Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W czwartek 29 kwietnia pod przewodnictwem starosty myszkowskiego Łukasza Stachery obradował powiatowy sztab kryzysowy. Posiedzenie poświęcone było sytuacji związanej z odkryciem nielegalnego składowiska beczek z substancjami szkodliwymi w trzech miejscowościach naszego powiatu.


Fot. Andrzej Kozłowski
"To bardzo ważny problem. Dlatego niezbędne jest wspólne działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w naszym powiecie." - mówił starosta myszkowski Łukasz Stachera

Starosta zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w następstwie odkrycia nielegalnego składowiska pojemników z substancjami szkodliwymi w Lgocie Górnej, Choroniu i Myszkowie oraz celem podsumowania dotychczasowych działań służb i inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie myszkowskim. W posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczyli m.in.: starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, z-ca burmistrza Myszkowa Rafał Gil, wójt Poraja Marian Szczerbak, szefowie Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Oddział w Częstochowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, p.o. powiatowego komendanta policji Robert Szczypka, komendant powiatowy straży Dariusz Caban, dyrektor ZWiK w Myszkowie Ryszard Woszczyk, służby zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska różnych szczebli.
W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w powiecie myszkowskim.
Aktualnie przez Powiatową Komendę Policji w Myszkowie oraz Prokuraturę Rejonową w Myszkowie prowadzone są czynności wyjaśniające. W Myszkowie teren składowiska odpadów został zabezpieczony oraz jest monitorowany przez patrole policji i straży miejskiej.
Na chwilę obecną pojemniki, które przed paroma tygodniami zostały odnalezione w Choroniu i Lgocie Górnej zostały już wywiezione przez specjalistyczne firmy, natomiast beczki znalezione na jednej z prywatnych posesji w Myszkowie, w dzielnicy Podlas, w najbliższych kilkudziesięciu godzinach zostaną wywiezione.


Fot. Andrzej Kozłowski
Posiedzenie powiatowego sztabu kryzysowego

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadza aktualnie badania próbek gleby z miejsc znalezisk; z dwóch źródeł próbki już zostały przebadane tj. z Choroniu i Lgoty. W wynika badań wstępnego rozpoznania badania są niepokojące, gdyż występują zanieczyszczenia w postaci metali ciężkich.
Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna jest w trakcie badań ujęć wody.
Burmistrz Miasta Myszkowa wydał ostrzeżenie dla ludności przestrzegające przed korzystaniem z ujęć wody w studniach.
Jak w trakcie spotkania powiedział starosta Łukasz Stachera: "To bardzo ważny problem. Dlatego niezbędne jest wspólne działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w naszym powiecie." Starosta zaapelował również do wójtów i burmistrzów gmin powiatu myszkowskiego o przeprowadzenie niezbędnych kontroli terenów, gdzie mogłyby znajdować się miejsca stwarzające potencjalne zagrożenie wywozu odpadów, np. mało uczęszczane tereny leśne, powyrobiska. Starosta zadeklarował jednocześnie pomoc ze strony Starostwa, np. w razie ewentualnej potrzeby - zatrudnienie odpowiedniej liczby bezrobotnych osób z Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie, w ramach prac interwencyjnych, celem dokonania przez nie stosownego przeglądu takich terenów.
Służby Wojewody Śląskiego na bieżąco informowane są działaniach podejmowanych przez służby odpowiedzialne za te sprawy, a starosta nie wykluczył również w razie potrzeby zwrócenia się o pomoc do Wojewody Śląskiego.
Na zakończenie spotkania ustalono, iż kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego zwołane zostanie w miarę występujących potrzeb.

29

KWI

2010

2843

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1250478_12422396.JPG

Zdjęcie: P1250478_12422396.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.