Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Parafia pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Winownie powstała w 1988 roku. Dwanaście lat później, 15 października 2000 roku, w roku Wielkiego Jubileuszu, poświęcenia świątyni dokonał arcybiskup Stanisław Nowak. W minioną niedzielę po ośmiu latach arcybiskup konsekrował świątynię.


Fot. Andrzej Jastrzębski
Abp Stanisław Nowak przed konsekracją

To wielkie święto nie tylko w życiu liczącej 650 osób parafii, ale także całej społeczności Winowna i ważny moment w dziejach całej gminy Koziegłowy. Konsekracji kościoła w Winownie dokonał metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Słowa powitania i jednocześnie prośbę o dokonanie konsekracji skierował do ks. Arcybiskupa proboszcz parafii, ks. Zbigniew Berdys, sprawujący swoją posługę kapłańską w Winownie od 1996 roku. Kościół został erygowany w 1988 roku. Parafia swoim zasięgiem obejmuje Winowo, Krusin Duży i Krusin Mały. Poprzednio proboszczami byli tutaj Henryk Gorgoń, a później Zbigniew Biedroń. Przez wszystkie lata kościół był i jest doposażany wysiłkiem całej wspólnoty parafialnej i nie tylko, stała się akurat na koniec wielkiego Jubileuszu na tyle gotową, aby przyjąć doniosły akt poświęcenia, a obecnie konsekracji.
Jak w słowach poprzedzających liturgię mszy świętej zaznaczył również JE abp Nowak, kościół charakteryzuje się prostotą bryły architektonicznej, a parafię charakteryzuje wielkie poświęcenie mieszkańców, rady parafialnej i wszystkich osób, które niosą tej świątyni pomoc, bezinteresownie. W czasie uroczystej liturgii mszy św. konsekracyjnej arcybiskup dokonał poświęcenia, okadzenia i namaszczenia olejem ołtarza oraz ścian kościoła, co symbolizuje przeznaczenie budynku do wyłącznego kultu bożego.
W czasie wygłoszonej homilii ks. Arcybiskup wyraził słowa uwielbienia i dziękczynienia w imieniu całej zgromadzonej wspólnoty. "Sposobiliście świątynię i siebie na tę chwilę od lat. Bogu niech będą dzięki, że ta świątynia może służyć chwale Bożej, że w tej świątyni rozlega się Słowo Boże, że w tej świątyni żyjący Jezus Chrystus spotyka się z nami, a w Jezusie Chrystusie otrzymujemy życie wieczne - spotkanie z Ojcem i Synem w mocy Ducha Świętego. To wielka radość zarówno tych, którzy tę świątynię wznosili, jak i tych, którzy w tej świątyni uświęcają swoje życie. Dzisiejsza konsekracja jest jak gdyby Bożą pieczęcią, która potwierdza na zawsze, wobec wszystkich, że jest to miejsce święte, że jest to miejsce, które Pan Bóg w sposób szczególny wybrał jako miejsce spotkania, jako miejsce modlitwy, jako miejsce przebaczenia. Konsekracja jest radosnym znakiem ku przyszłości, radosnym znakiem, który przypomina nam, że wraz z ocaleniem Boga i praw Bożych, ocala się także wielką godność człowieka."


Fot. Andrzej Kozłowski
Kosciół parafialny w Winownie
Ks. Zbigniew Berdys wyraził podziękowanie wszystkim, którzy dla tej świątyni złożyli swoje ofiary: pracę, pomoc, modlitwę, radę, życzliwość.

W uroczystościach konsekracji uczestniczyli parlamentarzyści: Jadwiga Wiśniewska i Grzegorz Sztolcman, wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, starosta Marian Wróbel i wicestrosta Jan Kieras, burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, radni powiatowi Dorota Kaim - Hagar, Anna Socha, Andrzej Jastrzębski, księża dekanatu koziegłowskiego, rada parafialna kościoła w Winownie, strażacy i mieszkańcy.

14

MAJ

2008

85207

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.