XIII Ogólnopolski Rajd im. Szarych Szeregów

W miniony weekend po raz kolejny teren powiatu myszkowskiego stał się areną do rozegrania już XIII Ogólnopolskiego Rajdu im. Szarych Szeregów. W tegorocznym turnieju udział wzięło w sumie około 310 osób stanowiących 29 patroli. Uczestnicy przyjechali do Żarek Letniska z różnych stron Polski, m.in. Katowic, Lublińca, Kędzieżyna-Koźla, Krakowa, Bielsko-Białej, Zawiercia, Myszkowa i Poraja.

W związku z rocznicą utworzenia Szarych Szeregów, która przypada na dzień 27 września, rajd organizowany jest na przełomie września i października. Strukturę rajdu tworzą 3 gry terenowe oparte o fabułę historycznych wydarzeń. Pierwsza gra ma na celu doprowadzenie uczestników rajdu do miejsca zakwaterowania, druga odbywa się w nocy, a trzecia na długim dystansie. W tym roku uczestnicy rajdu mieli do pokonania trasę z Żarek Letnisko aż do zamku w Olsztynie.

Poprzez rajdowe zadania organizatorzy członkowie Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej mieli na celu przybliżyć wydarzenia związane z działalnością harcerek i harcerzy podczas II Wojny Światowej. Komendantka Rajdu hm. Aneta Jeziorska wyznała, że „poza dobrą zabawą, współzawodnictwem, a zarazem integracją różnych środowisk harcerskich, w rajdzie dużą rolę odgrywa nauka”. Uczestnicy, poprzez inscenizacje i rekonstrukcje historyczne, odbyli prawdziwą lekcję historii, a dzięki zadaniom terenowym mieli możliwość wykorzystania już zdobytych umiejętności np. z terenoznawstwa lub udzielania pierwszej pomocy. Rajd to także szansa sprawdzenia własnej sprawności fizycznej. Oprócz zadań terenowych harcerze rozegrali turniej piłki siatkowej, w którym najlepsza okazała się ekipa "Poraj-Myszków-MIX". Równolegle do rajdu odbywało się filmowisko oraz śpiewy przy gitarze.

W niedzielę, czyli w dzień zakończenia rajdu, miał miejsce apel wraz z rozdaniem nagród dla zwycięzców rajdu. W oficjalnej części spotkania wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski, który ufundował nagrodę dla najlepszego zastępowego, Radny Powiatowy Krzysztof Klimek oraz Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera i Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk. Nagrodę dla Najlepszego Patrolowego otrzymał Dh Szymon Ruczka, a wyróżnienia dla najlepszych ekip otrzymali:

I miejsce
"Małe, słodkie, puszyste, miluśne, wzruszające,różowe, dziobzia lobdzia KOSZATNICZKI"
[ Hufiec Lubliniec]
II miejsce

"Siedem wspaniałych, nieustraszonych, niezniszczalnych, nieustępliwych, triumfujących, pancernych, bojowych żółwi i koza!"
[ Hufiec Lubliniec ]

"11 Samodzielna Drużyna Harcerska „Szarych Szeregów
[Hufiec ZHP Ziemi Myszkowskiej]

IV miejsce
"Wróć, Czuwaj Druhu punktowy"
[ Hufiec Beskidzki ]

V miejsce
"Miśki z lasu - REAKTYWACJA!"
[ Hufiec Ziemi Myszkowskiej ]

VI miejsce
"Agresywne kalafiory"
[ Hufiec Ziemi Będzińskiej ]