Absolutorium dla Zarządu

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni przyjęli uchwałę o absolutorium dla Zarządu za wykonanie budżetu w roku 2016. Bardzo dobry wynik finansowy, a także szeroki zakres przeprowadzonych inwestycji potwierdzają właściwe kierunki działań Zarządu i coraz lepszą kondycję Powiatu.

abs2.jpg
Zarząd Powiatu uzyskał absolutorium Rady; na fot.: Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo, Rafał Kępski, Jakub Grabowski, Sebastian Ruciński

W najważniejszym punkcie sesji Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki przedstawił zebranym sprawozdanie z wykonania budżetu, następnie radni zapoznali się z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) oraz opiniami komisji Rady Powiatu, z których wszystkie także pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu.
W czasie minionego roku Powiat Myszkowski uzyskał dochody w wysokości 61.816.589 zł, co stanowi 105,89% planu budżetowego. W zestawieniu z dochodami, ciekawie prezentuje się wysokość poniesionych wydatków, które wyniosły 54.757.08 zł, co stanowi 93,32% planu.

Starosta Dariusz Lasecki podkreślił, że w roku 2016 Powiat Myszkowski uzyskał nadwyżkę budżetową, która wyniosła 7.059.778 zł, a wynik finansowy, który dodatkowo uwzględnia przychody i rozchody ukształtował się na poziomie 9.531.195 zł.
O bardzo dobrym stanie finansów powiatowych świadczy także niski poziom zadłużenia, który na koniec ubiegłego roku wyniósł 14.477.905 zł, czyli 23,42% wykonanych dochodów. Trzeba dodać, że kolejny raz Powiat zanotował zmniejszenie zadłużenia.

abs1.jpg
Starosta przedstawia sprawozdanie finansowe za 2016 rok; za stołem prezydialnym - Przewodniczący Rady Andrzej Jastrzębski i oboje Wiceprzewodniczący - Grażyna Kolasa-Gotkowska i Jan Kieras

Wyniki te są bardzo dobre i dowodzą sprawnego zarządzania Powiatem w sferze finansowej. Zarząd Powiatu w składzie - Dariusz Lasecki – Przewodniczący, Anna Socha-Korendo – Wiceprzewodniczący, Członkowie - Jakub Grabowski, Rafał Kępski, Mariusz Morawiec (w 2017 r. zastąpił go Sebastian Ruciński) – wykonał szereg ważnych inwestycji i podejmował decyzje mające wpływ na poprawę życia mieszkańców Powiatu Myszkowskiego.

- Na przestrzeni całego 2016 roku nie doszło do zachwiania równowagi budżetowej, była zachowana płynność finansowa. Uzyskane środki finansowe pozwoliły na bieżące regulowanie wszystkich zobowiązań. Żadne sprawozdanie Powiatu Myszkowskiego z wykonania budżetu nie zostało negatywnie zaopiniowane przez składy orzekające RIO, a w wydanych opiniach nie wskazano zdarzeń, które mogłyby skutkować zagrożeniem wykonania zadań publicznych przez Powiat - mówił na sesji Starosta Dariusz Lasecki, który podziękował za współpracę Radzie Powiatu, całemu Zarządowi i pracownikom jednostek organizacyjnych.

Dowodem dobrego zarządzania jest kreatywność w sferze inwestycyjnej. Dzięki decyzjom Zarządu zrealizowano wiele inwestycji w zakresie drogownictwa, ochrony zdrowia i szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku miało miejsce otwarcie wyremontowanego Oddziału Dziecięcego w myszkowskim Szpitalu (wartość 1,5 mln zł). Zarząd kontynuował kolejne prace w starej części szpitala, przeznaczając na przebudowę Interny I piętro, Endoskopii, Apteki i korytarza kolejne środki. Obecnie remontowane jest miejsce starej Izby Przyjęć, gdzie będzie działać m.in. poradnia gastroenterologiczna z pracowniami gastroskopii i kolonoskopii, gabinety POZ, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej. Remontowane są także sale po starym Oddziale Dziecięcym, gdzie powstanie Oddział Chorób Wewnętrznych.

Ponadto Zarząd podjął decyzje o ważnych inwestycjach w drogownictwie, które znacznie poprawiły stan dróg powiatowych. Wybudowano lub wyremontowano m.in.: chodnik w Trzebniowie, drogę Wojsławice-Cynków, chodniki w Pińczycach, Winownie i Żarkach, drogę Lgota Górna-Lgota Mokrzesz-Kuźnica Nowa oraz Niegowa-Ogorzelnik. W działaniach tych uczestniczyły także gminy Niegowa, Żarki, Koziegłowy.

Działania inwestycyjne dowodzą bardzo dobrej kondycji Powiatu Myszkowskiego. Należy do tego dodać prężną działalność w sferze realizacji programów dla osób bezrobotnych oraz z zakresu pomocy społecznej oraz szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Wobec tych faktów i pozytywnych opinii RIO i komisji Rady większość radnych nie miała wątpliwości, co do przyjęcia absolutorium dla Zarządu.

abs33.jpg
Głosowanie za absolutorium; Członkowie Zarządu i radni Dorota Kaim-Hagar, Józef Lazar, Mariusz Morawiec, Michał Trojakowski, Krzysztof Klimek
Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu
CZE