Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Diamentowy Jubileusz Biblioteki w Niegowie

Jak na sześćdziesięciolatkę ma się całkiem nieźle, nieustannie rozwija się i wzbogaca o nowe woluminy - mowa o obchodzącej jubileusz 60-lecia istnienia Publicznej Bibliotece Gminy Niegowa. Jubileuszowe obchody odbyły się w miniony piątek.


Fot. Andrzej Kozłowski
Życzenia składa starosta myszkowski Łukasz Stachera

W piątek 13 listopada, w sali niegowskiego ośrodka kultury, odbyły się uroczystości 60-lecia istnienia Publicznej Biblioteki Gminy Niegowa. Były liczne gratulacje, życzenia i kwiaty, dla szefowej placówki - Małgorzaty Gocył, która od 1981 roku jest dyrektorem biblioteki. Gośćmi uroczystości byli m.in.: starosta myszkowski Łukasz Stachera, wójt Gminy Niegowa Krzysztof Motyl, przewodniczący Rady Gminy Józef Milewski, radni powiatowi Jadwiga Skalec i Mariusz Trepka, radni gminy Niegowa, Maria Gutowska - z-ca dyrektora Biblioteki Śląskiej, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek bibliotecznych, księża, mieszkańcy gminy, czytelnicy.
Życząc bibliotece rozwoju, starosta myszkowski Łukasz Stachera mówił, m.in.: "Biblioteka to nie tylko książki, to także centrum życia, jądro cywilizacji, przestrzeń, która formułuje całą resztę: tradycję i pamięć, rozum i postęp. Miejsce spotkania z książką i wielorakich inicjatyw. (...) Wszystkim Pracownikom z okazji Jubileuszu, składam słowa głębokiego uznania za profesjonalizm oraz pasję w kształceniu młodzieży i popularyzowaniu czytelnictwa, przywołując słowa noblistki Wisławy Szymborskiej: ["Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła"]."


Fot. Andrzej Kozłowski
Życzenia składał wójt gminy Krzysztof Motyl, życząc bibliotece wielu kolejnych lat działalności, nieustannego rozwoju oraz szerokiego grona aktywnych czytelników. Puchar ufundował przewodniczący Rady Gminy Józef Milewski.

W bibliotece w Niegowie od 60 lat wypożyczają i czytają książki, czasopisma, szukają informacji uczniowie, studenci, mieszkańcy, znajdując je w 14 tysiącach pozycji. Biblioteka ma swoje tradycje. Powstała w 1949 roku na mocy dekretu Rady Ministrów z 1946 roku o organizacji sieci bibliotek. Pierwszym kierownikiem biblioteki został Jan Sztuka, a siedziba księgozbiorów, liczących wówczas ponad 900 pozycji, mieściła się w szkole podstawowej. Od 1951 roku bibliotece szefowała Leokadia Haładus, siedzibą był jej dom prywatny. W 1981 roku kierowanie placówka objęła Małgorzata Gocył. Księgozbiór liczył wówczas blisko 8,5 tys. pozycji, jednak problemem były warunki lokalowe. Dopiero wybudowanie Gminnego Ośrodka Kultury pozwoliło na przeprowadzkę do obecnych pomieszczeń. Powstały również punkty biblioteczne w większych miejscowościach w gminie Niegowa. Działa Koło Przyjaciół Biblioteki, w ramach którego powstało kółko teatralne. Obecnie w bibliotece prowadzone są również lekcje biblioteczne, działalność popularyzatorska, placówka gromadzi informacje o gminie i regionie oraz włącza się w życie i działalność społeczna na rzecz gminy. "Historia biblioteki to nie tylko dzieje budynku, wyposażenia, ale przede wszystkim ludzie. To czytelnicy na przestrzeni sześćdziesięciu lat tworzyli historię i kształt naszej biblioteki. Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej rozwoju" - mówiła dyrektor Biblioteki Małgorzata Gocył. Dyplomy z podziękowaniami otrzymali: prof. Jan Malicki - dyrektor Biblioteki Śląskiej, wójt Niegowy Krzysztof Motyl, przewodniczący Rady Gminy Józef Milewski, ks. Emilian Sawicki, Barbara Mesjasz, Danuta Suszalska i ks. Andrzej Pękalski. Wyróżnieni zostali także najaktywniejsi czytelnicy: Elżbieta Gwóźdź, Beata Dyssy, Barbara Kaim, Iwona Bugaj, Witold Maciąg i Grzegorz Pasieka. Uroczystości uświetniły występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Niegowie, spektakl "Światło Jezusa" i występ orkiestry dętej z Bliżyc.

18

LIS

2009

73388

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.