienione zostaną rynny na budynku głównym szkoły oraz ułożona będzie nowa papa na dachu szkoły i postawione kominy wentylacyjne. Żarecki Zespół Szkół, podobnie jak myszkowskie placówki starostwa, zyska nowe rynny, a ponadto ekipa ZEAS-u pomaluje korytarze i sale lekcyjne wraz z dużą salą gimnastyczną, zmodernizowane będą łazienki uczniowskie oraz wymienione drzwi wejściowe od ulicy Steinkellera. Potrzeby szkół w 2010 roku dotyczą więc prac remontowych, które zostaną przeprowadzone w czasie wakacji. Wszystkie prace za wyjątkiem wymiany rynien, które są pracami na wysokościach, wykonają pracownicy podległej staroście jednostki. Najprawdopodobniej te prace, nie wyczerpują tegorocznych remontów i inwestycji. Są planowane prace, niezbędne do wykonania, na które Starostwo stara się pozyskać niezbędne środki. Wśród nich termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Żarkach, wymiana dachu w tej placówce oraz budowa boiska sportowego. Zespół Szkół Nr 2 w Myszkowie czeka wymiana okien, a Liceum dachu nad starą częścią szkoły i budowa bieżni sportowej ze skocznią. Poza remontami Zarząd Powiatu zdecydował o zakupie pomocy dydaktycznych dla Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Myszkowie oraz o doposażeniu pracowni zawodowych w Zespole im. E. Kwiatkowskiego. Środki na remonty w szkołach pochodzą w głównej mierze z własnych środków budżetowych powiatu, ale również częściowo ze środków Rady Rodziców oraz sponsorów. Jak widać zadań jest sporo, spore są również nakłady na nie. Powiatowe placówki oświatowe w ostatnich latach dzięki prowadzonej termomodernizacji i pracom remontowym wypiękniały zewnętrznie i wewnętrznie. Starostwo dokłada starań, by również sale dydaktyczne oraz wszystkie pomieszczenia były zmodernizowane i odnowione. Inwestowanie w szkoły i placówki oświatowe to ze wszech miar słuszna i potrzebna inwestycja. Robimy to nie tylko podczas wakacji, ale dbając konsekwentnie o oświatę. Wszystkie niezbędne prace zakończone zostaną do pierwszego dzwonka w szkołach.
LIP

odnawianie_korytarza_szkolnego_w_ZS_w_Zarkach_4804230.JPG