Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W dniach 25-27 września br. ponad 150 harcerzy z całej Polski spotkało się w Myszkowie w ramach VII Ogólnopolskiego Rajdu im. Szarych Szeregów. Do tradycji rajdu wpisały się gry terenowe oparte na historii II wojny światowej, których i tym razem nie zabrakło. Rajd każdego roku organizuje I Szczep Środowiskowy im. Floriana Marciniaka w Myszkowie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Nagrody wręczyli m.in.: wicestarosta Jan Kieras i członek Zarządu Powiatu Andrzej Jastrzębski

Rajd od siedmiu lat organizowany jest przez I Szczep Środowiskowy im. Floriana Marciniaka, którego komendantem jest Tomasz Szlenk, radny Rady Miasta Myszkowa wraz ze sztabem organizacyjnym Hufca Ziemi Myszkowskiej, w osobach: Anety Jeziorskiej i Magdaleny Majewskiej. Do tradycji rajdu weszły już gry terenowe oparte na historii II wojny światowej. Fabułę tegorocznego rajdu zbudowano w oparciu o Powstanie Warszawskie. W piątkowy wieczór nie mogło zabraknąć apelu inauguracyjnego oraz integracyjnego kominka dla wszystkich zgromadzonych harcerek i harcerzy. W nocy odbyła się gra terenowa po Myszkowie, w której liczyła się szybkość, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Uczestnicy rajdu musieli zdobyć informacje gdzie i jak pozyskać broń, kto jest ich celem i w jaki sposób do niego dotrzeć. Finał gry stanowił zamach na Kutscherę (z wykorzystaniem paintballa). W tradycje Rajdu wpisał się Turniej piłki siatkowej, który odbył się późnym sobotnim wieczorem, a rywalizacja między patrolami została przeniesiona na szkolne boisko i trwała do późnych godzin nocnych.
W nocy, chcąc uczcić pamięć o poległych z Szarych Szeregów, uczestnicy rajdu stanęli na kształt symbolicznej "Polski Walczącej", a następnie każdy z nich zapalił symboliczną świeczkę. W sobotę rajdowe ekipy, z mapą w ręku, musiały pokonać trasę z Myszkowa do Mirowa. Kilkugodzinnemu spacerowi po Jurze towarzyszyły punkty, na których sprawdzana była wiedza dotycząca wydarzeń II Wojny Światowej oraz umiejętności i sprawność fizyczna uczestników. Trasa biegła przez malownicze okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które dzięki pięknej, słonecznej pogodzie z wielką przyjemnością można było podziwiać. Rajd zakończył niedzielny poranny apel, na którym ogłoszono tegorocznych zwycięzców oraz wręczono nagrody. Nie zabrakło czułych gestów na pożegnanie.
W niedzielnej części uroczystości uczestniczyli m.in.: wicestarosta Jan Kieras, członek Zarządu Powiatu Andrzej Jastrzębski, komendant powiatowy ZHP Andrzej Jąderko, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Małgorzata Kitala - Miroszewska i rzecznik prasowy Starostwa Andrzej Kozłowski. Nagrody ufundowało m.in. Starostwo Powiatowe, Śląska Organizacja Turystyczna, a Urząd Miasta w Myszkowie dał do dyspozycji bus i obiekt Szkoły Podstawowej nr 4 na Ciszówce.

VII OGÓLNOPOLSKI RAJD im. SZARYCH SZEREGÓW
I miejsce - "Banda Pasikonika" (Lubliniec)
II miejsce - 18 DSH Krzelów
III miejsce - "Zwariowani Fani Chany Mątany" (Tarnowskie Góry)
IV miejsce - 11 SDH im. Szarych Szeregów (Myszków)
V miejsce - 88 RDSH Tsunami (Ruda Śląska)
Nagroda za Turniej Piłki Siatkowej została wręczona reprezentacji z Hufca Lubliniec
Konkurs fotograficzny:
Śladami jesieni - "Zwariowani Fani Chany Mątany" (Tarnowskie Góry)
Kronika - 88 RDSH Tsunami (Ruda Śląska)
"W tym roku już po raz siódmy gościliśmy harcerzy z całej Polski. Mam nadzieję, że uczestnicy rajdu opuścili Myszków z nowym bagażem doświadczeń oraz z dobrymi wspomnieniami, satysfakcją i radością z nawiązanych kontaktów." - mówi organizator Rajdu Tomasz Szlenk.
Kolejny VIII Rajd już za rok, wówczas jak zapowiadają organizatorzy, odbędzie się z jeszcze większym rozmachem.

11

PAŹ

2009

85107

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.