Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W dniach 21-22 lipca plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poraju zatętnił kolorytem, feerią barw i wspaniałością najpiekniejszych dźwięków muzyki ludowej. W tych dniach bowiem odbywała się pierwsza tej rangi i przygotowana z takim rozmachem impreza o charakterze folklorystycznym i ludowym w powiecie myszkowskim - Jurajska Folkloriada "Starodawne i bliskie czasy".
Impreza organizowana była przez: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myszkowie, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i Partnerstwem Północnej Jury.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Telewizja Polska TVP3, Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza, Gazeta Myszkowska i Kurier Jurajski.
Była to scena dla duchowej kultury ludowej przede wszystkim naszego regionu Śląska i Zagłębia. Zobaczyć można było sztukę ludową i tradycyjne polskie rzemiosło wiejskie.
Swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentowali wykonawcy z kilkunastu zespołów folklorystycznych, śpiewaczych i kół gospodyń wiejskich.
Podczas imprezy odbywały się pokazy rzemiosł tradycyjnych: przędzenia, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, wykonywania papieru oraz wyrobu koronki klockowej, frywolitkowej i szydełkowej.
Imprezie towarzyszyły Targi Sztuki Ludowej, Prezentacje Kuchni Regionalnej i stoisk piekarniczych, pokaz garncarstwa "przygoda z gliną" - tworzenie z gliny i toczenie na kole garncarskim fantazyjnych figurek i naczyń użytkowych, pokaz czerpania papieru metodą z XV wieku oraz konkurs "Wypiek Jurajskiego Chleba".
Wystąpiły: KGW "Malwy" z Poraja, Regionalny Zespół "Siemionianki" z Siemonia, Regionalny Zespół Folklorystyczny "Jaworznik" z Wojkowic, Teatr RamPam z Lelowa, Regionalny Zespół Folklorystyczny "Rogozanki" z Rogożnika, Zespół Akordeonistów z Katowic/Bogucic, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Rybarzowice" z Rybarzowic, Kapela z Blachowni, Zespół "Porajanki" z Poraja, Zespół Śpiewaczy "Przyrowianki" z Przyrowa, Zespół "Carmen" z Przybynowa, Zespół Folklorystyczny "Piaseczanki" z Piasku, Zespół Śpiewaczy "Mstowianki" z Mstowa, Zespół Folklorystyczny "Wrzos" z Ryczowa, Kapela Ludowa z Ryczowa, Zespół Śpiewaczy "Bzowanie" z Bzowa, Kapela Ludowa z Bzowa, Kapela Ludowa "Od Sączowa" z Sączowa, Zespół Pieśni i Tańca "Bobrowczanie" z Bobrownik, Zespół Śpiewaczy "Twardowianki" z Twardowic, Weselna Orkiestra Dęta "Twardowice" z Twardowic, Regionalny Zespół Folklorystyczny "Kromołowianie" z Kromołowa oraz Kapela i Zespół Regionalny "Zawrat" z Bańskiej Wyżnej.
Imprezie honorowo patronowali: Marszałek Województwa Śląskiego, Starosta Myszkowski oraz Wójt Gminy Poraj.
Niezapomniane dwa dni spędzone przed porajskim GOK-iem pozwoliło Mieszkańcom naszego Powiatu i Wszystkim Gościom miło spędzić czas.
Będzie zapewne niezapomnianą lekcją pielęgnowania ludowych tradycji oraz budzenia postaw szacunku dla dziedzictwa kultury ludowej.
"Wiele na polskiej ziemi zmieniło się i zmienia. Mijają stulecia, a Polska rośnie wśród ludzi losów, jak ten wielki dziejowy dąb, ze swoich korzeni".
To wielkie dziedzictwo kulturowe, płynąć będzie z przesłania tej imprezy.
Będzie wskazówką konieczności strzeżenia swojej tożsamości, pielęgnowania więzi rodzinnych, pogłębiania znajomości bogatej tradycji młodemu pokoleniu, pełniejszego poznania własnej kultury, dziedzictwa historycznego, wydobycia wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie i kulturze ludowej.
Jako uczestnicy pokazaliśmy, że umiemy obcować ze sztuką ludową i potrafimy pielęgnować dorobek regionu i promować go na zewnątrz.
Pomysłodawczynią imprezy była Renata Surowiec - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju.


Fot. Andrzej Kozłowski
Liczna reprezentacja władz Powiatu. Od prawej: Anna Socha, Marian Wróbel, Łukasz Stachera i Jan Kieras


Fot. Andrzej Kozłowski
Starosta Marian Wróbel, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Stachera i Wicestarosta Jan Kieras


Fot. Andrzej Kozłowski
Bernadetta Niemczyk - Przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich i Władysław Serafin - Przewodniczący Krajowego Związku Kół Rolników i Organizacji Rolniczych


Fot. Andrzej Kozłowski
Posłowie Wojciech Picheta i Jadwiga Wiśniewska. Każda chwila dobra na rozmowy o sejmowych sprawach, szczególnie w gorącym okresie (nie tylko z powodu aury). Obok Genowefa Lasecka.


Fot. Andrzej Kozłowski
Panie z KGW "Malwy" z Poraja uśmiechnięte i radosne jak co dnia, nie tylko podczas swoich zawsze udanych występów artystycznych


Fot. Andrzej Kozłowski
Sprawczyni całego dwudniowego "zamieszania". Renata Surowiec - Dyrektor GOK w Poraju


Fot. Andrzej Kozłowski
Kto zgłodniał mógł skosztować wyśmienitych placków ziemniaczanych serwowanych przez panie z KGW "Malwy" z Poraja, które raczyły tego dnia nie tylko śpiewem, ale produktami własnej kuchni

27

LIP

2007

77621

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.