Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Aktywność przedsiębiorcza młodzieży

W ramach projektu „Moja firma w mojej szkole” odbył się w dwóch ponadgimnazjalnych szkołach myszkowskich – Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół nr 2 – Dzień Przedsiębiorczości, będący jednocześnie uroczystym podsumowaniem 5-miesięcznej pracy uczniów obu szkół. Projekt adresowanych do młodych ludzi, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej we współpracy z Fundacją Viribus Unitis.

Początek projektu sięga września ubiegłego roku. Od tej pory wybrane grupy uczniów podczas rozmaitych zajęć uczyły się pracy zespołowej, brały udział w szkoleniach w Katowicach, uczestniczyły w zajęciach e-lerningowych, organizowały gry sumulacyjne – a wszystko po to, aby w jak najlepszym stopniu opanować technologie informacyjno-komunikacyjne oraz nabyć szerokich kompetencji w dziedzinie przedsiębiorczości.

Projekt „Moja firma w mojej szkole” został podzielony na trzy zadania. Pierwsze odnosiło się do strategii rozwoju gminy i potrzeb mieszkańców Myszkowa; drugie miało charakter praktyczny i opierało się na przeprowadzeniu badania marketingowego, mającego określić potrzeby mieszkańców; trzecie ograniczało się do napisania planu marketingowego związanego z przedsięwzięciem biznesowym, które odpowiadałoby ustalonym wcześniej potrzebom.

Jak widać, projekt był bardzo szeroki. Przez pięć miesięcy młodzież dowiedziała się wielu niezmiernie pożytecznych rzeczy – np. czym jest analiza SWOT – a także miała możliwość samodzielnie zmierzyć się z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej.
Efektem były dwa ciekawe projekty, które zostały zaprezentowane podczas uroczystych podsumowań w obu szkołach, w których uczestniczyli m.in. Wicestarosta Jan Kieras, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Barbara Kilanowska oraz przedstawiciel Fundacji Viribus Unitis.

Liceum Ogólnokształcące
Dyrektor szkoły Aleksander Surma powitał gości w specjalnie zaaranżowanej sali lekcyjnej. Grupa szesnastu uczniów z LO pod kierunkiem Moniki Pniakowskiej i Jolanty Sosnowskiej założyła swoją pierwszą firmę. Pięć miesięcy pracy zaowocowało bardzo ciekawym pomysłem. Młodzież zdecydowała się powołać do życia agencję reklamową „Kawka”, zajmującą się świadczeniem profesjonalnych usług w zakresie reklamy, bilbordów, ulotek, gadżetów reklamowych i promocji lokalnych na skalę ogólnopolską. Co ciekawe – pierwszymi wytworami „Kawki” były ulotka i logo Liceum Ogólnokształcącego.
Liderami projektu byli Barbara Kawka oraz Dominik Gordel.

Zespół Szkół nr 2
W przedsięwzięciu wzięło udział trzydzieścioro uczniów Technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu, ekonomista i spedytor. Nad pracą grupy czuwały Katarzyna Dziwińska i Renata Bryś. Efekty pracy uczniowie przedstawili podczas Dnia Przedsiębiorczości, który oficjalnie otworzył dyrektor jednostki Jerzy Bryś.
Uczniowie z ZS nr 1 zamierzyli utworzyć w Myszkowie park linowy „Kaskader” na terenie dawnej Żwirowni na Nowej Wsi.
Całej imprezie towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez uczniów i słuchaczy oraz stoiska małej przedsiębiorczości, którą prowadzą już uczniowie. Dodatkowo zorganizowano punkt informacyjny z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich oraz możliwości uzyskania dofinansowania dla firm już działających.
Szczególne znaczenie miała również wizyta młodego biznesmena z Zawiercia, Michała Kosińskiego, który wprowadził uczniów w zasady otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Liderami projektu byli Małgorzata Karaś, Artur Budek, Jolanta Zimny.

Udział obu szkół w projekcie to bardzo pożyteczne doświadczenie dla młodych osób, gdyż przyczynia się do kształtowania przedsiębiorczych postaw. Doświadczenia, zdobyte w projekcie z pewnością pomogą tym młodym osobom, które w przyszłości zamierzają samodzielnie wkroczyć na szerokie wody biznesu.


Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Myszkowie stworzyli projekt agencji reklamowej; tu: młodzież z opiekunkami


Grupa uczniów Zespołu Szkół nr 2 zaprezentowała pomysł na park linowy; tu: podczas prezentacji projektu – na widowni młodzież i goście Wicestarosta Jan Kieras oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Barbara Kilanowska

07

LUT

2012

67389

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

projekt_firma1_509103670.jpg

Zdjęcie: projekt_firma1_509103670.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.