Gminny Dzień Strażaka

Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka odbyły się 2 maja w Choroniu. Ich organizatorami były porajski Zarząd Gminny Związku OSP i miejscowa jednostka strażaków ochotników. Powiat Myszkowski reprezentowali Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski i Radny Powiatu Krzysztof Klimek.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. przy kaplicy Św. Floriana w Choroniu, koncelebrowaną przez ks. prof. Mariana Dudę – rektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie i ks. Jana Lisieckiego - proboszcza chorońskiej parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, a wzięli w niej udział poza delegacjami i pocztami sztandarowymi jednostek z naszej gminy, także zaproszeni goście.

Wśród gości uroczystości byli m.in.: Wicestarosta Myszkowski Anna Socha – Korendo, Wójt Poraja Łukasz Stachera, przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak, wiceprzewodniczący rady Andrzej Pawłowski, radny powiatowy Krzysztof Klimek, z-ca komendanta PSP Sebastian Jurczyk, sołtys Edward Mizera, prezes PORECO Rafał Kępski, Anna Trąbska – inspektor ds. ppoż i Monika Sosnowicz – inspektor ds. obsługi finansowej OSP, mieszkańcy miejscowości.

Po mszy, wszyscy uczestnicy obchodów przeszli przy dźwiękach orkiestry z Choronia, pod miejscową remizę, gdzie na placu przed remizą, odbyła się najważniejsza część uroczystości prowadzona przez prezesa Mariusza Karkochę. Istotną częścią uroczystości było uhonorowanie strażaków za ich służbę lokalnej społeczności przez wójta Łukasza Stacherę.

Za wieloletnią strażacką służbę uhonorowani zostali: Włodzimierz Krzyczmonik – Poraj, Henryk Kosmalski – Żarki Letnisko, Janusz Sroślak – Kużnica Stara, Zdzisław Konieczko – Choroń, Jan Podsiadlik Gęzyn i Leszek Imiołczyk – Jastrząb. Specjalne podziękowania za sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej – otrzymali Marta Olszewska (III miejsce w województwie) i Kamil Szatan (V miejsce w województwie). Nie zabrakło odznaczeń, które w tym roku otrzymali: Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: złota - Konrad Hadziński, srebrna - Aleksandra Krzyczmonik, Bartosz Konieczny, Norbert Krok, brązowa - Radosław Kowalczyk, Klaudiusz Kowalczyk, Krzysztof Klimek i Adrian Wróbel; odznaki za wysługę lat: 5 lat - Renata Czerniak, Zofia Kostarczyk, Anna Karkocha, Krystyna Pawliszyn, Maria Świerdza, Beata Świerdza, Adela Słabosz, Bożena Wieczorek, Adrian Pasek, 10lat - Marcin Chwastek, Dominik Jaworek, Tomasz Rybak, 15 lat - Maciej Chwastek, Rafał Marchewka, Włodzimierz Tomzik, 20 lat - Barbara Ślęzak, 25 lat - Mariusz Karkocha, 30 lat - Teresa Kosmalska, Jan Pospiszyl, 35 lat - Mirosław Pasek, Jan Podsiadlik, 45 lat - Andrzej Nowicki, 50 lat - Zdzisław Konieczko, 60 lat - Stanisław Mielcarz. Odznaki Wzorowy Strażak: Marta Męcik, Bartosz Górecki, Bartłomiej Jarkiewicz, Jakub Czechowski, Błażej Kowalczyk, Paweł Jędrkiewicz, Dawid Kowalczyk. Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa - Tomasz Rybak. Legitymacje członkowskie - paczki ze słodkościami z rąk wójta Łukasza Stachery i prezesa Mariusza Karkochy otrzymali mali strażacy – przedszkolaki skupione w dziecięcej Drużynie Pożarniczej z Żarek Letniska. Życzenia strażakom złożyli przedstawiciel władz powiatowych, gminnych i straży zawodowej.

Wicestarosta Anna Socha-Korendo gratuluje jednostkom OSP w Gminie Poraj i dziękuje za dotychczasową służbę

Młodzi następcy strażaków na wspólnym zdjęciu z przedstawicielami samorządu

2036/4238

stz1_545943310.JPG