Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Nowatorska metoda operacji w Szpitalu Powiatowym

Tylko za pomocą jednego wejścia metodą SILS zamiast dotychczas stosowanych trzech lub czterech otworów lekarze usunęli wyrostek robaczkowy pacjentce, lat 31, na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Powiatowego w Myszkowie. To jednocześnie jedna z pierwszych operacji w Polsce metodą stosowaną od niedawna w Europie.


www.gazetamyszkowska.pl
Usunięcie wyrostka robaczkowego metodą SILS

Nowatorska metoda po raz pierwszy została zastosowana w Myszkowie 6 stycznia. To jednocześnie jedna z pierwszych operacji w Polsce metodą stosowaną od niedawna w Europie. Operację wykonali ordynator chirurgii dr Ireneusz Stokowacki i lek. med. Mariusz Mrożek. Asystowała im anestezjolog Ewa Liwoch i instrumentariuszka Anna Gocyła.


www.gazetamyszkowska.pl
Nowatorska metoda po raz pierwszy została zastosowana w Myszkowie 6 stycznia. To jednocześnie jedna z pierwszych operacji w Polsce metodą stosowaną od niedawna w Europie

Tydzień później lekarze metodą SILS usunęli wyrostek u kolejnego pacjenta, tym razem mężczyzny.
Korzyści ze stosowania tej nowoczesnej metody operacyjnej tłumaczy ordynator dr Ireneusz Stokowacki, który szkolenie, aby wprowadzić metodę w Myszkowie, odbywał w ośrodkach medycznych we Francji: "Do tej pory, przy "tradycyjnej" laparoskopii (operacja bez otwierania jamy brzusznej, za pomocą kamer i mikronarzędzi- przyp. red.) wykonywaliśmy 3-4 otwory. W metodzie SILS wykonujemy jedno cięcie przez pępek pacjenta gdzie wprowadzamy jeden większy trokar. Wygląda miej więcej jak korek, przez który możemy naraz wprowadzać nawet 4 narzędzia. Efekt to szybszy powrót pacjenta do aktywności, mniej powikłań, mniejsze ryzyko zakażenia i dolegliwości bólowej. My zaczynamy od stosowania tej metody przy planowanych operacjach wyrostka robaczkowego, ale we Francji, gdzie uczyłem się jej stosowania, w ten sposób operuje się już wiele schorzeń jamy brzusznej, np. operacje jelita grubego.

tytuł oryginalny: Wyrostek usuwamy przez pępek
tekst: Jarosław Mazanek. Gazeta Myszkowska

08

LUT

2010

58088

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

028_583120252.jpg

Zdjęcie: 028_583120252.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.