Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY PRZYPADKÓW ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A (H1N1) U LUDZIZachorowania na terenie USA miały miejsce w Kaliforni i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne i dalsze badania wirusologiczne. Wirusy zidentyfikowane w Meksyku i USA są genetycznie identyczne i nie były do tej pory stwierdzane u ludzi i świń.

Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Aktualnie może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Osoby powracające z Meksyku i USA lub mające kontakt z osobami przebywającymi na tych terenach w ostatnim czasie (u których wystąpiły symptomy choroby) posiadające następujące objawy chorobowe: podwyższoną temperaturę ciała, osłabienie, kaszel, katar, ból gardła, bóle kostne i mięśniowe, nudności, biegunkę, wymioty powinny pilnie skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych w okresie około 10 dni od powrotu do kraju lub kontaktu z osobą podejrzaną o zachorowanie na grypę świń należy niezwłocznie udać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki medycznej i poinformować o historii podróży.

W przypadku osób udających się do krajów, w których stwierdzono przypadki zakażeń wirusem grypy świń typu A (H1N1) u ludzi należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia oraz przestrzegać reżimu sanitarnego w szczególności:

- Unikać bliskiego kontaktu z osobami wskazującymi objawy grypopodobne. W przypadku zachorowania pozostać w domu lub zachować odpowiednią odległość od innych osób tak by chronić je przed zachorowaniem.
- Zapobiegać zakażenia wirusem innych osób poprzez przykrywanie ust i nosa chusteczką w czasie kaszlu i kichania.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni a potem oczu, nosa i ust).
- Myć często ręce wodą z mydłem

KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH

W związku ze zwiększoną ilością przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A/H1N1 ludności w Meksyku, USA i prawdopodobnie w Hiszpanii Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach zaleca:

by każdy podróżny powracający z rejonów Ameryki Południowej i Północnej gdzie wystąpiły ogniska grypy, u którego występują objawy takie jak:

- Podwyższona temperatura
- Osłabienie,
- Kaszel,
- Katar,
- Ból gardła,
- Nudności,
- Wymioty,
- Biegunka,
- Bóle kostne i mięśniowe.

Zgłosił się do medycznych służb lotniska.

W przypadku wystąpienia w/w objawów w okresie około 10 dni od powrotu do kraju należy niezwłocznie udać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lub innej placówki medycznej i poinformować o historii podróży.

30

KWI

2009

65505

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.