Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Tegoroczne Święto wszystkich rolników z Powiatu Myszkowskiego odbyło się w Myszkowie na Podlasiu. Tradycyjnie już Dożynki Powiatowe co roku organizuje inna gmina przy współudziale Starostwa Powiatowego. Teren rekreacyjny na Podlasiu okazał się bardzo dobrym wyborem na miejsce uroczystości. Mieszkańcy dopisali i część artystyczna, która przybrała charakter dobrej zabawy, trwała do późnych godzin wieczornych.

Dożynki od lat mają swój charakterystyczny koloryt. Jest to piękna uroczystość, której scenariusz uwzględnia stałe i ważne w sensie symbolicznym elementy, bez których Święto Plonów nie było tym, czym jest. Honoruje ono trud pracy rolnika, kultywuje ludową tradycję i przypomina całemu społeczeństwu o tym, że jedzenie nie rośnie po prostu na półkach sklepowych, ale jest wynikiem skomplikowanego łańcucha działań, którego pierwszym, ale ogromnie ważnym ogniwem są właśnie gospodarstwa rolne, znajdujące się w rękach takich ludzi jak nasi rolnicy

Jak każe obyczaj, początek Dożynek wyznaczyła msza święta, celebrowana w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przez księdza prałata Jarosława Koczura. Następnie uczestnicy wyruszyli w przemarsz ulicą Jana Pawła II aż na teren rekreacyjny Podlasu. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta OSP z Mrzygłodu, a wzięli w nim udział zaproszeni goście – parlamentarzyści, przedstawiciele administracji wojewódzkiej i samorządowej, instytucji rolniczych i in. oraz – przede wszystkim – Koła Gospodyń Wiejskich z całego Powiatu Myszkowskiego, które niosły pięknie wykonane wieńce dożynkowe.
Tymczasem na scenie, przystrojonej z tej okazji w ludowe ornamenty, już przygotowywał się zespół folklorystyczny „Jurajskie Igraszki” z Myszkowskiego Domu Kultury. Gdy tylko goście zajęli miejsca, zespół zaprezentował na powitanie szereg przepięknych układów choreograficznych.

Wśród gości, którzy zasiedli na widowni było wiele znakomitych osób, m.in. posłowie na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska i Artur Bramora, Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Przewodnicząca Krajowej Rady KGW Bernadetta Niemczyk, Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Witold Panas, Zastępca Dyrektora KRUS w Częstochowie Małgorzata Niemczyk, Burmistrzowie i Wójtowie gmin Powiatu Myszkowskiego, dyrektorzy banków działających na terenie Powiatu, przewodniczący Rad Gminnych, dyrektorzy i kierownicy jednostek rolniczych i samorządowych w Powiecie Myszkowskim i in.

Oficjalne otwarcie Dożynek nastąpiło w chwilę później. Na scenie zjawili się organizatorzy uroczystości – Starosta Myszkowski Wojciech Picheta i Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak. W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślił ogromną rolę, jaką dla nas wszystkich odgrywa rolniczy trud i ile zawdzięczamy tej ciężkiej pracy.
Starosta Wojciech Picheta nawiązał do długiej i pięknej tradycji rolniczej, przypominając wielkie dzieła polskiej literatury poświęcone ludowości i życiu na wsi oraz ważne momenty w polskiej historii; w swoim wystąpieniu sięgnął do codziennej, trudnej pracy rolnika i podkreślił znacznie dziedziny rolniczej dla zachowania polskiej tożsamości.

Kolejnym punktem programu, ale za to bardzo ważnym, odnoszącym się bowiem do długiej tradycji Święta Plonów, było wręczenie poświęconego bochna chleba Staroście Myszkowskiemu i Burmistrzowi Myszkowa. Symbolika tej sceny jest szczególnie istotna. Oto chleb z tegorocznych zbiorów rolnicy oddają w ręce mieszkańców. W imieniu całej społeczności rolniczej tradycyjny bochen wręczyli Starostowie Dożynek Powiatowych Ewa Jagusiak i Krzysztof Kłosowicz, przywołując na tę okazję zwyczajową formułę: „przyjmijcie gospodarze od nas ten bochen chleba, wypieczony z nowego zboża, uszanujcie go i tak dzielcie, aby go nikomu nie brakowało.”

Następnie Starosta Wojciech Picheta i Burmistrz Włodzimierz Żak podzielili chleb i rozdali wśród obecnych na uroczystości zaproszonych gości i mieszkańców.
Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym elementem symbolicznym dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć.

Jak nakazuje obyczaj, niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce przygotowały koła gospodyń wiejskich z całego Powiatu, a także wyjątkowo – szkoły ponadgimnazjalne i świetlice myszkowskie. Dożynkowe wieńce w ręce zaproszonych gości wręczały: z Gminy Poraj – Kalina, Choronianki, Porajanki; z Gminy Żarki – Kłos, Ostrówiolinki, Lira; z Gminy Niegowa – KGW Niegowa, Niegówka, Łutowiec, Sokolniki, Gorzków Nowy, Gorzków Stary; z gminy Koziegłowy – Winowno, Krusin, Ziemianki, Złoty Kłos, Gniazdów; z Gminy Myszków – Nowowsianki oraz LO Myszków, Zespoły Szkół nr 1 i nr 2, Zespół Szkół w Żarkach, Świetlice Środowiskowe z ul. Stalowej, Millenium i Gałczyńskiego.

W kolejnym punkcie programu głos zabrali m.in. posłanka Jadwiga Wiśniewska, Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Bernadetta Niemczyk i in.

Ważną częścią oficjalnej części uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się w minionym roku rolników oraz organizacji ludowych działających na rzecz środowisk wiejskich.

Wicestarosta Jan Kieras przedstawił wyróżnionych, krótko prezentując ich sylwetki i charakterystykę działalności, jaką prowadzą, a następnie przedstawiciele samorządów z Powiatu Myszkowskiego wspólnie wręczyli statuetki i dyplomy wymienionym rolnikom i działaczom. Nagrody odebrali: Maria Motyl, Mirosław Śrubarz, Stanisław Łapaj, Jan Gordel, Mirosław Lamch, Ilona i Rafał Zawiązalec, Olga i Łukasz Psonka, Kamil Haraziński, Łukasz Haraziński, Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”, Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy „Błękitni”, Grzegorz Rudawski, Krzysztof Różyczka, Edward Mizera, Emil Prysak, Zdzisława Pluta, Barbara Kowacka, Wiesława Pośpiech, Helena Kot, Dorota i Robert Chrostowscy, Barbara i Artur Socha, Robert Noczyński, Dariusz Machura, Tomasz Kieras, Bożena Kłosowicz, Zenona Zimońska.
Specjalne dyplomy uznania z rąk Wicestarosty Jana Kierasa i Przewodniczącego Rady Powiatu Mariana Szczerbaka otrzymały – myszkowskie Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.
Specjalna nagroda trafiła także w ręce Wicestarosty Jana Kierasa, który został odznaczony przez Przewodniczącą Rady Krajowej KGW w Warszawie Bernadettę Niemczyk medalem z okazji 150 rocznicy Kół Rolniczych i KGW za pomoc i wspieranie KGW w Powiecie Myszkowskim.
Na zakończenie części oficjalnej wszyscy zaśpiewali Rotę, która jest nieoficjalnym hymnem chłopskim.

Na tym oczywiście nie zakończyły się Dożynki Powiatowe. Nadeszła pora na część artystyczną, podczas której koła gospodyń wiejskich z wszystkich gmin zaprezentowały tradycyjny program wokalno-instrumentalny. Popularne pieśni ludowe od razu oddziałały na publiczność, która zaczęła się świetnie bawić. Po występach kół wystąpiła Jurajska Kapela Biesiadna oraz zespół „To i Owo”, na koniec zaś organizatorzy przygotowali znakomitą atrakcję – występ kabaretowy Grzegorza Stasiaka – gwiazdy wieczoru.
Tegoroczne Dożynki Powiatowe zorganizowała Gmina Myszków i Miejski Dom Kultury w Myszkowie, przy współudziale Starostwa Powiatowego.

Dożynki Powiatowe w Myszkowie wypadły znakomicie również dzięki wsparciu przedsiębiorstw i instytucji, które udzieliły pomocy w ich przygotowaniu. Organizatorzy pragną podziękować im wszystkim. Wśród darczyńców znaleźli się: SK Bank Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa, Fabryka Papieru S.A., Drukarnia SERIX, Myszkowska Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Krakowski Bank Spółdzielczy, Firma POL-REM, Bank Gospodarki Żywnościowej, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy, Jurajska, Denar-Trawel, Kukubara, Wiesława i Zdzisław Kawkowie.
Patrze też materiał filmowy: http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=11369


Uroczysty korowód z Kościoła p.w. Apostołów Piotra i Pawła w kierunku terenu rekreacyjnego "Podlas"; tu: Posłana Jadwiga Wiśniewska, Marszałek Mariusz Kleszczewski, Starosta Wojciech Picheta, Burmistrz Włodzimierz Żak, Radny i Członek Zarządu Powiatu Mariusz Trepka, Przewodnicząca Rady Myszkowa Halina Skorek-Kawka, Radny Powiatu Krzysztof Gajdziak


Korowód cechowała różnorodność i barwna kolorystyka


Zespół Folklorystyczny "Jurajskie Igraszki" zaprezentował dawne tańce polskie


Ważny moment uroczystości: Starosta Wojciech Picheta i Burmistrz Włodzimierz Żak odbierają z rąk Starostów Dożynek Powiatowych Ewy Jagusiak i Krzysztofa Kłosowicza tradycyjny bochen chleba


W pierwszym rzędzie gospodarze i goście: Burmistrz Włodzimierz Żak, Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, Starosta Wojciech Picheta, Posłowie Jadwiga Wiśniewska i Artur Bramora, Wicestarosta Jan Kieras


Starosta otrzymał wieniec z rąk KGW z Ostrowa


Wieniec przygotowany przez Panie z Winowna powędrował w ręce Wicestarosty Jana Kierasa


Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak odebrał wieniec od KGW z Gorzkowa Starego


Nagrodzeni rolnicy i na wspólnym zdjęciu z przedstawicielami samorządu powiatowego i gminnego

10

WRZ

2012

68273

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

doz1_907705578.JPG

Zdjęcie: doz1_907705578.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.