Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starostwo Powiatowe i Gmina Niegowa wspólnie zorganizowały pierwszą Powiatowo-Gminną Prezentację Stołów Wielkanocnych. W minioną niedzielę na sali gimnastycznej niegowskiego Gimnazjum mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w niezmiernie udanym przedsięwzięciu. Warto zaznaczyć, że Starostwo Powiatowe zaprezentowało po raz pierwszy własny stół.

W odróżnieniu od lat poprzednich organizatorzy postanowili tym razem przygotować tradycyjną prezentację stołów wielkanocnych nieco bardziej kameralnie. Zrezygnowano z ujęcia regionalnego na korzyść zasięgu powiatowego.

Było to strzał w dziesiątkę. Prezentacja miała bowiem unikalny charakter, a uczestnicy podkreślali wspaniałą atmosferę, jaka panowała do samego końca.
Początek imprezie nadali gospodarze. Starosta Wojciech Picheta i Wójt Krzysztof Motyl w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu Mariana Szczerbaka i Przewodniczącej Rady Gminy Niegowa Zofii Kaszni powitali wszystkich przybyłych.

Wśród gości na sali znaleźli się mi.in.: Poseł na Sejm Jadwiga Wiśniewska, Wicewojewoda Śląski Andrzej Pilot, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Trepka, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Wójt Poraja Łukasz Stachera. Na sali zasiedli przewodniczący Rad Gminnych, reprezentacji Policji i Straży Pożarnej, kierownicy ośrodków i instytucji rolniczych, dyrektorzy szkół z Powiatu Myszkowskiego i ośrodków kultury.

Ważnymi gośćmi byli przedstawiciele instytucji i banków, działających na terenie Powiatu, które wsparły Prezentację Stołów Wielkanocnych: Ryszard Boroń – zastępca prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Aleksander Starczewski Dyrektor oddz. Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Niegowie, Jolanta Grygiel – Dyrektor oddz. Banku Gospodarki Żywnościowej w Myszkowie, Zofia Jakubczyk – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Elżbieta Kubuj – Prezes i Ewa Mędrek – Z-ca Dyrektora Banku SK, Halina Musialik – Kierownik filii Banku Polskiej Spółdzielczości w Poraju.

- Postanowiliśmy imprezę tę zorganizować tu, na terenie naszego powiatu, o zasięgu lokalnym, gdzie wszyscy mamy naszą małą ojczyznę. Kiedyś stoły miały formułę szerszą, regionalną, ale doszliśmy do wniosku, że w mniejszym wymiarze też warto się spotkać i wymienić doświadczenia. Dlatego korzystając z okazji chciałbym podziękować wójtowi Krzysztofowi Motylowi za gościnę, wszystkim burmistrzom i wójtom. Bardzo gorąco dziękuję wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za te wspaniałe potrawy i wysiłek włożony w przygotowanie pięknych stołów i wszystkim osobom, które wsparły naszą dzisiejszą uroczystość – powiedział podczas otwarcia uroczystości Starosta Wojciech Picheta.

Wójt Krzysztof Motyl opowiedział szeroko o historii i tradycjach związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

- Przychodzi Wielki Tydzień i przychodzi Wielkanoc, która rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, po której udajemy się swoich domostw, aby podzielić się święconym jajkiem i zasiąść do suto zastawionych stołów. Wiemy, że wiele tradycji związanych jest ze świętami, m.in. śmigus dyngus, ale w tym dniu każdy każdego może polewać wodą- mówił Wójt Krzysztof Motyl, dziękując wszystkim za przybycie, a wystawcom za znakomite przygotowanie stołów.

W imieniu Rady Powiatu wszystkim podziękował Przewodniczący Rady Marian Szczerbak, życząc wszystkim dobroci, miłości i szczęśliwości z okazji zbliżających się Świąt.

W podobnym tonie wypowiadali się Poseł Jadwiga Wiśniewska i Wicewojewoda Marian Pilolt.

- W Gminie Niegowa czuje się jak u siebie. Gratuluję gospodarzom. To jest rzadka okazja, że możemy być razem, a nie obok siebie – mówiła Poseł Jadwiga Wiśniewska..

Część oficjalną poprowadził Dyrektor Ośrodka Kultury w Niegowie Andrzej Szczepańczyk.

Tego dnia jednak najważniejsze były panie i panowie z licznych KGW, reprezentujących wszystkie gminy Powiatu Myszkowskiego.
Swoje stoły przygotowały: Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowy, Łutowca, Ludwinowa, Trzebniowa, Gorzkowa Nowego, Sokolnik (Gmina Niegowa); KGW Porajanki, Malwy, Choronianki, Kalina-Kuźnica Stara, Kalina-Jastrząb (Gmina Poraj), KGW Nowowsianki (Gmina Myszków); KGW Krusin, Winowno, Lgota Mokrzesz (Gmina Koziegłowy); Zespół Śpiewaczy „Carmen”, Zespół Szkół im. T. Kościuszki (Gmina Żarki).

Po raz pierwszy własną prezentację miało Starostwo Powiatowe, reprezentowane przez Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Uczniowie pobierający naukę na profilu kulinarnym, przygotowali pod kierunkiem swej nauczycielki Marzenny Lesiak, bardzo piękną i smakowitą prezentację.

To dzięki osobom dysponującym wielkim talentem kulinarnym sala gimnastyczna w niegowskim Gimnazjum pachniała tego dnia najróżniejszymi potrawami wielkanocnymi. Kolorowo przystrojone stoły robiły oszałamiające wrażenie, co jednak najważniejsze – licznie przybyli goście mogli spróbować najsmaczniejszych potraw, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Na każdym stole mnożyły się wypieki sporządzone na rozmaite sposoby i z pewnością nikt nie opuścił sali głodny.
Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom i osobom, które włączyły się w przygotowanie imprezy. Bez ich udziału całość nie mogłaby wypaść tak wspaniale.


Otwarcie Powiatowo-Gminnej Prezentacji Stołów Wielkanocnych – przemawia Starosta Wojciech Picheta; na scenie Wójt Krzysztof Motyl, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak i Przewodnicząca Rady Gminy Niegowa Zofia Kasznia


Stół Wielkanocny Starostwa Powiatowego w Myszkowie, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Żarkach, pod kierunkiem; na zdjęciu uczniowie ze Starostą, Poseł Jadwigą Wiśniewską, Wicestarostą Mariuszem Trepką, Dyrektorką ZS Mariolą Piątek i nauczycielką ZS Marzenną Lesiak


Stoły z wszystkich gmin prezentowały się przepięknie


Jeszcze jedno zdjęcie z uczniami ZS w Żarkach: na zdjęciu ze Starostami – Burmistrz Włodzimierz Żak, Członek Zarządu Powiatu Jarosław Kumor, Radny Powiatu Mariusz Musialik


Koło z Myszkowa „Nowowsianki” z Małgorzatą Gałuszką, Kierownikiem ARiMR w Myszkowie


Koła z Gminy Koziegłowy wspólnie wystawiały stół: tu na zdjęciu ze Starostą Wojciechem Pichetą, Wicewojewodą Marianem Pilotem, Radnym Powiatu Janem Kierasem


Starosta Wojciech Picheta i Wicestarosta Mariusz Trepka kosztują wyszukanych potraw ze stołu przygotowanego przez KGW w Niegowie

08

KWI

2014

37519

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

stol1_268105167.JPG

Zdjęcie: stol1_268105167.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.