Sytuacja stabilizuje się

Aktualna sytuacja hydrologiczna w powiecie myszkowskim. Meldunek sytuacyjny Biura Zarządzania Kryzysowego Starosty Myszkowskiego z dnia 19 maja br. godz. 12.00.

Woda poniżej tamy porajskiego zbiornika

Obszary zalane:
Gmina Poraj – zabudowania w miejscowościach Poraj, Żarki Letnisko i Masłońskie- podtopienia. Poniżej zrzutu wody przerwany wał nastąpiło zalanie nieużytków.
Brak zagrożenia dla Poraja i Jastrzębia.

Gmina Koziegłowy – lokalne podtopienia w całej gminie. Rzeki Sarni Stok i Boży Stok zabezpieczone i monitorowane. Stany wód na obu strumieniach obniżają się.
Zerwany most na drodze gminnej ul. Szkolna Winowno Młyny.

Gmina Żarki – lokalne podtopienia w miejscowości Czarka, Ostrów oraz w dzielnicy Żarek –Olesiów, Myszkowska, Jaworznik.

Miasto Myszków – ulice, Kościuszki, Mrzygłodzka, Krasickiego, 1-go maja, Korczaka. Zabezpieczenie domów w okolicach stawów w Starym Myszkowie. Na wodowskazie Kręciwilk obniżył się poziom o 60 cm i wynosi 1m.

Gmina Niegowa – pojedyncze budynki w miejscowościach Bliżyce, Sokolniki, Ogorzelnik i Dąbrowno.

Nieprzejezdne drogi:
- Droga Powiatowa Lgota Mokrzesz – Miłość,
- Droga Wojewódzka 791 na odcinku Poraj – DK1
Na drogach wojewódzkich i powiatowych trwają prace przy odprowadzaniu wód z nawierzchni jezdni i poboczy.

Szlaki kolejowe – na chwilę obecną szlaki kolejowe przejezdne z utrudnieniami od strony miasta Częstochowa.

Nie planuje się ewakuacji ludności.
W powiecie myszkowskim sytuacja stabilizuje się.

Zbiornik Poraj w trakcie niekontrolowanego zrzutu wody. Prędkość zrzutu ok. 25m³/s. Woda ok. 67 cm powyżej przelewu i obniża się.

P1260625_318196415.JPG