Jak głosować w wyborach samorządowych?

Już jutro, 21 listopada odbędą się wybory samorządowe. W powiecie myszkowskim wybierać będziemy wójtów, burmistrzów, radnych miasta i gmin, powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego. W jaki sposób głosować w wyborach samorządowych?

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do 22. Każdy wyborca, aby otrzymać karty do głosowania, będzie musiał przedstawić komisji wyborczej dokument tożsamości, zawierający imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z fotografią, czyli w praktyce dowód osobisty lub prawo jazdy. Zdecydowana większość z nich będzie się mieścić tam, gdzie w niedawnych wyborach prezydenckich. W niedzielę głosować będziemy w miejscu swojego stałego zameldowania. Chyba, że wcześniej złożyliśmy wniosek o dopisanie do spisu wyborców w innej miejscowości. Otrzymamy 4 różnokolorowe karty do głosowania, które na dole zawierają dokładną informację o liczbie wybieranych kandydatów w danym okręgu. Warto i należy przed oddaniem głosu ją przeczytać. Uwaga - w wyborach do Rady Powiatu w Myszkowie we wszystkich okręgach wybieramy tylko jednego kandydata i w kratce przy jego nazwisku stawiamy znak "x".

Krok po kroku jak głosować w wyborach samorządowych w powiecie myszkowskim
Kiedy i kogo wybieramy?
Wybory odbędą się 21 listopada 2010 roku – niedziela
Lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 8.00-22.00

Wybieramy:
- burmistrzów Myszkowa, Koziegłów i Żarek oraz wójtów Poraja i Niegowy;
- radnych Sejmiku Województwa Śląskiego;
- radnych Rady Powiatu w Myszkowie
- radnych Miasta Myszkowa i gmin Koziegłowy, Niegowa, Poraj i Żarki

Ile i jakie karty do głosowania otrzymamy od komisji wyborczej w lokalu?
Otrzymamy 4 karty do głosowania:
niebieska karta – zawiera nazwiska kandydatów do Sejmiku Województwa Śląskiego
żółta karta – zawiera nazwiska kandydatów do Rady Powiatu w Myszkowie
biała karta – zawiera nazwiska kandydatów do rady miasta i gmin
różowa karta – zawiera nazwiska kandydatów na burmistrzów lub wójtów

Co znajduje się na karcie do głosowania?
Listy kandydatów na radnych w rozbiciu na poszczególne komitety wyborcze
Przy każdym nazwisku kandydata po lewej stronie znajduje się pusta kratka, w której należy postawić znak „x” (krzyżyk)
Na dole każdej karty znajduje się istotna informacja o sposobie oddania ważnego głosu, którą warto przeczytać przed głosowaniem

Jak należy głosować?
Wybory radnych do Sejmiku Województwa Śląskiego
Wybierz jedną z list (komitet wyborczy) znajdujących się na niebieskiej karcie do głosowania
Postaw znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku jednego z kandydatów z tej listy

Wybory radnych do Rady Powiatu w Myszkowie
Wybierz jedną z list (komitet wyborczy) znajdujących się na żółtej karcie do głosowania

Wybory radnych do Rady Miasta i gmin
Głosowanie w gminach do 20 tysięcy mieszkańców –Gminy: Koziegłowy, Niegowa, Poraj i Żarki (wybory większościowe):
Przeczytaj uważnie informacje na dole białej karty ilu kandydatów jest wybieranych w danym okręgu wyborczym!
Możesz oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych.
Postaw znak „x” obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym
Możesz też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów.

Głosowanie gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców – miasto Myszków (wybory proporcjonalne):
Wybierz jedną z list (komitet wyborczy) znajdujących się na białej karcie do głosowania

Wybory wójta lub burmistrza
Na karcie koloru różowego znajdują się nazwiska kandydatów ułożone w porządku alfabetycznym wraz z nazwą lub skrótem komitetu wyborczego, który go wystawił
postaw znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku jednego z kandydatów z tej karty
Wybrać możesz tylko jednego kandydata!

Kiedy głos jest nieważny?
Głos będzie nieważny, jeżeli:
- wyborca odda czystą kartę lub zagłosuje na większą liczbę kandydatów, niż jest radnych wybieranych w okręgu
- wyborca zagłosuje na kandydata, który został skreślony z listy kandydatów
liczy się znak "X" w kratce.
LIS

kalendarz_790672131.gif