Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Na zlecenie Starostwa Powiatowego w Myszkowie, Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Gliwicach wykonała badanie próbek glebowych w 40 wyznaczonych punktach z obszaru użytków rolnych na terenie gminy Niegowa. W sumie badania przeprowadzono na powierzchni 8796ha rozmieszczonych na terenie gminy. Na ten cel Starostwo pozyskało z 15.000 zł z FOGR-u.


Fot. Andrzej Kozłowski
Badanie próbek

Badania przeprowadzono m.in. w zakresie oznaczenia: pH, zawartości makroskładników (P, K, Mg), zawartości metali ciężkich (Pb, Cd, Ni, Cr i Hg ), zawartości mikroelementów (Zn, Cu, Fe, Mn i B) oraz zawartości azotu mineralnego (z poziomu 0-30, 30-60 cm) w 40 próbkach gleby. Próbki glebowe z terenu gminy Niegowa pobrano z miejsc uzgodnionych ze Starostwem, z głębokości do 20 cm (z warstwy ornej) oraz z dwóch poziomów 0- 30 i 30- 60 do badania zawartości azotu mineralnego za pomocą laski Egnera i laski do pobierania próbek gleby w celu określenia zawartości azotu mineralnego.


Fot. Andrzej Kozłowski
Łany w Niegowie

Starostwo wystąpiło z wnioskiem do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Pozyskaliśmy 15.000 tys. zł na ten cel, przeznaczając środki na wykonanie badań gleb w gminie Niegowa.
Przeprowadzone badania na zlecenie Starostwa, przyczynią się m.in. do promocji czystości gleb w gminie, a poprzez to jej walorów agroturystycznych.
Łącznie pobrano 40 próbek gleby celem określenia w nich wytypowanych składników. Próbki glebowe z odpowiednią metryczką i protokołem pobrania dostarczono niezwłocznie do Działu Laboratoryjnego OSCH-R. Próbki glebowe zostały przeanalizowane zgodnie z obowiązującymi normami i procedurami stosowanymi w Okręgowych Stacjach Chemiczno - Rolniczych.

22

PAŹ

2008

30261

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.