Wymienili doświadczenia

Wzajemna wymiana doświadczeń w zarządzaniu oświatą, bezpieczeństwem publicznym, we wdrażaniu i rozwoju e-administracji oraz wymiana międzyszkolna i sportowa – były głównymi punktami wizyty w Myszkowie delegacji z angielskiego Okręgu Broxtowe, z którym myszkowskie Starostwo współpracuje od wielu lat.

Fot. Wszechnica Sejmowa
Poseł Jadwiga Wiśniewska, starosta Łukasz Stachera, przewodniczący Janusz Jakubiec, sekretarz Maria Gurbała i rzecznik Andrzej Kozłowski z delegacją angielską w Sejmie

„Była to ze wszech miar owocna wizyta. Wymieniliśmy wzajemne doświadczenia w zakresie zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego z uwzględnieniem korelacji i różnic w modelach ustrojowych.” - podsumowuje wizytę starosta myszkowski Łukasz Stachera. Z wizytą do Myszkowa przybyli: burmistrz Broxtowe Pat Lally, radni: Lynda Lally, Milan Radulovic, Brain Wombwell, Lydia Ball, a ponadto Kevin Shuttlewood – komendant okręgowy straży pożarnej, Mark Pickford – dyrektor szkoły w Eastwood oraz Ashley Marriott – dyrektor wydziału turystyki i sportu. Wizyta w Myszkowie rozpoczęła się od spotkania z władzami powiatu w myszkowskim Starostwie. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu i radni powiatowi w tym m.in: wicestarosta Jan Kieras, Andrzej Jastrzębski, Mariusz Morawiec, Dariusz Lasecki, Małgorzata Jędrycha – Gorczyca, Danuta Służałek – Jaworska i Ryszard Woszczyk. Poruszono na nim wiele istotnych dla funkcjonowania urzędu kwestii. Angielscy goście byli przede wszystkim zainteresowani realizacją wprowadzania elektronicznych usług w administracji, nie kryjąc uznania dla zaawansowania prac nad wdrażaną w naszym powiecie „e-Myszkovią”. Spore wrażenie na gościach zrobiła również nowa sala obsługi interesantów w Starostwie. Jak podkreślali przedstawiciele angielskiego urzędu, Powiat Myszkowski co najmniej nie ma się czego wstydzić, a nawet w wielu aspektach, choćby pod względem sprzętu komputerowego stosowanego do e-administracji wyprzedził miejscowe angielskie jednostki administracji samorządowej. Po wizycie w Starostwie przyszedł czas na wizytę w Szpitalu Powiatowym. Tutaj również Anglicy, oprowadzani przez zastępcę dyrektora Jana Dyrkę, nie kryli uznania dla rozwoju powiatowej służby zdrowia. Angielscy partnerzy porównując warunki jakie zostały przez Starostwo stworzone dla udzielania pomocy medycznej mieszkańcom powiatu, uplasowali nasz szpital na równi np. ze szpitalem w Nottingham, czyli wyższej jednostki administracji. Również późniejsza wizyta w strażnicy PSP w Myszkowie potwierdziła zaawansowany stan rozbudowy systemu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Ze swoim angielskim odpowiednikiem spotkali się komendant powiatowy Dariusz Caban i Sebastian Jurczyk. Spotkanie w Liceum Ogólnokształcącym było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania oświatą. Wzięli w nim udział dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych Aleksander Surma, Dorota Nowak, Mariola Piątek, Jerzy Bryś, Stanisław Tokarski i dyr. ZEAS Leon Okraska. Planowane są kolejne wymiany międzyszkolne młodzieży. Owocne okazały się również kontakty w zakresie wymiany sportowej. W tej części wizyty Anglicy spotkali się m.in. z trenerem Andrzejem Pawłowskim z Polonii Poraj. Planowany jest m.in. wyjazd do Anglii grupy naszych młodych piłkarzy, celem treningów oraz wymiany myśli szkoleniowej. Goście z angielskiego okręgu Broxtowe mieli okazję również do zapoznania się z atrakcjami turystycznymi naszego regionu, odwiedzając m.in. Zamki w Bobolicach i Mirowie, Zalew w Poraju oraz Jasną Górę. Wcześniej goście odwiedzili Warszawę. Spotkali się m.in. z poseł na Sejm RP Jadwigą Wiśniewską. W „warszawskiej” części wizyty uczestniczyli starosta myszkowski Łukasz Stachera, przewodniczący Rady Powiatu Janusz Jakubiec, sekretarz Powiatu Maria Magdalena Gurbała i rzecznik prasowy starosty Andrzej Kozłowski. Dzięki uprzejmości Pani Poseł przedstawiciele Okręgu Broxtowe i władz Powiatu zwiedzili Sejm i Senat oraz zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania administracji państwowej. Odwiedzili ponadto Krakowskie Przedmieście, Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, Zamek Królewski i Muzeum Powstania Warszawskiego. Podsumowując swoją wizytę w Polsce, przedstawiciele władz Okręgu Broxtowe stwierdzili, że po raz pierwszy w tej kadencji zostali przyjęci profesjonalnie i godnie oraz byli pod sporym wrażeniem pobytu w Polsce.
PAŹ

P1320876_861087294.JPG