Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dziś II tura wyborów prezydenckichDziś, w niedzielę 4 lipca, wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W II turze głosować może 57.978 mieszkańców powiatu myszkowskiego. Mieszkańcy i goście przebywający na naszym terenie, będą mogli zagłosować w godz. od 6.00 do 20.00 w utworzonych dla tych wyborów 52 lokalach wyborczych. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w głosowaniu.

II tura wyborów prezydenckich organizowana jest ze względu na przepisy Konstytucji, która wymaga, aby na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wybrany został kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. To nie udało się w I turze żadnemu z 10 kandydatów, dlatego konieczne było zorganizowanie II tury wyborów. Zasady głosowania w drugiej turze, w tym głosowania poza miejscem zameldowania, dotyczące wyborów prezydenckich pozostają niezmienne. Głosowanie odbędzie się w godzinach od 6.00 do 20.00.
W powiecie myszkowskim funkcjonują 52 obwody, spośród 71690 mieszkańców, uprawnionych do głosowania są 57978 osób. Najwięcej w stolicy powiatu, gdzie do urn wyborczych w 20 obwodach może pójść 26378 mieszkańców, najmniej w gminie Niegowa, gdzie w 6 obwodach uprawnionych do głosowania jest 4557 osób. W pozostałych gminach jest to odpowiednio: Koziegłowy 11 obwodów i 11694 osoby, Żarki 8 obwodów i 6628 osób oraz w Poraju w 7 obwodach 8721 osób uprawnionych do głosowania. Dziewięć lokali na terenie powiatu przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, na ogólną liczbę 52 obwodów.
Dokładne dane adresowe obwodowych komisji wyborczych znaleźć można na internetowej stronie Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem www.pkw.gov.pl
Oddać swój głos może każdy, kto w chwili rozpoczęcia głosowania ma ukończone 18 lat. Wyjątek stanowią osoby, które prawo wyborcze utraciły na skutek wyroku sądowego.
Pamiętajmy, aby na wybory zabrać ze sobą dokument stwierdzający naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty bądź inny dokument ze zdjęciem (np. paszport, prawo jazdy).
Swój głos w wyborach prezydenckich można oddać w lokalach obwodowych komisji wyborczych na terenie naszego powiatu.
Do lokalu wyborczego należy przyjść osobiście. Wyjątek stanowi głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika. Wtedy do lokalu wyborczego z dowodem tożsamości i wydawanym przez gminę specjalnym upoważnieniem może się zgłosić pełnomocnik głosującego. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 6.00 do 20.00.
Jak głosować aby nasz głos był ważny? Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że na karcie do głosowania stawiamy tylko jeden znak. Jest to krzyżyk w kratce tuż obok nazwiska wybranego przez nas kandydata. W przypadku postawienia więcej niż jednego krzyżyka, nasz głos będzie nieważny.
Pamiętajmy też, aby na karcie nie wprowadzać żadnych zmian, skreślać ani dopisywać nazwisk. Wprawdzie dopiski nie spowodują nieważności karty, ale utrudniają szybkie i sprawne liczenie głosów. Głos będzie nieważny gdy karta będzie przedarta na pół.
Po wypełnieniu karty, wrzucamy ją do urny.
Jeśli mamy wątpliwości jak wypełnić kartę do głosowania, zapytajmy członków komisji jak oddać ważny głos. Przy czym komisja pod żadnym pozorem nie może wskazywać, na kogo mamy głosować ani pomagać w zakreślaniu wskazanego kandydata.

04

LIP

2010

92465

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

425_470702963.jpg

Zdjęcie: 425_470702963.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.