Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym Starosta Myszkowski Wojciech Picheta mówi, dlaczego warto wybrać się na turystyczną wycieczkę po Powiecie Myszkowskim – przedsionku Jury, którego walory krajobrazowe są szczególnie widoczne latem. W kilku słowach odnosi się do aktualnej, bardzo dobrej sytuacji budżetowej Powiatu i życzy mieszkańcom pięknych i udanych wakacji.

- Budżet wykonaliśmy z nadwyżką, mamy środki do dyspozycji, staramy się realizować inwestycje -mówi Starosta.

Odnosząc się do atrakcji turystycznych w Powiecie, Starosta podkreślił dobrą infrastrukturę:

Terenów jest u nas dużo, na Jurze mamy orliki, infrastrukturę, są ścieżki pieszo-rowerowe, jest zamek w Bobolicach i wiele ciekawych atrakcji - podsumował krótko Starosta, dający tym samym przedsmak wrażeń, na jakie można liczyć w Powiecie Myszkowskim.Uzupełniając wypowiedź Starosty, warto zaznaczyć, że każda z gmin Powiatu może poszczycić się specyficznymi i ciekawymi atrakcjami. Na ziemi myszkowskiej istnieją również znakomite warunki dla miłośników turystyki aktywnej, której sprzyja dobrze rozwinięta baza agroturystyczna. Specyficzne ukształtowanie Wyżyny Krakowsko -Częstochowskiej daje wiele możliwości amatorom wspinaczki skałkowej. Bogactwo krajobrazu, cisza, spokój zachęcają do uprawiania turystyki pieszo - rowerowej i konnej. Przez obszar powiatu przebiega około 110 km tras pieszych, ponad 200 km szlaków turystyki rowerowej oraz około 30 km szlaków konnych. Zalew "Poraj" o powierzchni 550 ha, leżący między Masłońskiem a Jastrzębiem, sezonowe baseny kąpielowe w Żarkach, Żarkach Letnisku i Jastrzębiu dają możliwość aktywnego wypoczynku miłośnikom sportów wodnych. Amatorzy pływania mogą korzystać również z krytego basenu MOSiR w Myszkowie.

Z uwagi na bardzo ciekawe zabytki architektury świeckiej i sakralnej, liczne miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, ośrodki kultu religijnego, zespoły budownictwa wiejskiego, ośrodki sztuki ludowej oraz możliwość wzięcia udziału w różnych uroczystościach religijnych, festiwalach folklorystycznych, przeglądach piosenki i regionalnych świętach, powiat myszkowski jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla wszystkich miłośników tradycji i kultury. Godne obejrzenia są tu między innymi urokliwe fortece jurajskie w Mirowie i Bobolicach - tak zwane "orle gniazda" wchodzące w skład średniowiecznego systemu obronnego, zabytkowe kościoły na przykład w Przybynowie i Cynkowie, zespół klasztorny w Leśniowie. Sporo obiektów z terenu powiatu wpisanych jest do rejestru zabytków nieruchomych oraz rejestru zabytków archeologicznych. Niektóre miejscowości leżące w powiecie myszkowskim kultywują jeszcze stare zwyczaje związane między innymi z karnawałem (Niegowa), tradycją Wielkiego Piątku (koziegłowskie "Turki"), czy Nocą Kupały. Poszczególne gminy rokrocznie organizują ciekawe imprezy kulturalno - sportowe będące okazją do zaprezentowania swojego różnorodnego potencjału.

A przecież to tylko niektóre z atrakcji, jakie zapewnia Powiat Myszkowski.

16

LIP

2013

28729

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.