Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj i Gminny Ośrodek Kultury w Poraju po raz ósmy zorganizowali Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Folklorystycznych. Po raz pierwszy impreza odbyła się w malowniczej scenerii porajskiego zbiornika wodnego w Jastrzębiu.


Fot. Andrzej Kozłowski
Organizatorami udanej imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj oraz Gminny Ośrodek Kultury w Poraju.

Zaprezentowało się w sumie ponad 20 ekip, których przedstawiciele zapewniali, że twórczość ludowa, choć nie jest lansowana w czasach popkultury, to mimo wszystko ma się coraz lepiej i znajduje swoich zwolenników.
O tym, że tak jest faktycznie, mogliśmy się przekonać podczas Przeglądu. Ośrodek "VENA", w którym Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj, Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, KGW "Jastrząb" zorganizowali imprezę pękał przy pieknej, majowej pogodzie w szwach. Największa w tym zasługa amatorów folkloru z terenu powiatu myszkowskiego. W imprezie wystąpiły Zespół folklorystyczny "LYSEC" z gminy Bela - Dulice na Słowacji, zespoły kół gospodyń wiejskich z: Choronia, Jastrzębia, Gęzyna, Kuźnicy, Kapela "Bzowianie" z Zawiercia, Zespół Śpiewaczy "Porajanki", Zespół Pieśni i Tańca Kamienica Polska, Orkiestra dęta z Choronia, Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich "NOWOWSIANKI", Zespół Śpiewaczy "LIRA" z Żarek, Zespół "CARMEN" z Przybynowa, Zespół "ZIEMIANKI", Zespół "OSTRÓWIOLINKI" z Ostrowa, Kapela Podwórkowa "SAMI SWOI" z Czatachowy, Zespół Śpiewaczy Gminy Niegowa, Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska. Wystąpiła także przyjęta gorąco przez publiczność "Jurajska Kapela Biesiadna" z Poraja.
W wykonaniu zespołów mogliśmy wysłuchać najpiękniejszych i najpopularniejszych utworów muzyki ludowej, z różnych regionów Polski i z poza granic, gdyż w wielu utworach wykonywanych w nowych aranżacjach, dało się odszukać wpływy rosyjskie czy bałkańskie, które rozgrzały publiczność i gości, powodując, że wielu z nich nie zostało tylko biernymi słuchaczami, ale także współwykonawcami, śpiewając razem z zespołami i tańcząc.
"To, co zaprezentowały zespoły z naszego powiatu podczas przeglądu, świadczy, że repertuar mają bardzo szeroki, bardzo pozytywnie zaskakując zaangażowaniem i oddaniem w kultywowaniu piękna tradycji ludowych. Trzeba docenić wkład pracy wszystkich zespołów oraz wyrazić wdzięczność, za wkład w rozwój świadomości społecznej o korzeniach narodowych, o źródłach tradycji." - mówił na zakończenie imprezy starosta myszkowski Marian Wróbel. Warto podkreślić, że zespoły te nie tylko uświetniają gminne czy powiatowe uroczystości, ale także mają na swoim koncie przeglądy ogólnopolskie czy wyjazdy zagraniczne.
Obok zespołów folklorystycznych, które wzięły udział w przeglądzie, przybyło wielu zaproszonych gości. Wśród nich zaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP - Grzegorz Sztolcman, starosta myszkowski Marian Wróbel i wicestarosta Jan Kieras, wójt Gminy Poraj Marian Szczerbak i Niegowy Krzysztof Motyl, radna powiatowa i asystentka wicewojewody śląskiego - Anna Socha, Zdzisław Tylkowski - szef Izby Rolniczej w Myszkowie, Anna Muchla - kierownik KRUS w Myszkowie, przedstawiciele ośrodków kultury z powiatu myszkowskiego, strażacy z jednostek OSP.
Wszystkie zespoły uhonorowane zostały z rąk fundatora nagród starosty myszkowskiego Mariana Wróbla oraz wójta Mariana Szczerbaka okolicznościowymi statuetkami i dyplomami. Marian Wróbel, Jan Kieras i Marian Szczerbak uhonorowani, zostali pamiątkowymi albumami i dyplomami, za wkład w rozwój kultury ludowej na terenie powiatu myszkowskiego, przez wicewojewodę śląskiego Stanisława Dąbrowę, które w jego imieniu wręczyła asystentka Anna Socha.
Wyróżniającą cechą tego święta muzyki ludowej był jego charakter - radosnego święta i wspólnej zabawy, w której wzięli udział zaproszeni goście i publiczność.
Należy niewątpliwie wyrazić najwyższe uznanie dla popularyzatorów kultury tradycyjnej, za promowanie najlepszych osiągnięć we współczesnej twórczości ludowej, określanie wzorców nowych trendów muzycznych we współczesnym folklorze, przyczynianie się do ugruntowywania pozycji sztuki ludowej w narodowej kulturze.
Przegląd pozwala naszym tradycjom ludowym przetrwać, dając szansę, że pozostanie ona nie tylko w pamięci naszych dziadków, ale również wleje się w serca młodemu pokoleniu. Bowiem nie nowoczesna pop-kultura stanowi o tym kim jesteśmy dzisiaj, ale nasza kultura narodowa, tradycje regionu, w którym znajduje się nasza większa czy mniejsza Mała Ojczyzna.

19

MAJ

2008

89394

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.