Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Stanowisko Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Częstochowskiego w sprawie katastrofy energetycznej

Subregion północny Województwa Śląskiego został w ciągu ostatnich dwóch tygodni dotknięty katastrofą energetyczną. Pod ciężarem lodu, śniegu i szadzi, łamały się drzewa i linie energetyczne. Ponad 100 000 odbiorców w powiatach częstochowskim, myszkowskim, zawierciańskim, kłobuckim i lublinieckim zostało pozbawionych prądu. Dostaw energii elektrycznej mieszkańcy tego terenu byli pozbawieni od kilku do kilkunastu dni. Zdezorganizowało to normalne życie szkół, urzędów, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Samorządy dotkniętych przez ten kataklizm gmin, musiały i stawiły czoło temu wyzwaniu. Ochotnicze straże pożarne wspierane przez PSP i mieszkańców, udrażniały szlaki komunikacyjne, zabezpieczały dostawy wody, a w następstwie wsparły także energetyków wycinając i usuwając drzewa położone na liniach energetycznych.

Oczekujemy:
od Rządu RP
- zwrotu nakładów poniesionych w czasie tej bezprecedensowej akcji,
- pomocy finansowej w interwencyjnych zakupach agregatów prądotwórczych, których brak w dostatecznej ilości, był najbardziej dotkliwy, dla wielodniowego życia bez prądu,
- zwiększenia nakładów na bieżące utrzymanie, remontowanie i modernizacje wysłużonych linii energetycznych,

od parlamentarzystów:
- wyciągnięcia wniosków polegających na zmianie przepisów prawa i norm prawnych, które w praktyce okazały się niewystarczające (np. odległość drzew rosnących obok linii przesyłowych) od wojewody i starostów,
- wypracowania bardziej skutecznych form wspierania samorządów gminnych, w chwilach kryzysowych zagrożeń (przepływ informacji, możliwość dysponowania przez Centra Zarządzania Kryzysowego większą ilością specjalistycznego sprzętu np. agregatów prądotwórczych)

od zakładów energetycznych naszego terenu:
- zwrotu gminom kosztów poniesionych na skutek braku dostaw energii i pomocy w ich usuwaniu,
- dokładnego przeanalizowania tej katastrofy pod kątem niezbędnych do wykonania prac modernizacyjnych (np. linie izolowane, podziemne, czy też wyższe słupy przechodzące przez obszary zalesione),
- opracowania i szybkiego wdrożenia systemu informacji dla odbiorców w przypadku braku dostaw energii. Brak tego systemu uważamy za największą bolączkę w pierwszych dniach trwania tego kryzysu energetycznego.

Dziękujemy szczególnie Państwowej Straży Pożarnej za profesjonalne wsparcie gmin, strażakom ochotnikom za olbrzymie zaangażowanie w likwidacji skutków tej katastrofy. Dziękujemy także rzeszy energetyków pracujących w terenie za wielodniową pracę w niezwykle trudnych warunkach, wynikających również ze słabego ich wyposażenia w specjalistyczny sprzęt (np. samochody i zwyżki terenowe). Duże podziękowania składamy mediom za zwrócenie uwagi na nasze problemy.

Największe podziękowania kierujemy do mieszkańców gmin za spokój, umiejętności samoorganizacji i wzajemne wspieranie się w tej krańcowo trudnej sytuacji oraz dużą wyrozumiałość w znoszeniu ciężarów i niedogodności.

Prezes Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Częstochowskiego
Waldemar Chmielarz

27

STY

2010

6977

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.