Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Powiat Myszkowski wysoko w rankingach!

Pod względem wydatków ze środków unijnych Powiat Myszkowski nie ma sobie równych w całym Województwie Śląskim! Porównanie osiągnięć wszystkich powiatów w kraju wskazuje, że Powiat Myszkowski jest znakomicie zarządzany. Pod względem wydatków inwestycyjnych bądź pozyskiwania środków zewnętrznych plasuje się w ścisłej czołówce – odpowiednio na 36 i 24 miejscu. Pamiętajmy, że w Polsce jest 314 powiatów ziemskich.

O tym, jak radzi sobie samorząd terytorialny można przekonać się nie tylko obserwując na bieżąco jego działalność, ale również porównując go z innymi jednostkami administracji państwowej. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” od lat przedstawia rankingi obejmujące gminy i powiaty z całej Polski. Opracowuje je prof. Paweł Swaniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Na uwagę zasługuje fakt, że rankingi powstają na bazie zestandaryzowanych wskaźników i danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Pełny wykaz rankingów można znaleźć na stronie internetowej „Wspólnoty”.

W najnowszych rankingach Powiat Myszkowski jest bardzo wysoko. Rewelacyjnie przedstawia się obraz wydatków finansowanych ze środków unijnych – Powiat znalazł się na 24 miejscu, pozyskując w przeliczeniu na jednego mieszkańca – 487 zł! Jest to najwyższa lokata spośród wszystkich powiatów Województwa Śląskiego!

W rankingu inwestycji w infrastrukturę techniczną – Powiat Myszkowski został sklasyfikowany na 36 miejscu z kwotą ponad 206 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dla porównania: Powiat Zawierciański zajął 129 miejsce (118 zł na mieszkańca).

Pod względem osiąganych dochodów własnych, czyli pochodzących głównie z podatków od nieruchomości, podatku leśnego, CIT - Powiat Myszkowski znalazł się na 275 miejscu. Dochody te w rankingu podzielono przez liczbę ludności każdej z jednostek. Oznacza to, że dochód własny Powiatu nie jest bardzo duży (wynika to w dużej mierze ze struktury społecznej na danym obszarze, obecności podmiotów gospodarczych itd.). Aby jednak uzyskać pełny obraz, należy zestawić poziom dochodów z wysokim poziomem pozyskiwanych środków zewnętrznych i prowadzonych inwestycji. Dopiero wtedy widać, jak dynamiczną jednostką administracyjną jest Powiat Myszkowski.

Istotną informacją o sytuacji w danym powiecie jest wysokość zadłużenia, definiowanego jako procent dochodów budżetowych. Powiat Myszkowski i w tej sferze wypada dobrze. Jego zadłużenie sięga 24% dochodów. W tym rankingu Powiat Myszkowski został ujęty na 161 miejscu na 314 powiatów. Wypada dodać, że zadłużenie „zwycięzców” rankingu przekracza 60% dochodów.

Cóż takiego mówią nam te dane? Przede wszystkim to, że Powiat Myszkowski, należący do stosunkowo niewielkich jednostek, mimo iż osiąga relatywnie niewysokie dochody własne, jest niezwykle prężnym powiatem w zakresie dysponowania tym, co posiada. Czyli – innymi słowy – jest bardzo dobrze zarządzany!
Dowodem na to właśnie skala inwestycji (36 miejsce w rankingu), pozyskiwanie środków zewnętrznych, w tym unijnych (24 miejsce) oraz niewielki, bezpieczny poziom zadłużenia.

Dane z poszczególnych rankingów pokazują obraz Powiatu Myszkowskiego jako jednostki stabilnej, plasującej się wysoko w zestawieniu ogólnopolskim i bardzo wysoko wśród powiatów Województwa Śląskiego.

29

STY

2014

19178

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.