Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedstawiciele samorządu wzięli udział w naradzie z Przewodniczącymi Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów Myszkowskiego, Częstochowskiego, Kłobuckiego, Lublinieckiego. Spotkanie poświęcone było roli i działalność KGW w naszym regionie. Wśród gości zaproszonych była Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo.

Spotkanie zorganizował Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (Oddział Regionalny w Częstochowie).
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wiele znamienitych osób, co świadczy jedynie o wadze spotkania w kontekście działań KGW. Na sali znaleźli się m.in.– I Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, I Wicewojewoda Śląski Mirosław Szemla, Poseł RP Artur Bramora, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Częstochowski Henryk Kasiura. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo.

Warto zaznaczyć, że kultura ludowa w Powiecie Myszkowskim ma swoją bardzo mocną reprezentację m.in. w postaci KGW z każdej gminy. Koła prężnie funkcjonują, angażując się w coroczne imprezy kulturalne i uroczystości gminne; niejednokrotnie same inicjują własne przedsięwzięcia. Co ważne jednak, zespoły ludowe łączy najszczersze zamiłowanie do kultywowania przebogatej obyczajowości. To dzięki nim świat tradycyjnego obrzędu nie odchodzi w przeszłość, a wręcz przeciwnie - trwa w postaci niejednokrotnie imponujących dokonań. Dzięki działalności KGW nie zanika ważna sfera naszego kulturowego dziedzictwa.

Narada Przewodniczących KGW z udziałem samorządowców poświęcona była aktywizacji kół na naszym obszarze. Rozmawiano na temat roli kół w obecnych czasach i sposobów promocji ich działalności.

- Koła Gospodyń Wiejskich odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach gminnych. Są nosicielem tradycji, która często jest nieuchwytna, zwłaszcza dla młodych ludzi. Osoby angażujące się w KGW dbają o harmonijny rozwój lokalnych społeczności, o ich integrację. Dzięki nim zacieśniają się więzi społeczne na wsiach i w małych miejscowościach, które tętnią życiem. Znam wiele takich osób, wiem, z jakim zapałem włączają się w społeczną aktywność, ile potrafią poświęcić czasu dla dobra wszystkich. Bardzo często KGW stają się prawdziwą wizytówką miejscowości- mówi Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

Aktywizacja i promocja KGW była zasadniczym celem spotkania. Jedno jest pewne: Koła Gospodyń Wiejskich wkraczają w nową rzeczywistość marketingową, czego ważnym elementem będzie z pewnością powstanie nowoczesnego programu opartego na pełnej identyfikacji KGW w ramach tworzonego portalu społecznościowego pod nazwą „Moje KGW” (www.mojekgw.pl).


Na wspólnym zdjęciu goście na spotkaniu: I Wicemarszałek Śląski Stanisław Dąbrowa, I Wicewojewoda Mirosław Szemla, Poseł RP Artur Bramora, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Częstochowski Henryk Kasiura. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Dyrektor KRUS OR w Częstochowie Irena Łaba, Przewodnicząca Rady Krajowej KGW Bernadetta Niemczyk, Dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego Grzegorz Boski, Prezes KZRKiOR Władysław Serafin, Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk

26

LUT

2015

27229

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

kgww1_200451757.jpg

Zdjęcie: kgww1_200451757.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.