Powiatowy Dzień Strażaka

Niech w gmachu (...) Ojczyzny straże pożarne zajmą stanowisko im należne i godne, bo gmach każdy bez dzielnej i sprawnej ochrony istnieć nie może.
Bolesław Chomicz

Uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka odbyły się w niedzielę, 4 maja 2008 r. w Sanktuarium Ojców Paulinów w Leśniowie. Jak co roku obchody, mimo ulewnego momentami deszczu, zgromadziły kilkuset druhów strażaków zawodowych i ochotników, dziesiątki zaproszonych gości oraz licznie przybyłych do leśniowskiego sanktuarium wiernych.

Fot.Andrzej Kozłowski
Pomimo ulewnego deszczu do leśniowskiego sanktuarium przybyli strażacy z całego powiatu

Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się od uroczystej zbiórki i odegrania "Mazurka Dąbrowskiego" na terenie żareckiego targowiska. Następnie strażacy w uroczystym pochodzie przemaszerowali do Sanktuarium, gdzie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji strażaków, którą celebrowali ojciec przeor Zbigniew Ptak oraz kapelan powiatowy myszkowskich strażaków ks. Kazimierz Świerdza. We mszy uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w tym m.in. komendant powiatowy PSP Dariusz Caban, Dariusz Kleszcz, Marek Grabiszewski oraz druhowie ochotnicy i poczty sztandarowe z jednostek OSP z terenu całego powiatu myszkowskiego. Wśród gości byli m.in. posłanka na Sejm RP - Jadwiga Wiśniewska, starosta myszkowski Marian Wróbel, wicestarosta Jan Kieras, wójtowie i burmistrzowie: Janusz Romaniuk, Klemens Podlejski, Marian Szczerbak, Krzysztof Motyl i Jacek Ślęczka, radni rad gmin powiatu myszkowskiego. Byli także przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego w osobach Ryszarda Wudarczyka -przewodniczącego krajowej Komisji Rewizyjnej OSP w Warszawie, Alojzego Gąsiorczyka- prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP w Katowicach oraz myszkowskiej policji.

Wręczenie strażackich odznaczeń

Mszę świętą poprzedziło wręczenie odznaczeń dla strażaków. Odznaczenia otrzymali:
Złoty Znak Związku dla dh Bogusława Kowackiego
W uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku medal Honorowy im. Bolesława Chomicza przyznano dh Władysławowi Bezie i dh Władysławowi Walo
Roman Uzar - złoty medal za zasługi dla pożarnictwa
Roman Sobczyk - srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa
Eugeniusz Spera - srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa
Włodzimierz Śpiewak - srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa
Józef Lazar - brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa
Medale złote, srebrne i brązowe otrzymali druhowie: złoty - dh Antoni Duda, srebrny - dh Marek Chachulski, brązowe - dh Tomasz Piekarczyk, dh Dariusz Dworaczek, dh Grzegorz Syrek, dh Jacek Podemski, dh Adam Nawara.
Strażakom odznaczenia wręczyli dh Ryszard Wudarczyk - przewodniczący Komisji Głównej ZOSP w Warszawie, dh Alojzy Gąsiorczyk - prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP oraz dh Zdzisław Ucieklak - prezes Zarządu Powiatowego ZOSP w Myszkowie.
Mimo ulewnego momentami deszczu licznie przybyli mieszkańcy Żarek i powiatu oraz wierni przybywający do leśniowskiego sanktuarium. W czasie celebrowanej mszy św. mogliśmy usłyszeć nie często płynące z kościelnego chóru dźwięki - mrzygłodzkiej orkiestry strażackiej.
Piękno naszej lokalnej perły architektury sakralnej - Sanktuarium w Leśniowie, z ujmującą o tej porze roku wiosenną scenerią dodały niewątpliwej podniosłości chwili.