Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedstawiciele Drohobycza odwiedzili Powiat Myszkowski

Powiat Myszkowski nawiązał wstępne kontakty z Drohobyczem, miastem ukraińskim, leżącym nieopodal Lwowa. Delegacja z Ukrainy odwiedziła Myszków przed dwoma tygodniami, goszcząc m.in. na Dożynkach Powiatowych.

Większości Polaków Drohobycz znany jest z tego, że mieszkał tam wielki pisarz Bruno Schulz, którego niezapomniane „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą” stały się niezwykłym objawieniem w polskiej prozie okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Dla mieszkańców Powiatu Myszkowskiego nadarza się okazja, aby spojrzeć na Drohobycz współczesny, jako prawie 80-tysięczne miasto ukraińskie, które prężnie się rozwija i nawiązuje sieć kontaktów w Polsce.

Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Wojciecha Pichety do Myszkowa przyjechali przedstawiciele Drohobycza - Wicemer Eugene Shylnyk i Naczelnik Wydziału Gospodarki Rostyslav Rosoha.
Niewielka delegacja, w imieniu Mera miasta Aleksija Radzijewskiego, prowadziła z Powiatem Myszkowskim reprezentowanym przez Starostę Wojciecha Pichetę wraz z Zarządem w osobach Wicestarosty Mariusza Trepki, członków Piotra Bańki, Jarosława Kumora i Michała Trojakowskiego oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Marianem Szczerbakiem i Wiceprzewodniczącą Dorotą Kaim-Hagar – rozmowy dotyczące możliwości nawiązania współpracy między Drohobyczem a Powiatem Myszkowskim.

Początek wspólnych działań miałaby wyznaczyć wymiana młodzieży szkolnej, co ma szczególne znaczenie w kontekście wzajemnego sąsiedzkiego poznania, oraz nawiązania kontaktów pomiędzy organizacjami pozarządowymi, działającymi na obszarze obu partnerów.
Goście z Ukrainy zwiedzili Powiat Myszkowski, a na koniec swej wizyty uczestniczyli w obchodach Dożynkowych, zorganizowanych przez Powiat i Gminę Żarki. Ziemia Myszkowska zrobiła na przedstawicielach Drohobycza bardzo dobre wrażenie.

Tydzień później Starosta Myszkowski Wojciech Picheta udał się do Drohobycza na zaproszenie Mera Aleksija Radzijewskiego. Towarzyszyli mu Radny Powiatu Krzysztof Gajdziak, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Józef Pabian i Naczelnik Wydziału Geodezji i KartografiiRafał Ślęzak. Wizyta miała wymiar okolicznościowy, związany z uroczystościami ponad dziewięciowiekowej historii miasta. Ponadto stała się okazją do zacieśnienia więzi między obu samorządami, jak również dyskusji na tematy związane z rozwiązywaniem m.in. problemów związanych z utrzymaniem i remontami dróg.

Pierwsze wzajemne wizyty z pewnością staną się zarzewiem szerszej współpracy, z której może skorzystać cały Powiat Myszkowski. Warto podkreślić, że Ukrainę i Polskę łączą długie wspólne dzieje, dlatego możliwość nawiązania bliższego kontaktu na poziomie samorządowym ma również wielkie znaczenie dla naszych krajów. Grunt, aby mieszkańcy po obu stronach granicy mieli okazję poznać się i wymienić doświadczenia. Pierwszy krok w tym kierunku został przez Miasto Drohobycz i Powiat Myszkowski już uczyniony.


Goście z Drohobycza Wicemer Eugene Shylnyk i Naczelnik Rostyslaw Rosoha ze Starostą Wojciechem Pichetą i Wicestarostą Mariuszem Trepką na zdjęciu przed wejściem do Starostwa Powiatowego w Myszkowie

24

WRZ

2013

95217

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

drohobycz1_969431063.JPG

Zdjęcie: drohobycz1_969431063.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.