Konkurs Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych

W czwartek w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Myszkowie Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dabrowa podpisał umowy w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych z przedstawicielami samorządów gminnych. Podczas podpisywania umów obecni byli Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha Korendo, Radna Sejmiku Wojewódzkiego Marta Salwierak, Radny Józef Lazar, wójtowie, burmistrzowie i sołtysiz gmin: Żarki, Niegowa i Koziegłowy.

dabrowa1.jpg
Podpisanie umów w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych przez Wójta Gminy Niegowa Dorotę Hajto-Mazur

dabrowa2.jpg

- Chcemy żeby drobne inwestycje na obszarach wiejskich również się tworzyły i rozwijały. Samorządowcy oraz sołtysi doskonale wiedzą, że te małe rzeczy tworzą wielka całość. Czasami brakuje kilku złotych żeby problem na terenie miejscowości rozwiązać.– mówił wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

Na konkurs w wpłynęły 412 wnioski na kwotę niespełna sześciu milionów złotych. Pozytywnie oceniono 343 z nich – na sumę 4,8 mln zł. Zadania musiały być zarekomendowane przez radę sołecką lub zebranie wiejskie. Otrzymane w konkursie pieniądze sołectwa wydadzą wedle wskazanych potrzeb.

dabrowa3.jpg
Podpisanie umów w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczkę

dabrowa4.jpg

Wśród dofinansowanych zadań znalazły się np. przebudowy dróg i chodników, budowy placów zabaw czy renowacje skwerów, ale i doposażenie świetlic, zakup strojów ludowych, instrumentów muzycznych czy organizacja wydarzeń integrujących lokalną społeczność. O pomoc finansową w ramach konkursu sołectwa ubiegały się za pośrednictwem gmin.
Poszczególne Rady Sołeckie z terenu gminy, na podstawie oceny bieżących potrzeb mieszkańców danego sołectwa, opracowywały zadania inwestycyjne, a następnie wskazywały je gminie jako istotne dla sołectwa. Rada Sołecka podejmowała uchwałę stwierdzającą potrzebę realizacji przez gminę danego zadania, a następnie gmina zgłaszała wskazane przez sołectwa zadania do udziału w konkursie.

Pomoc finansową w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych otrzymały sołectwa z gmin: Niegowa, Żarki i Koziegłowy.

dabrowa5.jpg
Podpisanie umów w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych przez Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego

dabrowa6.jpg
Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu