Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W niedzielę zakończył się ósmy już z kolei Ogólnopolski Rajd im. Szarych Szeregów. W Kroczycach i Siamoszycach ponad 150 harcerzy z całej Polski spotkało się, aby w atmosferze wspaniałej zabawy rozegrać gry terenowe związane tematycznie z II wojną światową. Rajd każdego roku organizuje myszkowski hufiec ZHP i I Szczep Środowiskowy im. Floriana Marciniaka w Myszkowie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Myszkowscy harcerze z komendantem Andrzejem Jąderko i rzecznikiem Andrzejem Kozłowskim

Rajd od ośmiu lat organizowany jest przez myszkowski Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska, a głównie I Szczep Środowiskowy im. Floriana Marciniaka. Godne podziwu jest zaangażowanie grupy harcerzy, którzy oddają swój czas i energię na organizację imprezy na którą co roku przyjeżdża z całej Polski grupa ponad 150 harcerzy. Wśród organizatorów wymienić należy m.in.: komendanta ZHP w Myszkowie hm Andrzeja Jąderko, komendantkę rajdu phm Anetę Jeziorską i oboźnego rajdu pwd Tomasza Szlenka, hm Alicję Łyszczarz, kwatermistrzynię dh Magdalenę Majewską i grupę oddanych druhów naszego hufca, wchodzących w skład sztabu organizacyjnego. Tym razem Rajd odbywał się w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym Amonit w Siamoszycach i w Szkole Podstawowej w Kroczycach. Do tradycji rajdu weszły już gry terenowe oparte na historii II wojny światowej. Nie inaczej było i w tym roku. W piątkowy wieczór nie mogło zabraknąć apelu inauguracyjnego oraz integracyjnego kominka dla wszystkich zgromadzonych harcerek i harcerzy. Nocą, oraz w sobotni poranek, odbyła się gra terenowa po malowniczych okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które z wielką przyjemnością można było podziwiać. W grach liczyła się szybkość, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Uczestnicy rajdu musieli odbić uprowadzonego naczelnika Szarych Szeregów. W tym celu musieli m.in. zdobyć broń, przeprowadzić akcję kurierską, zamach na siedzibę SS i odbić naczelnika. W tradycję Rajdu wpisał się Turniej piłki siatkowej, który w tym roku wygrali organizatorzy z Myszkowa, oddając zdobyte trofeum Drużynie Harcerskiej z Lublińca. Na obiekcie ośrodka w Siamoszycach odbyła się część sprawnościowa w parku linowym połączona ze strzelaniem z broni pneumatycznej krótkiej i długiej oraz paintball. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Rajdowe imprezy były doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej wydarzeń II Wojny Światowej oraz umiejętności i sprawności fizycznej uczestników. Rajd zakończył niedzielny poranny apel, na którym ogłoszono tegorocznych zwycięzców oraz wręczono nagrody. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Myszkowie, dyrektor Firmy Tribag Wojciech Łubianka, Firma Callida z Myszkowa i Śląska Izba Turystyki. Nagrody wręczyli komendant powiatowy ZHP Andrzej Jąderko i rzecznik prasowy Starostwa Andrzej Kozłowski. Wyniki rywalizacji:
I miejsce - 88 RDSH Tsunami z Rudy Śląskiej
II miejsce - DH Zośka z Myszkowa
III miejsce - DH z Lublińca
IV miejsce - ŚWDH "Overlord" z Częstochowy
V miejsce - 36 Zabrzańska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Wataha" im. Szarych Szeregów


Fot. Andrzej Kozłowski
Na Rajd organizowany przez myszkowskich harcerzy przybywa każdego roku kilkuset uczestników z całej Polski

"Po raz kolejny gościliśmy harcerzy z całego kraju. Jak co roku uczestnicy Rajdu opuścili Jurę Krakowsko - Częstochowską z nowym bagażem doświadczeń oraz z dobrymi wspomnieniami, satysfakcją i radością z nawiązanych przyjacielskich kontaktów." - mówi współorganizator Tomasz Szlenk. Niedzielne podsumowanie Rajdu było również okazją do podziękowania przez starostę myszkowskiego Łukasza Stacherę harcerzom z Hufca Ziemi Myszkowskiej. "W imieniu starosty Łukasza Stachery pragnę podziękować naszym harcerzom za aktywne kultywowanie stuletnich tradycji i idei harcerskich. W tym roku przypada stulecie ZHP, to najlepsza okazja aby uhonorować wasz wkład w rozwój ruchu harcerskiego" - powiedział Andrzej Kozłowski, wręczając komendantowi Andrzejowi Jąderko okazały okolicznościowy puchar i dyplom gratulacyjny od starosty. "Stulecie skautingu to piękne wydarzenie, które uświadamia nam jak długo harcerze na całym świecie prowadzą swoją działalność. Jest to wspaniała praca, która kształtuje młode charaktery, ucząc ich zaradności i postaw patriotycznych.
Harcerstwo to piękne chwile i przeżycia w gronie przyjaciół kierowanie się w życiu i działaniu wspaniałymi zasadami wspólna praca i radość z jej efektów, romantyczne chwile pod gwiazdami i szkoła przetrwania."
- napisał w okolicznościowym liście do harcerzy starosta Łukasz Stachera. Jubileuszowy Zjazd ZHP odbył się w Krakowie w sierpniu br. 16 osobowa ekipa naszych harcerek i harcerzy, pod dowództwem phm. Anety Jeziorskiej, uczestniczyła w krakowskim Zlocie. Wszystkie harcerki na krakowskich Błoniach, rozbiły biwak i uczestniczyły w inauguracyjnym apelu na krakowskim rynku z udziałem m.in. premiera RP Donalda Tuska.

12

PAŹ

2010

5158

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1330662_127954123.JPG

Zdjęcie: P1330662_127954123.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.