Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rozpoczęła się Kwalifikacja Wojskowa!

Służba wojskowa nie każdemu pisana, ale przyznanie kategorii wojskowych nadal jest odgrywa istotną rolę. Młodzież z Powiatu Myszkowskiego właśnie przystąpiła do Kwalifikacji Wojskowej. Do Myszkowa przyjechał Komendant Uzupełnień w Częstochowie ppłk. Krzysztof Tarapacz. Kwalifikacja odbywa się od 3 do 21 lutego.

W tym roku w Powiecie Myszkowskim do Kwalifikacji Wojskowej stanie 420 mężczyzn, urodzonych w roku 1995 i 15 kobiet urodzonych w latach 1990-1995, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

W myśl przepisów, każda z osób stających do Kwalifikacji będzie miała założoną ewidencję wojskową i zostanie zbadana przez Powiatową Komisję Lekarską. Badanie to stanie się podstawą do wydania orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz książeczki wojskowej.

Z okazji rozpoczęcia Kwalifikacji w Starostwie zjawił się ppłk. Krzysztof Tarapacz, który podkreślił, że w Powiecie Myszkowskim Kwalifikacja odbywa się bardzo sprawnie i jest zawsze bardzo udana. Komendant zaznaczył, że Powiat Myszkowski jest pod tym względem jednym z najlepszych w regionie.

Do młodzieży zwrócił się również Starosta Myszkowski Wojciech Picheta, który w ciepłych słowach zachęcił młodzież do poszerzania wiedzy o siłach zbrojnych – czemu służy właśnie przygotowana przez Starostwo Powiatowe Kwalifikacja Wojskowa – i głębokiego namysłu nad możliwością wstąpienia do wojska.

Trudno Kwalifikację Wojskową porównywać z dawnym poborem, który bardzo dobrze pamiętają osoby w wieku ok. 35 lat i starsze. Zazwyczaj wizyta na Komisji Poborowej wiązała się z dużym stresem i lękiem. Młodzi mężczyźni, otrzymawszy kategorię „A”, musieli odbyć zasadniczą służbę wojskową, co dla wielu było rzeczą nie do pomyślenia. Dziś oczywiście młodzież ma wybór. Szeregi Narodowych Sił Zbrojnych stoją otworem dla tych osób, które zechcą związać swą przyszłość z karierą wojskową.

Nadal jednak prowadzona jest ewidencja osób zdolnych do służby. Co roku w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbywa się trzytygodniowe badanie, które – obok swego podstawowego celu, jakim jest zaewidencjonowanie i przydzielenie kategorii – staje się interesującym sposobem na zapoznanie się ze współczesnymi wymogami wojskowości oraz życiem wojskowym. Kwalifikacja służy więc poszerzeniu wiedzy na temat obronności kraju, a niejednokrotnie wpływa na podjęcie przez młodych ludzi decyzji o własnej drodze życiowej.


Z młodzieżą podczas Kwalifikacji Wojskowej spotkali się Starosta Wojciech Picheta (pierwszy z lewej) i Komendant Uzupełnień w Częstochowie Krzysztof Tarapacz (w środku); na zdjęciu z członkami Komisji Kwalifikacyjnej – lek. n. medycznych Sławomirem Cichoniem i majorem Andrzejem Kowalskim.

05

LUT

2014

27646

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

kwal1_337587684.JPG

Zdjęcie: kwal1_337587684.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.