Starostwo robi drogę Zaborze - Przybynów

O tym, że droga powiatowa z Przybynowa do Zaborza wymaga pilnego remontu nikogo, kto się nią porusza, przekonywać nie trzeba. Odcinek ten dodatkowo został zniszczony w trakcie styczniowej katastrofy energetycznej i majowych podtopień. Starostwo skutecznie pozyskało potrzebne środki na jej modernizację. Właśnie ruszają prace.

Wkrótce droga z Przybynowa do Zaborza zyska nową nawierzchnię

Po raz kolejny okazało się, że starania radnych powiatowych Jadwigi Skalec, Małgorzaty Jędrychy - Gorczycy i Mariusza Trepki były skuteczne. Starosta myszkowski Łukasz Stachera, w trakcie spotkań z mieszkańcami miejscowosci Przybynów i Zaborze, obiecał, że droga powiatowa zostanie wykonana. Starosta dotrzymał słowa. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy droga zyska nową nawierzchnię. Obecnie znajdująca się w nie najlepszym stanie technicznym, jest na co dzień użytkowana przez lokalną społeczność i liczne grono letników i turystów. Tajemnicą poliszynela pozostaje, że bardzo znaczący wpływ na jej stan mają ciężarowe samochody, które wożą piasek z pobliskiej kopalni. Dodatkowo droga została poważnie uszkodzona w okresie styczniowej katastrofy energetycznej, która dotknęła powiat myszkowski. Ówczesne intensywne opady marznącego deszczu oraz mokrego śniegu uszkodziły linie energetyczne, połamały szereg drzew przydrożnych oraz w lesie. Przy usuwaniu tych szkód przez kilka tygodni pracowało wiele brygad różnych służb z ciężkim sprzętem, który w znaczny sposób zniszczył wyeksploatowaną i zdeformowaną już nawierzchnię jezdni. W dużym stopniu rozjeżdżone i uszkodzone zostały pobocza drogi, co spowodowało zakłócenie prawidłowego odprowadzenia wód roztopowych i opadowych z pasa drogowego, a jednocześnie zniszczone zostały krawędzie jezdni. Kolejny cios dla stanu nawierzchni drogi przyszedł w maju, gdy powiat został dotknięty licznymi podtopieniami. Po rozjeżdżonej i grząskiej jezdni poruszały się samochody wożące piach na umacnianie miejsc zagrożonych podtopieniami. Starosta już pozyskał 1,3 mln zł środków z rezerwy MSWiA, z uwagi właśnie na zniszczenia drogi. "Pozyskaliśmy środki z rezerwy ministerstwa spraw wewnętrznych. Uzyskaliśmy tzw. promesę, czyli zapewnienie ministra, że środki zostaną wypłacone. Rozpoczyna się więc remont drogi, tak oczekiwanej przez wszystkich." - mówi starosta myszkowski Łukasz Stachera, o kolejnej inwestycji Starostwa w gminie Żarki. W sumie odbudowa drogi z Zaborza do Przybynowa ma kosztować ok. 2 mln zł. Komisja przetargowa powołana przez dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Mariusza Sikorę, już wyłoniła wykonawcę. Roboty wykona konsorcjum firm DROG-BUD Sp. z o.o z Lubojenki i Przedsiębiorstwa Robót Drogowo Mostowych. Roboty obejmą przebudowę drogi powiatowej Nr 1013S relacji Biskupice - Zaborze - Przybynów na odcinku od miejscowości Zaborze - Przybynów do skrzyżowania z drogą powiatową Nr 3809 w miejscowości Przybynów. Powiatowi drogowcy wykonają odbudowę istniejącej drogi na długości 3 km, polegającej między innymi na poszerzeniu koryta do szerokości 5,5 m, wyprofilowaniu i wzmocnieniu istniejącej konstrukcji z możliwością przystosowania jej do kategorii ruchu średniego, ułożeniu nowej nawierzchni bitumicznej mającej wpływ na zwiększenie funkcjonalności i parametrów technicznych oraz na wykonaniu obustronnych poboczy w celu odpowiedniego odwodnienia jezdni. Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca sierpnia br. Przeprowadzane prace wprowadzą jednak pewne utrudnienia w ruchu. Z uwagi na użytą technikę prac, na czas robót droga zostanie wyłączona z ruchu. Będą się po niej mogli poruszać w ograniczony sposób tylko mieszkańcy okolicznych posesji. Po zakończeniu prac, wszyscy będą mogli się cieszyć nową nawierzchnią drogi.
SIE

P1260959_722704069.JPG