Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zasłużony dla Kultury Polskiej – odznaczenie dla Sanktuarium w Leśniowie

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej i Klasztor O.O. Paulinów w Żarkach-Leśniowie zostały uhonorowane odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury. We wtorek (6 stycznia) odbyła się uroczystość wręczenia połączone z mszą dla samorządowców.

Klasztor w Leśniowie od wielu lat prowadzi bardzo szeroką działalność, której efektem jest szeroki rozwój i promocja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Zarówno Gmina Żarki, jak i cały Powiat Myszkowski są dzięki temu bogatsze kulturowo.

Samorządowcy z trzech powiatów i wielu gmin zgromadzili się w Leśniowskim Sanktuarium, aby wziąć udział w uroczystości wręczenia odznaki oraz we mszy w intencji mieszkańców całego Regionu.

Honorowymi gośćmi byli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, a także delegacje samorządowe, w tym Powiatu Myszkowskiego, który reprezentowali Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski, Radni Jakub Grabowski, Józef Lazar, Mariusz Morawiec. Wśród gości znaleźli się również Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur, Wójt Poraja Łukasz Stachera z Przewodniczącą Rady Gminy Poraj Katarzyną Kaźmierczak.

Minister Kultury docenił działalność Sanktuarium i Klasztoru. Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawana jest osobom i instytucjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Wniosek o odznakę złożył Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski w 2014 roku. Dekoracji dokonali Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Burmistrz Klemens Podlejski.

W uzasadnieniu do przyznania odznaki podkreślono m.in., że od 1706 roku Paulini sprawują opiekę nad Sankutarium, dając niejednokrotnie schronienie w czasach niewoli powstańcom, żołnierzom i działaczom ruchu oporu. Od wielu lat prowadzą szereg przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, m.in. oratorium Leśniowskie Siedem Pieśni Maryi, które było wykonywane w wielu miastach i przyniosło Klasztorowi międzynarodową sławę; od 2005 r. organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin – jest to jedno z największych tego typu imprez muzycznych na Jurze; od 2006 roku Paulini organizują Ogólnopolski Konkurs Literacki dla młodzieży szkolnej, poświęcony rodzinie. Zakonnicy angażują się również w twórczość o charakterze literackim – są wydawcami bądź współautorami 19 książek dot. historii Paulinów w Polsce i Leśniowskiego Sanktuarium.
Warto przypomnieć, że w 2013 r. Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej i klasztor O.O. Paulinów w Leśniowie uhonorowane zostały Złotą Odznaką „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”.

08

STY

2015

60603

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.