Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„Powróćmy jak za dawnych lat...” Zjazd absolwentów ZS w Żarkach!

Ponad 100 osób wzięło udział w zjeździe absolwentów Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, który odbył się 2 paździenika. Zjazd był wyjątkowy, bo jubileuszowy, zorganizowany z okazji 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego i 60-lecia matur.


Fot. Andrzej Kozłowski
Na Zjazd przybyła spora grupa absolwentów

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej. Po niej uczestnicy Zjazdu złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – patrona szkoły, a następnie, przeszli ulicami Żarek, przy akompaniamencie orkiestry dętej, do szkoły.


Fot. Andrzej Kozłowski
Najstarszy absolwent Jan Poznański - Matura 1949

Tam, na chwilę przed wspólnym obiadem, była chwila na zarejestrowanie się, odebranie upominków i wpisy do księgi pamiątkowej.


Fot. Andrzej Kozłowski
Życzenia od wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego - absolwenta Liceum

Wśród gości Zjazdu można było zauważyć wiele znanych osób, m.in. wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego, przewodniczącą Rady Miasta w Żarkach – Stanisławę Nowak, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie – Jarosława Jaskólskiego, dyrektora Gimnazjum w Żarkach - Annę Janochę, oraz wielu innych wspaniałych gości – absolwentów tamtejszej szkoły. Odliczyło się także spore grono byłych dyrektorów tej szkoły. Obecni byli: Krzysztof Tabaka (1972-1973), Jan Gryzik (1995-2004) Janina Cuglewska (2001-2009), a także wicedyrektor Studium Nauczycielskiego – Teresa Jarkiewicz. Honory gospodarza Zjazdu pełniła obecna szefowa Zespołu Szkół – Mariola Piątek. Wspierał ją przy tym przewodniczący Rady Rodziców - również absolwent szkoły w Żarkach – Ryszard Jaskóła.
Po smacznym obiedzie, serwowanym przez uczniów ZS, przyszedł czas na część oficjalną uroczystości. Uczestnicy Zjazdu przenieśli się w sentymentalną podróż do czasów minionych, a magiczną kartę wspomnień, specjalnie stworzonym na tę okazję programem artystycznym, otworzyli przed nimi uczniowie klas pierwszych ZS w Żarkach. Na koniec programu zabrzmiała piosenka pt. „To były piękne dni”, a gdy utwór ten zaczęła śpiewać cała sala, nikt już chyba nie miał wątpliwości, że dla uczestników Zjazdu lata spędzone w murach żareckiej szkoły na pewno były tymi jednymi z najpiękniejszych w życiu.
O dokonaniach szkoły i atmosferze w niej panującej świadczą najlepiej słowa jej absolwentów, którzy wielokrotnie podkreślali, że szkoła była dla nich czymś więcej niż tylko budynkiem, w którym zdobywali wiedzę. - My byliśmy tu traktowani z szacunkiem przez nauczycieli, a oni z kolei byli dla nas największymi autorytetami - wspominał podczas uroczystości najstarszy uczestnik zjazdu – Jan Poznański, który maturę zdawał w 1949 roku.
Były dyrektor szkoły – Jan Gryzik zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na zmiany jakie w ostatnich latach zaszły w szkole. - Gratuluję, że po 6 latach wszedłem w mury zupełnie innej szkoły. Dziękuję za wszystko co robicie dla tej szkoły i dla Żarek - mówił zwracając się w stronę obecnych nauczycieli Zespołu Szkół – J. Gryzik. A zmiany w szkole są naprawdę imponujące. Tylko w roku 2009/2010 udało się odnowić budynek szkoły, urządzono pracownię kosmetyczną, odmalowano salę gimnastyczną, sale lekcyjne, korytarze, gabinet dyrektora szkoły. Zadbano również o otoczenie; uporządkowano tereny zielone.
Obecna dyrektor szkoły ma jednak większe plany. Chce doprowadzić do wybudowania parkingu przy ul. Olszowej, wyremontować dach, zrobić nową elewację szkoły, a także wybudować boisko wielofunkcyjne w ramach programu „Orlik 2012”. Czy te wszystkie zamierzenia zostaną zrealizowane? Trudno przewidzieć, ale przecież wszystkie przedsięwzięcia zawsze zaczynają się od jakiś marzeń. Dużo zależy jednak od udanego współdziałania całego grona pedagogicznego i organu nadzoru. Do tej pory ta współpraca układa się bardzo dobrze.


Fot. Jarosław Jaskólski
List i życzenia od starosty myszkowskiego Łukasza Stachery przekazał rzecznik prasowy Andrzej Kozłowski

Świadczy o tym choćby list gratulacyjny jaki w imieniu starosty Łukasza Stachery, na ręce dyrektorki szkoły, złożył rzecznik prasowy starostwa – Andrzej Kozłowski. Oprócz wyrażonych w nim słów uznania dla pracy nauczycieli i osiągnięć uczniów, była również mowa o kontynuacji dobrej współpracy i obietnica dalszego wspierania szkoły.
Jednak sam budynek to nie wszystko. Nauczyciele i dyrekcja szkoły doskonale zdają sobie sprawę z tego, że najbardziej liczy się wysoki poziom i efektywność nauczania. - Z perspektywy mijających lat działania dydaktyczno-wychowawcze szkoły uwieńczone zostały wieloma sukcesami, o czym świadczy duża ilość dyplomów i wyróżnień zdobytych przez naszych uczniów - mówiła dyrektor M. Piątek dodając: - na przestrzeni dziejów młodzież wielokrotnie odnosiła sukcesy sportowe. Brała udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.


Fot. Andrzej Kozłowski
Zdaniem dyrektor Marioli Piątek największą chlubą tej szkoły są przede wszystkim ludzie z nią związani, nauczyciele i wychowawcy.

Dzięki nim udało nam się stworzyć klimat wzajemnej życzliwości. Nie tylko uczymy, ale również pomagamy naszym wychowankom rozwiązywać problemy związane z rozmaitymi dysfunkcjami - twierdzi M. Piątek.

Po akademii uczestnicy Zjazdu mieli możliwość spotkać się w mniejszym gronie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Część artystyczna przygotowana przez uczniów klas pierwszych

Mogli wspólnie porozmawiać, powspominać, zwiedzić szkołę. W wielu klasach czekały na nich niespodzianki przygotowane przez uczniów ZS. Były wystawy rękodzieła, a niektóre z prac można było nawet zakupić.
Zwieńczeniem tej całodniowej uroczystości był wielki bal absolwentów, a po nim... znowu rozstanie na 5 długich lat.

tekst: Magdalena Ryziuk - Kurier Jurajski

12

PAŹ

2010

44385

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1330554_72113912.JPG

Zdjęcie: P1330554_72113912.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.