Starosta wybrany

We wtorek 26 lipca radni podczas tajnego głosowania na XIII Nadzwyczajnej Sesji zdecydowali się przekazać rządy nad Powiatem w ręce Wojciecha Pichety. Oprócz najważniejszej funkcji w urzędzie wybrano również Wicestarostę i członków nowego Zarządu.

Zgodnie z zasadami podejmowania uchwał w sprawie wyboru władz Powiatu, w pierwszej kolejności powołano Komisję Uchwał i Wniosków oraz Komisję Skrutacyjną. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali: Dorota Kaim-Hagar, Anna Socha-Korendo, Rafał Kępski i Piotr Kołodziejczyk, natomiast w Komisji Uchwał i Wniosków zasiedli Krzysztof Gajdziak i Michał Trojakowski. Podobnie, jak na jednej z poprzednich Sesji, na kandydata do urzędu Starosty Klub PO zgłosił Janusza Jakubca. Z ramienia Przyszłości zaproponowano Wojciecha Pichetę. Po odczytaniu regulaminu i przygotowaniu kart do głosowania radni przystąpili do wyborów. Zgodnie z protokołem tajnego głosowania w głosowaniu oddano 18 głosów ważnych. Na Wojciecha Pichetę swój głos oddało 10 radnych, natomiast Janusza Jakubca poparło 8 głosujących. W ten sposób uzyskano bezwzględną większość i podjęto uchwałę w sprawie powołania nowego Starosty. W tym miejscu głos zabrał obecny na sali Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski. Oprócz słów gratulacji, Wicemarszałek zapewnił radnych o chęci współpracy i życzył powodzenia nowemu Staroście i członkom Zarządu.

Pierwszą decyzją, którą podjął nowy włodarz już podczas Sesji, było wskazanie kandydata na urząd Wicestarosty. Powołując się na dotychczasową współpracę i osiągnięcia Jana Kierasa, Wojciech Picheta zaproponował kandydaturę dotychczasowego Wicestarosty. Decyzję Starosty poparło 12 radnych, natomiast przeciwnych było 5 osób. Jeden głos uznano w tym głosowaniu za nieważny. W dalszej części posiedzenia Starosta Picheta zaproponował do składu nowego Zarządu 2 dotychczasowych członków, tj. Piotra Bańkę i Michała Trojakowskiego, oraz Mariusza Trepkę – obecnego Wiceprzewodniczącego Rady. Radni Trepka i Bańka otrzymali w tajnym głosowaniu po 14 głosów poparcia. Za kandydaturą Michała Trojakowskiego było natomiast 12 radnych. W ostatnich trzech głosowaniach wszystkie głosy były ważne i nikt nie wstrzymał się od głosowania.

Przed przejściem do kolejnego punktu głos zabrał radny Mariusz Trepka. Z racji wejścia do Zarządu Powiatu, poinformował obecnych o rezygnacji z dotychczasowej funkcji Wiceprzewodniczącego Rady.

Ostatnim punktem XIII nadzwyczajnej Sesji było podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Leona Okraski. Z racji niezmienionego stanu prawnego, co do nieskutecznego powiadomienia radnego o sprawie, radna Dorota Kaim-Hagar prosiła o wykreślenie zagadnienia z porządku obrad. Decyzją Przewodniczącego Janusza Jakubca głosowano jednak nad podjęciem uchwały. Decyzję tę poparło w sumie 5 radnych, natomiast przeciwnych było 11 osób. 2 uprawnionych wstrzymało się od głosu.

Przed zamknięciem obrad, Pan Jakubiec poinformował obecnych o rezygnacji z funkcji Przewodniczącego w Radzie Powiatu.

O stanowisko Starosty Myszkowskiego ubiegali się Wojciech Picheta i Janusz Jakubiec (od lewej)

Na obradach Rady Powiatu obecny był Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski
Autor:  mwawrzyniak