Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wiwat Maj, piękny Maj!
U Polaków błogi raj!
Wiwat Maj, piękny Maj!
U Polaków błogi raj!
Nierząd braci naszych cisnął,
gnuśność w rękach króla spała,
a wtem Trzeci Maj zabłysnął
i nasza Polska powstała.
Wiwat Maj, piękny Maj!
Wiwat wielki Kołłątaj!
Wiwat Maj, piękny Maj!
Wiwat wielki Kołłątaj!

"3 Maj", sł. R. Suchodolski, muz. J. K. Gall

Tegoroczne obchody święta 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły tradycyjnie się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie Mijaczowie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Delegacja Powiatu Myszkowskiego składa wiązankę pod pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską

Nabożeństwo odprawili wspólnie proboszcz parafii Jan Batorski oraz goszczący w Myszkowie wraz z grupą wiernych ksiądz Bogdan Kryński z parafii Baranowicze na Białorusi.
Święto 3 Maja jest obchodzone dla upamiętnienia uchwalonej przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych Ameryki) konstytucji. Ten akt prawny regulował podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych. Likwidował m.in.: wolną elekcję i liberum veto, wprowadzając demokratyczną zasadę decydowania większością głosów, reformował wymiar sprawiedliwości. Konstytucja zawierała również podwaliny budowy sił zbrojnych, do których nawiązuje Wojsko Polskie. Stała się symbolem działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.
W uroczystościach uczestniczyli posłanka na Sejm: Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek Województwa ŚląskiegoMariusz Kleszczewski, starosta myszkowski Marian Wróbel, wicestarosta Jan Kieras, przewodniczący rad Janusz Jakubiec i Urszula Motylewska wraz z radnymi, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk, członek Zarządu Powiatu Jadwiga Skalec, pracownicy samorządowi, uczniowie myszkowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, harcerze, mieszkańcy miasta i powiatu. Głównym motywem w liturgii Słowa Bożego wygłoszonego przez ks. Kryńskiego był szacunek i cześć dla Ojczyzny-Matki. Mszę zakończył spektakl słowno - muzyczny upamiętniający wielkie, doniosłe wydarzenie w historii Polski.
Po zakończeniu nabożeństwa na placu kościelnym samorządowcy, kombatanci, reprezentanci organizacji społecznych oraz przedstawiciele szkół złożyli kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Ofiar Katynia, przy ul. Pułaskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości przy dźwiękach najwznioślejszych nut patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzygłodzie przeszli do centrum miasta, pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie również złożono kwiaty i wiązanki. W przemarszu ul. Kazimierza Pułaskiego uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych, straży pożarnych, policji, organizacji, organizacji i zakładów pracy związków zawodowych.

03

MAJ

2008

8121

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.