Wielkie otwarcia na powiatowych drogach

Starostwo Powiatowe w Myszkowie zakończyło przebudowę kilku odcinków dróg. Z początkiem tygodnia odbyły się ich otwarcia. Teraz można po nich jeździć bezpiecznie i komfortowo.

Ścieżka pieszo - rowerowa z Żarek Letniska do Masłońskiego już otwarta

Zakończyła się budowa ciągu pieszo – rowerowego przy drodze wojewódzkiej Poraj – Masłońskie – Żarki Letnisko. Zabiegi, aby mogło dojść do powstania ścieżki trwały kilka lat. Zarząd Województwa Śląskiego zdecydował o przeznaczeniu potrzebnych środków na jego budowę. W sumie koszt wybudowania ciągu dla pieszych i rowerzystów wyniósł niecałe 9 mln zł. Wszyscy chętni będą mogli bezpiecznie tędy przejść lub przejechać rowerem. Starostwo jest administratorem tej drogi wojewódzkiej. Prace przy budowie ciągu pieszo-rowerowego na drodze Żarki Letnisko - Masłońskie – Poraj trwały od ubiegłego roku. To aż osiem kilometrów wzdłuż drogi wojewódzkiej Nr DW 791. Ścieżka rozpoczyna się od Masłońskiego w okolicach zjazdu do Zalewu, biegnie lewą stroną przez Żarki Letnisko, a dalej do głównego skrzyżowania z drogą wojewódzką Żarki - Koziegłowy. Dodatkowo z Masłońskiego do Żarek Letnisko po drugiej stronie ulicy zbudowano ciąg dla pieszych, który powstał z myślą o turystach i wczasowiczach nad zalewem. Ścieżka ma szerokość 3,5 metra, aby swobodnie poruszali się po niej zarówno piesi, jaki i rowerzyści. „Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa, przede wszystkim marszałkowi Mariuszowi Kleszczewskiemu, za sfinansowanie tej inwestycji. Korzystać będą mogli z niej zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści.” - podkreślał starosta Łukasz Stachera, podczas oficjalnego otwarcia ścieżki, które miało miejsce we wtorkowy wieczór 16 listopada. Uczestniczyli w nim m.in: wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, wójt Poraja Marian Szczerbak, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Konieczko, radna powiatowa Anna Socha – Korendo, radna gminy Poraj Zdzisława Polak, dyrektor PZD Mariusz Sikora, sołtys Żarek Letnisko Ryszard Świerdza, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska Andrzej Będkowski, przedstawiciele świata lokalnego sportu i rekreacji: prezes klubu turystyki rowerowej z Myszkowa PTTK „M2” Marian Kotarski i prezes Porajskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Pawłowski, a także wykonawca inwestycji prezes firmy „DROG-BUD” z Lubojenki Zdzisław Nowak. Jak podkreślali zgodnie wicemarszałek Mariusz Kleszczewski i starosta Łukasz Stachera, jest to pierwszy etap budowy ścieżki. Marszałek wraz ze starostą będą zabiegać o budowę ścieżki dalej w stronę Poraja oraz przebudowę drogi wojewódzkiej wraz z budową ronda i modernizacją przejazdu kolejowego.

Otwarcie chodnika z Poraja do Jastrzębia

Na granicy Poraja i Jastrzębia oficjalnie oddano do użytku nowy odcinek chodnika, zbudowany przez Starostwo w gminie Poraj. Wstęgę przecięli: starosta myszkowski Łukasz Stachera, radna powiatowa Anna Socha – Korendo, radne gminy Poraj Anna Czarnecka i Jolanta Zalega, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Mariusz Sikora oraz w imieniu mieszkańców Sylwester Sawicki. Wykonawcą zadania była Firma PPHUD „Urbit” Bogusława Bugaja z Lgoty Murowanej. Zadanie zrealizowano ze środków własnych Starostwa.

Radny powiatowy Mariusz Trepka podziękował za zrealizowaną inwestycję na drodze Moczydło - Gorzków, staroście myszkowskiemu Łukaszowi Stacherze, wicemarszałkowi Mariuszowi Kleszczewskiemu za przyznane przez Zarząd Województwa środki unijne oraz wszystkim radnym, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji

Zakończyła się modernizacja drogi z Moczydła do Gorzkowa. W sumie koszt robót wyniósł ponad 3,5 mln zł, z czego z pieniędzy unijnych Starostwo pozyskało na jej remont ponad 2,4 mln zł. Powstała poszerzona droga, chodniki, wjazdy na posesje (30 tys. z dotacji gminy Niegowa) oraz odwodnienie pasa drogowego. Modernizacja drogi zwanej potocznie „obwodnicą Niegowy”, czyli odcinka z Moczydła przez Trzebniów do Ludwinowa i Gorzkowa podzielono na dwa etapy. Pierwszy zrealizowano ze środków własnych w ubiegłym roku, teraz zakończył się drugi etap prac. W sumie prace drogowe objęły blisko dziesięciokilometrowy odcinek nowej nawierzchni drogi powiatowej. Oficjalne otwarcie drogi odbyło się we wtorek 16 listopada. Uczestniczyli w nim m.in.: starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, wójt Niegowy Krzysztof Motyl, członek Zarządu Powiatu Jadwiga Skalec, radny powiatowy Mariusz Trepka, radny gminy Niegowa Mariusz Dzieża. „Chcę podziękować za realizację inwestycji staroście myszkowskiemu Łukaszowi Stacherze, marszałkowi Mariuszowi Kleszczewskiemu za przyznane środki unijne, a wszystkim radnym, za poparcie budowy tej drogi” - mówił radny powiatowy Mariusz Trepka.

Przecięcie wstęgi na drodze w Mzurowie. Słowa podziękowania wyraziła członek Zarządu Powiatu Jadwiga Skalec

Tego dnia odbyło się również otwarcie drogi w Mzurowie. Remont przeprowadzono na odcinku 1,3 km. Prace przeprowadziło Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych z Żarek, a kosztowały ok. 400 tys. zł. Wstęgę przecięli starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, wójt Niegowy Krzysztof Motyl, członek Zarządu Powiatu Jadwiga Skalec, radny powiatowy Mariusz Trepka, radny gminy Niegowa Artur Sokół.
Przebudowane drogi mają niebagatelne znaczenie dla polepszenia systemu komunikacyjnego. Ma to szczególną wartość zważywszy na charakter gospodarczy i atrakcyjność turystyczną powiatu. Zmodernizowane drogi, mają również ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Lepsze drogi – to mniej wypadków, to szybszy i bezpieczniejszy przejazd w trakcie dowozu dzieci do szkół czy dojazdu do pracy.
LIS

P1340940_886775571.JPG