I Powiatowy Konkurs Ortograficzny „ Bezbłędny Gimnazjalista

W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach odbył się I Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Bezbłędny Gimnazjalista”. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego oraz kształtowanie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji. Starostwo Powiatowe wsparło organizację przedsięwzięcia w postaci nagród książkowych dla zwycięzców.

Uznając słuszność tego przedsięwzięcia, patronat honorowy nad nim zgodzili się objąć: Starosta Myszkowski Wojciech Picheta, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz Rektor Akademii Jana Długosza w Częstochowie dr hab. inż. Zygmunt Bąk.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów gimnazjów powiatu myszkowskiego.
Wzięło w nim udział dziesięć szkół z terenu powiatu myszkowskiego, które wyłoniły we wcześniejszych eliminacjach po dwóch uczniów z najwyższymi wynikami, organizując swój wewnątrzszkolny konkurs ortograficzny.
Uczniowie z poszczególnych szkół zmierzyli się z interesującym tekstem dyktanda przygotowanym przez dr hab. Małgorzatę Dawidziak-Kładoczną, pracownika naukowego Akademii Jana Długosza w Częstochowie, prowadzącą Internetową Poradnię Językową, z którą gimnazjum żareckie nawiązało współpracę.

Po konkursie uczniowie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do pobliskiego Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

W tym czasie Komisja Konkursowa - w skład, której weszły nauczycielki języka polskiego: Katarzyna Czyż, Dorota Frączek, Beata Maszczyk- Cierpiał, Małgorzata Matyja oraz Małgorzata Dawidziak-Kładoczna - sprawdzała prace uczniów.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystego spotkania wszystkich jego uczestników, nauczycieli- opiekunów, zaproszonych gości i organizatorów konkursu.

I miejsce zajęła Wiktoria Marzec, uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach.
Gratulacje za przygotowanie zwyciężczyni złożono Dorocie Orszulak.

II miejsce zajęła Magdalena Sołtysik, uczennica Gimnazjum nr 4 w Myszkowie, którą do konkursu przygotowała Elżbieta Pierzchała.

III miejsce zajęła Magdalena Olszewska, uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II z Żarek Letnisko przygotowana przez Ewę Liszczyk- Naporę.

Zwyciężczynie otrzymały cenne nagrody rzeczowe oraz tytuł laureata konkursu.
Atrakcyjne nagrody książkowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Myszkowie, natomiast sprzęt elektroniczny, czyli tablet, słuchawkę bezprzewodową i nowoczesną mysz, Urząd Miasta i Gminy Żarki oraz Rada Rodziców przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach.

Laureatkom nagrody wręczali: Burmistrz Miasta i Gminy Żarki- Pan Klemens Podlejski oraz dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach- Pani Anna Janocha.Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w finale konkursu.

Uroczyste spotkanie poprowadził uczeń Szymon Kiser, a uprzyjemniły je uczennice: Anna Kot i Justyna Sidorkiewicz, które zaśpiewały piosenki o ortograficznej tematyce. Na zakończenie na akordeonie pięknie zagrał Dominik Kowacki.

Laureatki Konkursu: Wiktoria Marzec, Magdalena Sołtysik, Magdalena Olszewska

powi1_923024045.JPG