Starosta trzyma kryzys pod lupą

Starosta Myszkowski Marian Wróbel nie lekceważy zagrożeń wynikających z kryzysu gospodarczo-finansowego odczuwalnego w całym kraju. „Skoro ludzie zaciskają pasa, oszczędza również administracja powiatowa” – mówi starosta i zobowiązał już wszystkie służby powiatowe do szukania oszczędności w swoich budżetach.

Powiat będzie przygotowany na wypadek kryzysu i przygotowuje plan antykryzysowy. Władze powiatu analizują pod tym kątem tegoroczny budżet. Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć w jakim stopniu kryzys gospodarczy odbije się na finansach samorządów. Dlatego Zarząd Powiatu przezornie zakłada oszczędności na administracji. Nie są przewidywane zwolnienia urzędników. Starosta zapewnia: ”Nie będziemy obniżać wynagrodzeń pracownikom administracji. W pierwszej kolejności redukcje dotyczą wydatków rzeczowych i planowanych zakupów.” W ciągu kilku minionych dni władze powiatu szukały oszczędności gdzie się da.

Starosta zwrócił się do służb powiatowych z prośbą o wstrzymanie wydatków na zakupy i remonty przekraczające niezbędny zakres, aż do odwołania.

Członkowie Zarządu Powiatu szczegółowo analizują sytuację finansową powiatu. Trwają prace nad podjęciem działań antykryzysowych. Władze powiatu liczą się z ewentualną sytuacją, że rząd Donalda Tuska zwróci się do parlamentu z propozycją korekty budżetu państwa i że wniosek ten dotyczyć będzie także budżetów samorządów. „Przyjęliśmy taki niekorzystny scenariusz, postanawiając w trybie natychmiastowym wprowadzić pewne ograniczenia w tych wydatkach, w których da się to zrobić. Tak więc, mimo że w rezerwie mamy jeszcze wolne środki z roku ubiegłego, oszczędzanie zaczynamy już od dnia dzisiejszego. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nie będzie żadnych „cięć” w inwestycjach" – dodaje starosta Wróbel. Starostwo zrezygnowało m.in. z szeregu zaplanowanych na rok bieżący imprez, m.in. z obchodów X-lecia samorządu powiatowego oraz z podsumowania 2008 roku w powiecie, a Starosta zrezygnował ze spotkań noworocznych. Dziś już wiadomo, że dotkliwe będzie obniżenie rządowej subwencji oświatowej. Starosta już otrzymał stosowną decyzję z ministerstwa, które zredukowało subwencje dla Powiatu Myszkowskiego o blisko 100 tys. zł. Wynika to m.in. z faktu, że mniej uczniów uczęszcza do szkól ponadgimnazjalnych, tak więc wynika z tego mniejsza pomoc państwa na te cele. Zarząd Powiatu liczył się z tym, dlatego nie rozdysponował wszystkich planowanych środków, zostawiając sporą rezerwę. Rezerwy jednak postanowiono nie ruszać, a poszukać oszczędności w budżecie oświaty. Analizę oszczędności w wydatkach szkół starosta skonsultował z dyrektorami placówek oświatowych. Rezygnacja obejmie m.in. innymi plany budowy kolejnego boiska „Orlik 2012” w Żarkach oraz wymianę kotłowni Zespołu Szkół Nr 2 w Myszkowie - Będuszu. Zarząd Powiatu zobowiązał także dyrektorów powiatowych służb do przedstawienia swoich programów oszczędnościowych, w terminie do środy 18 lutego. Na bieżąco będą monitorowane wydatki i dochody i w miarę potrzeb podejmowane będą dalsze decyzje finansowe. Władze powiatu uważają,że w gospodarce nastawienie przekłada się na ludzi. Dlatego starosta uspokaja i ostrzega przed nadmiernym czarnowidztwem i sianiem defetyzmu. Starosta Marian Wróbel szuka dobrych stron tej sytuacji: „Zapaść globalnej gospodarki sprawiła, że firmy z branży budowlanej zaczęły chętnie sięgać po zamówienia publiczne. Przykłady w całej Polsce pokazują, że liczne są oferty składane m.in. w przetargach na budowę dróg. Ich ceny - nawet o jedną czwartą są niższe niż pół roku temu. Zapewne ta sytuacja będzie dotyczyć również naszego powiatu. Nastąpić powinien wzrost zainteresowania zamówieniami publicznymi. Samorząd może płaci mniej, ale jest znacznie stabilniejszy od sektora komercyjnego. A co za tym idzie - w czasach kryzysu atrakcyjniejszy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze Starostwo przeznaczy z pewnością na kolejne inwestycje.”. Jak widać kryzys może mieć także skutki pozytywne dla samorządu i mieszkańców powiatu. Wszystko powinno rozstrzygnąć się w pierwszym półroczu tego roku i wówczas zapewne będziemy mogli stwierdzić z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
LUT