Gmina Poraj z nowym partnerem na Litwie

Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo i Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski reprezentowali Powiat Myszkowski podczas uroczystego podpisania umowy partnerskiej między Gminą Poraj a Gminą Mickuny (Republika Litewska). Od teraz Gmina Poraj ma nową zaprzyjaźnioną, ale za to bardzo polską gminę, z którą będzie ściśle współpracować.

Umowa partnerska z Gminą Mickuny zakłada współpracę samorządów w następujących dziedzinach: kultury, sportu, rekreacji i turystyki, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości, rozwoju regionalnego, ekologii, opieki społecznej oraz gospodarki komunalnej. Oznacza więc wybudowanie i podtrzymywanie kontaktów społecznych, wzajemne poznanie kultury i historii, wspólne działania, a także wymianę dzieci i młodzieży. Jest swoistym ukoronowaniem relacji nawiązanych podczas zeszłorocznej wizyty delegacji Urzędu Gminy na Litwie, z darami dla Polaków z Rejonu Wileńskiego. Gmina Mickuny leży w rejonie wileńskim na Litwie, ok. 20km na wschód od samego Wilna. Jej stolicą jest miasteczko Mickuny. Gmina zajmuje powierzchnię 82 km2, żyje w niej 5529 mieszkańców, z czego zdecydowana większość (62%) stanowią Polacy.

lit1.jpg
Przedstawiciele Gminy Mickuny, zaproszeni goście - Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski wraz z Wójtem Łukaszem Stacherą, Przewodniczącą Rady Gminy Katarzyną Kaźmierczak

W piątkowe przedpołudnie w sali sesyjnej Urzędu Gminy Poraj stawili się zaproszeni goście oraz delegacja Gminy Mickuny, by wziąć udział w Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Poraj. Po otwarciu sesji przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak odczytała projekt uchwały o współpracy. Odbyło się głosowanie, w którym wszyscy radni jednogłośnie byli „za”. Chwilę później wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera podpisał ze starostą Gminy Mickuny Renatą Mickiewicz umowę partnerską. Ks. Rzsyard Umański otrzymał tytuł „Przyjaciela Gminy Poraj”.
Delegacja z Mickun gościła w składzie: starosta gminy w Mickunach - Renata Mickiewicz, zastępca starosty - Czesława Wołochowicz, przewodnicząca Wspólnoty Młodzieżowej- Czesława Zadranowicz, przedstawiciel ds. kultury - Aliona Wengrowska, przedstawiciel gimnazjum, nauczycielka - Emilija Oberlian, dyrektor przedszkola w Mickunach - Bożena Stelmakowa oraz przedstawiciel Wspólnoty Mickuńskiej - Katarzyna Gil. Goście zwiedzili Gminę Poraj, szczególnie inwestycje zrealizowane w ostatnich latach, Jasną Górę oraz zamki w Mirowie i Bobolicach.
CZE

lit1_731319699.jpg