Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

O współpracy z Ukraińcami z Czerniowców

W sobotnie przedpołudnie 21 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Myszkowie gościła delegacja ukraińska z Rejonu Storożynieckiego w Obwodzie Czerniowieckim.


fot. Agnieszka Winiarska
Powitanie delegacji ukraińskiej przed Starostwem

Uczestnicy delegacji, reprezentujący administrację rządową i samorządową, szczebla obwodowego i rejonowego, przebywali u nas w ramach realizacji "Porozumienia o współpracy międzyregionalnej Województwa Śląskiego i Obwodu Czerniowieckiego".

W jej skład wchodzili:

Witalij Sergijowycz USYK - Zastępca Przewodniczącego Obwodowej Administracji Państwowej

Igor Anatolijowycz SIDLIAR - Kierownik Głównego Departamentu Ekonomiki Obwodowej Administracji Państwowej

Tamara Wasyliwna SEMENOWICZ - Przewodnicząca Komisji Stałej Czerniowieckiej Obwodowej Rady ds. Ekonomiki, Budżetu i Inwestycji

Nadija Iwaniwna KUSZNIR - Kierownik Wydziału Współpracy Zagranicznej i Eurointegracji Głównego Departamentu Ekonomiki

Mykoła Mykołajowycz KARLIJCZUK - Przewodniczący Storożynieckiej Rejonowej Administracji Państwowej

Mykoła Oleksijowycz BOJCZUK - Burmistrz Storożyńca

Władysław Jewgienowicz STRUTYŃSKI - Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach

Artur Kazymerzewycz OSKWAREK - Główny Specjalista Czerniowieckiej Rady Obwodowej, tłumacz

Ponadto w spotkaniu w Starostwie uczestniczyli: Kazimiera KRZYCZMAN - Główny Specjalista w Wydziale Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz radny wojewódzki i przewodniczący Komisji Samorządów i Promocji Regionu Sejmiku Województwa Śląskiego - Zygmunt WILK, a ze strony Powiatu Myszkowskiego - Starosta Marian Wróbel, Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Jakubiec, Wicestarosta Jan Kieras oraz członkowie Zarządu Powiatu: Andrzej Jastrzębski i Mariusz Morawiec.


fot. Andrzej Kozłowski
Rozmowy dwustronne toczyły się w bardzo miłej atmosferze

Tematem wizyty delegacji ukraińskiej na Śląsku i spotkania w myszkowskim Starostwie była kontynuacja rozmów dotyczących nawiązania partnerskiej współpracy m.in. pomiędzy jednostkami administracyjnymi szczebla powiatowego.
Porozumienie o Współpracy Międzyregionalnej Województwa Śląskiego i Obwodu Czerniowieckiego, podpisali we wrześniu 2002 roku ówczesny Marszałek Województwa Śląskiego Jan Olbrycht oraz Teofil Bauer Przewodniczący Czerniowieckiej Obwodowej Administracji Państwowej, zobowiązując samorządy do przedsięwzięć zmierzających do umocnienia i rozwoju dobrych stosunków pomiędzy regionami oraz ustalając zakres współpracy w obszarach: administracji samorządowej, gospodarki, ochrony środowiska, rolnictwa, kultury, nauki, oświaty, wymiany młodzieży, a także turystyki, rekreacji, kultury fizycznej i sportu.
Tym razem to już kolejna wizyta ekipy samorządowców ukraińskich na Śląsku, pierwsza jednak w Powiecie Myszkowskim.
W trakcie wizyty w powiecie goście zapoznali się z funkcjonowaniem samorządu szczebla powiatowego i specyfiką Powiatu Myszkowskiego. W zakres tej tematyki szeroko wprowadził gości Starosta Marian Wróbel. "Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w budynku Starostwa Powiatowego w Myszkowie. Chcielibyśmy nawiązać współpracę pomiędzy naszymi samorządami. Aktualnie prowadzimy współpracę z angielskim Okręgiem Broxtowe i wiemy jak dużo może taka współpraca przynieść wzajemnych korzyści" - powiedział witając gości Starosta.


fot. Andrzej Kozłowski
Ukraińscy goście zainteresowani byli funkcjonowaniem samorządu w Powiecie

W swoim wystąpieniu przewodniczący Witalij Sergijowycz Usyk mówił m.in.: "Nasza delegacja składa się zarówno z przedstawicieli administracji rządowej jak i samorządowej. Jesteśmy tutaj po to aby rozmawiać o wzajemnej współpracy".
Mykoła Mykołajowycz Karlijczuk, Przewodniczący Storożynieckiej Rejonowej Administracji Państwowej zaprezentował specyfikę Rejonu Storożynieckiego. Jak podkreślał przewodniczący Karlijczuk, "Nasz rejon ma wiele czynników obecności Polaków i kultury polskiej. Rejon Storożyniecki zamieszkuje obecnie 1,6 % Polaków. Polacy mieszkają przede wszystkim w 4 miejscowościach: Stara Huta, Piotrowce Dolne, Panka oraz Storożyniec".
Strona ukraińska oczekuje współpracy przede wszystkim w dziedzinach przemysłu drzewnego, budowlanego, drogownictwie. Jak ocenili Ukraińcy Polska i nasz powiat to wielki plac budowy. Przedmiotem współpracy może stać się także wymiana dzieci i młodzieży, "wymiana rodzin" i obszar turystyki.
Spotkanie nie obyło się bez akcentów historycznych, choć poświęcono im niewiele czasu, gdyż jak podsumował tą część rozmów Starosta Wróbel: "Zawsze mieliśmy sentyment do Wschodu. Czerniowce były kiedyś polskie, lecz żadnych resentymentów względem tych terenów rzecz jasna Polska niema, a nawet należy podkreślić, że obecność polskości na tych terenach jest czynnikiem, który może spowodować, że współpraca może przerosnąć nasze oczekiwania. Czynnikiem, który będzie spoiwem współpracy mogą stać się z całą pewnością Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, współorganizowane przez Polskę i Ukrainę w 2012 roku. To zbliży nasze narody" - mówił Starosta.
Jan Kieras: "Łączy nas wspólna historia i to że jesteśmy Słowianami. Ma to swoje wady i zalety, ale pomaga lepiej wzajemnie się zrozumieć. Współpraca między Rejonem Storożynieckim a Powiatem Myszkowskim jest konieczna i daje nam wzajemnie szanse". Wicestarosta zwrócił uwagę na możliwości współpracy w zakresie wymiany młodzieży i zespołów folklorystycznych. "Dzisiejsza wizyta w Starostwie Powiatowym jest tym pierwszym krokiem do współpracy, daje nadzieje na szeroką i owocną współpracę między naszymi jednostkami samorządowymi." Wicestarosta scharakteryzował również rolnictwo na terenie naszego powiatu i przeobrażenia w gospodarce rolnej po 1989 roku. Przedstawił sytuację na rynku pracy oraz omówił szanse płynące z wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Była również mowa, o wstępnych projektach współpracy, o wymianie młodzieży, o koncepcji stworzenia forum gospodarczego, zorganizowania dni kultury polskiej w Storożyńcu na Bukowinie i organizacji zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży.
Ukraińcy zwracali uwagę na potrzebę budowy polskiego kościoła w Piotrowcach Dolnych, a strona polska odniosła się z życzliwością do tej inicjatywy. Mówiono także o możliwościach skorzystania z ofert wystawienniczych dla naszych lokalnych przedsiębiorców na miejscowych targach przemysłowych.
Warto ponadto zaznaczyć, iż Ukraińcy podczas swojego pobytu w Województwie Śląskim zakwaterowani byli na terenie powiatu, w porajskim Ośrodku "Hutnicza Radość". Poza wizytą w Starostwie, spotkali się również z delegacją władz Gminy Poraj i zwiedzili m.in.: Zakłady "CHEMEKS" Sp. z o.o. i Ośrodek Sportów Wodnych "VENA".
Uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Mieszanej ds. współpracy pomiędzy Województwem Śląskim i Obwodem Czerniowieckim, z udziałem m.in.: Rektora Akademii Techniczno - Humanistycznej w Bielsku - Białej, Dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach i samorządowców szczebla wojewódzkiego. Spotkali się również z Zarządem Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Katowicach oraz przedstawicielami Centrum Euro Info. Na zakończenie swojej wizyty delegacja ukraińska odwiedziła Żywiec i Podbeskidzie.

23

KWI

2007

6069

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.