Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Piękny jubileusz myszkowskich strażaków

W niedzielę 23 września br. na placu przed Miejskim Domem Kultury w Myszkowie odbyły się obchody 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej, połączone z odznaczeniem sztandaru.
Przybyło kilkanaście pocztów sztandarowych OSP z miasta Myszkowa.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: senator RP - Jarosław Lasecki, poslowie na Sejm RP: Jadwiga Wiśniewska i Wojciech Picheta, starostowie: dh Marian Wróbel i Jan Kieras, radni powiatowi: Zofia i Andrzej Jastrzębscy, burmistrz Miasta Myszkowa - Janusz Romaniuk, zastępca Prezesa Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Śląskiego dh Zbigniew Banaś.

Z okazji jubileuszu jednostka OSP w Myszkowie odznaczona została przez Zarząd Główny OSP w Warszawie, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Sztandar udekorował Zbigniew Banaś i Zdzisław Ucieklak.
Dh Eugeniusz Kułach odznaczony został medalem honorowym im. Bolesława Chomicza, nadawanym przez Zarząd Główny Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP.

Zarząd Główny OSP w Warszawie przyznał Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, otrzymali go: Aleksander Szczygieł, Władysław Bubel, Stanisław Juda, Władysław Surowiec i Stanisław Wieczorek, srebrny: Dorota Ćwiląg, Bogdan Raczek, Robert Soczyński i Krzysztof Joszka, oraz brązowy: Krzysztof Stasiuka, Karol Poznański, Marcin Latocha, Marek Filutek, Robert Wypych , Mariusz Rutkowski, Andrzej Hola, Paweł Chamerla, Sebastian Konieczniak, Krystian Karaś, Łukasz Rok, Janusz Marek i Marta Starzyńska.

Zarząd Wojewódzki ZOSP w Katowicach przyznał odznaki wzorowego strażaka dla druhów: Anna Latocha, Michał Nowakowski, Łukasz Wysocki, Grzegorz Gocyła, Mirosław Ponicki, Marcin Wojtowicz, Mariusz Mesjasz.

Msza Święta koncelebrowana była przez ks. prałata Józefa Skrzeka i ks. Stefana Jachimczaka - proboszcza Parafii Św. Stanisława w Myszkowie. W Słowie Bozym skierowanym do druhów strażaków i wszystkich wiernych licznie zgromadzonych w kościele ksiądz prałat Skrzek wygłosił kazanie, w którym pochwalił bezinteresowną służbę strażaków dla Ojczyzny i społeczeństwa. Powiedział między innymi "Zapisaliście piękną kartę historii tej miejscowości. Trwaliście w bezinteresownej służbie, dając świadectwo wierze, patriotyzmowi i poświęceniu dla bliźnich".

W czasie uroczystości grała orkiestra dęta ze Mrzygłodu, a dh Prezes Jan Kaim przypomniał historię myszkowskiej straży.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili zebrani goście, m.in. senator Jarosław Lasecki, który obdarzył strażaków złotym hełmem, posłowie Jadwiga Wiśniewska i Wojciech Picheta oraz Starosta Myszkowski Marian Wróbel, który wręczając strażakom pamiątkową paterę powiedział do strażaków m.in.:
"Jest dla mnie zaszczytem, że znalazłem się w gronie zaproszonych na Jubileusz 90 - lecia OSP w Myszkowie. Wy strażacy ochotnicy zapisaliście piękną kartę historii tej miejscowości. Trwaliście w bezinteresownej służbie, dając świadectwo wierze, patriotyzmowi i poświęceniu dla bliźnich. Jesteście przykładem umiejętnego łączenia tradycji, kultury, dorobku poprzedników z wyzwaniami współczesności. (...) Strażacy są wszędzie tam, gdzie zagrożony jest drugi człowiek - jego życie, zdrowie czy mienie. Zwracam się do starszych strażaków. Jesteście wychowawcami młodych kadr. Pamiętajcie aby w dalszych latach funkcjonowania ochotniczej straży pożarnej młodzież brała udział czynnie i licznie. Wpajajcie im wartości tej służby, którymi sami kierujecie się każdego dnia."
Imprezę zakończyła defilada jednostek z nowym sztandarem, ufundowanym przez burmistrza Miasta Myszkowa Janusza Romaniuka i strażaków przybyłych na tę uroczystość.

Uroczystości przed MDK w Myszkowie uświetnił występ "Jurajskich Igraszek".

Spoglądając na 90 - lecie straży pożarnej w Myszkowie, dostrzegamy jej drogę pełną mozolnego trudu i poświęceń.
Dwadzieścia lat odrodzonej Polski, tworzącej państwowość, organizacje społeczne i polityczne; niesłychanie bolesne i tragiczne lata okupacji hitlerowskiej; biedne ale pełne oddania lata wkrótce po wyzwoleniu; niezapomniany dla starszego pokolenia, zbrodniczy okres stalinowski i rządy PRL. Były to czasy trudne dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Przeżywała raz mniejsze, raz większe kłopoty i upokorzenia.
Patrząc z perspektywy tylu lat na przebyty szlak, nasuwa się wiele refleksji, a w sercu budzi się uznanie i cześć dla kilkunastu pokoleń strażaków. Z wdzięcznością wyrywają się słowa: Cześć i chwała ludziom szczerze i ofiarnie oddanym społeczeństwu i Ojczyźnie w myśl hasła "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".

23

WRZ

2007

86233

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.