Konwent Powiatów Województwa Śląskiego

Starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk reprezentował powiat myszkowski podczas Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, który odbył się w powiecie gliwickim.

Konwent otworzyli starosta bielski, a zarazem prezes Związku Powiatów Polskich – Andrzej Płonka oraz starosta gliwicki – Waldemar Dombek.
Podczas pierwszego dnia obrad rozmawiano na temat finansowania szpitali powiatowych. Problematykę tę przedstawili Piotr Nowak – p.o. dyrektor NFZ Oddział Wojewódzki w Katowicach oraz Ewa Kabza – jego zastępca ds. ekonomiczno-finansowych, a następnie Józef Kurek – przewodniczący Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Starostowie po raz kolejny wyrazili głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją finansową szpitali powiatowych, wynikająca ze zbyt niskiego limitu przyznawanych im środków.

Starostowie przyjęli również Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego z dnia 21 maja 2019 r. Zwracają się w nim z apelem do Zarządu Województwa Śląskiego, pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 o uruchomienie dodatkowego otwartego naboru wniosków w ramach Osi priorytetowej 2. Cyfrowe Śląskie, Działania 2.1. Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych, ukierunkowanego na typy projektów „Tworzenie systemów i aplikacji przyczyniających się do zwiększenia dostępu obywateli i przedsiębiorców do cyfrowych usług publicznych” oraz „Cyfryzacja zasobów kulturowych, naukowych, planistycznych, geodezyjnych i kartograficznych, a także zapewnienie powszechnego, otwartego dostępu do tych zasobów”, umożliwiającego złożenie wniosków na zadania z zakresu informacji przestrzennej, będącej w gestii powiatów.

Drugiego dnia obrady konwentu poświęcone zostały problematyce finasowania dróg samorządowych w ramach programów krajowych,  a starostom towarzyszyli również włodarze gmin Powiatu Gliwickiego żywo zainteresowani tym tematem. Zagadnienie omówiła Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Następnie Józef Kruczek, radny Rady Powiatu Gliwickiego, przybliżył zebranym działalność i plany Klastra Energii „Przyjazna Energia w Powiecie Gliwickim”.

Starostowie z woj. śląskiego mieli też okazję poznać walory turystyczne naszego powiatu – zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach oraz odbyli rejs statkiem po Kanale Gliwickim. Byli zachwyceni tym co zobaczyli i zapewnili, że będą promować te atrakcyjne miejsca w swoich powiatach.

konwnen1.pngkonwent2.pngkonwent3.png

Informacja i zdjęcia: powiat gliwicki
Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu

konwnen1_953643627.png